DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. septembrī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Ražotāju cenu līmenis gada laikā samazinājās par 8,9%

2023. gada augustā, salīdzinot ar 2022. gada augustu, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 8,9 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis samazinājās par 13,5 %, eksportētajai produkcijai – par 4,1 %. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas samazinājās par 5,5 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 2,9 %.

Ražotāju cenu līmeni gada laikā visvairāk ietekmēja cenu kritums elektroenerģijas tirdzniecībā un ražošanā, gāzes apgādē un siltumapgādē; koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā, kā arī ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā. Paaugstinoša ietekme bija cenu pieaugumam vairāku pārtikas produktu ražošanā; pārējā ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē, kā arī poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā.

Skatīt OSP datubāzē: RCI020m

Dati par 2023. gada jūliju ir precizēti.

2023. gada augustā, salīdzinot ar jūliju, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,6 %. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis samazinājās par 0,4 %,eksportētajai produkcijai – par 0,9 %. Eksportam uz eirozonas valstīm ražotāju cenu līmenis samazinājās par 1,0 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 0,7 %.

Pazeminoša ietekme uz kopējo ražotāju cenu līmeni mēneša laikā bija cenu samazinājumam koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā; gatavo metālizstrādājumu ražošanā (izņemot mašīnas un iekārtas); gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošanā, kā arī atsevišķu pārtikas produktu ražošanā.

Ražotāju cenu pārmaiņas 2023. gada augustā (procentos)

 

Cenu pārmaiņas 2023. gada augustā,
salīdzinot ar

2023. gada jūliju

2022. gada augustu

Visa rūpniecības produkcija

-0,6

-8,9

Ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde

-1,8

12,4

Apstrādes rūpniecība

-0,7

-3,7

Elektroenerģija, gāzes apgāde, siltumapgāde un gaisa kondicionēšana

-0,3

-30,1

Ūdens apgāde; notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošana un sanācija

0,3

11,2

Vietējā tirgū realizētā produkcija

-0,4

-13,5

Ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde

-0,3

10,6

Apstrādes rūpniecība

-0,6

-2,4

Elektroenerģija, gāzes apgāde, siltumapgāde un gaisa kondicionēšana

-0,3

-29,8

Ūdens apgāde; notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošana un sanācija

0,3

13,1

Eksportētā produkcija

-0,9

-4,1

Ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde

-2,7

13,6

Apstrādes rūpniecība

-0,8

-4,3

Ūdens apgāde; notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošana un sanācija

-0,5

-15,4

Informācija par ražotāju cenu pārmaiņām rūpniecībā 2023. gada septembrī tiks publicēta 20. oktobrī.

Metodoloģiskā informācija

Ražotāju cenu indekss rūpniecībā ir īstermiņa statistikas rādītājs, kas raksturo rūpniecības produkcijas un pakalpojumu cenu pārmaiņas noteiktā laika periodā.

Lai novērtētu, cik lielā mērā noteikta nozare ietekmē kopējo ražotāju cenu indeksu rūpniecībā, jeb kāds ir šīs nozares ieguldījums kopējā ražotāju cenu indeksā rūpniecībā, tiek veikts ietekmes aprēķins. Nozares ar nelielām cenu pārmaiņām, bet lielu īpatsvaru indeksā, kopējo ražotāju cenu indeksu rūpniecībā var ietekmēt vairāk nekā nozares ar nelielu īpatsvaru indeksā, bet lielām cenu pārmaiņām.

Šogad informāciju par ražotāju cenām rūpniecībā sniedz ap 600 uzņēmumu. Ražotāju cenu indeksa rūpniecībā aprēķinos papildus izmanto arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātos tarifus atsevišķiem pakalpojumiem un uzņēmumiem. Indeksa aprēķinos tiek izmantotas ap 2,5 tūkstošiem cenu, no tām ap 1,4 tūkstoši par vietējā tirgū un 1,1 tūkstotis par eksporta tirgos realizēto produkciju un rūpnieciskajiem pakalpojumiem.

Plašāka informācija par ražotāju cenu indeksu rūpniecībā pieejama oficiālās statistikas portāla sadaļā “Aprakstošie metadati”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI