DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. septembrī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Stiprinās NVO spējas iesaistīties pilsoniskajā dialogā

FOTO: Freepik

Lai palielinātu Latvijas nevaldības organizāciju un pilsoniskās sabiedrības iesaisti reformu un rīcībpolitikas veidošanā, Ministru kabinets otrdien, 26. septembrī, atbalstīja 1,7 milj. eiro ieguldījumu NVO kapacitātes stiprināšanai un pilsoniskā dialoga attīstībai.

Latvijā ir aktīvas nevaldības organizācijas, kuras varētu nodrošināt plašāku sabiedrības interešu pārstāvību un ietekmēt lēmumus. Tam ir nepieciešami gan finanšu resursi, gan kompetenti speciālisti, kuru piesaiste organizācijām ir būtisks izaicinājums. Piemēram, Sabiedrības integrācijas fonda administrētajai valsts budžeta programmai “NVO fonds” pērn tika iesniegti 166 projektu pieteikumi, no kuriem atbalstīta aptuveni puse – 84 projekti. Noraidīto vidū bija arī ļoti kvalitatīvi sagatavoti projekti, bet tos finansējuma trūkuma dēļ nevarēja apstiprināt. 

Valdības apstiprinātie Ministru kabineta noteikumi dos iespēju vismaz 250 nevalstiskajām organizācijām paaugstināt kapacitāti sabiedrības interešu pārstāvībai pilsoniskajā dialogā ar valsts pārvaldi gan nacionālā, gan reģionālā un pašvaldību līmenī, veidojot pilsoniski aktīvu un demokrātisku sabiedrību Latvijā.

Pilsoniskā dialoga attīstība Latvijā ir Saeimas atbalstīts papildinājums NAP2027 un Piektā Nacionālā atvērtas pārvaldības rīcības plāna virziens, lai radītu ilgtspējīgu risinājumu tam, lai biedrībām un nodibinājumiem būtu vismaz tādas pašas iespējas sniegt kvalitatīvus padomus valdībai, kā sociālajiem partneriem.

Līdz 2027. gadam plānotais finansējums ir 1,74. milj. eiro, tai skaitā 1,48 milj. eiro ir Eiropas Sociālā fonda Plus finansējums. Šo programmu administrēs Sabiedrības integrācijas fonds, dodot iespēju organizācijām piesaistīt konsultantus, ekspertus un speciālistus, veikt pētījumus, veidot un uzturēt dažādus sadarbības mehānismus, organizēt izglītojošus pasākumus.

Lai gan uzticēšanās krīze ir uzskatāma par globālu izaicinājumu, Eirobarometra aptauja liecina, ka 53% Latvijas iedzīvotāju netic, ka viņu balsij ir nozīme. Covid-19 pandēmijas laikā veiktā analīze liecina, ka pēdējos gados līdzdalības līmenis ir samazinājies vēl kritiskāk. Nozīmīgs veids, kā uzlabot sabiedrības uzticēšanos likuma varai, ir attīstīt modernas un jēgpilnas līdzdalības iespējas un atbalstīt dialoga starp NVO un valsti veidošanu un pilsoniskās sabiedrības iesaistīšanos sabiedrībai nozīmīgu jautājumu risināšanā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI