DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Uzņēmējdarbība

Aprīlī uzņēmēju noskaņojums uzlabojies mazumtirdzniecībā

Uzņēmēju noskaņojums 2025. gada aprīlī, salīdzinot ar martu, uzlabojās mazumtirdzniecībā, pasliktinājās būvniecībā, bet apstrādes rūpniecībā un pakalpojumu sektorā saglabājās bez būtiskām izmaiņām, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) veikto konjunktūras apsekojumu* dati.

Centrālās statistikas pārvaldes infografika.

Mazumtirdzniecībā uzņēmēju noskaņojums uzlabojas

Aprīlī konfidences rādītājs mazumtirdzniecībā pēc sezonāli koriģētiem datiem bija 3,1, un, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, tas ir pieaudzis par 1,0 procentpunktu.

Mazumtirdzniecībai raksturīga sezonāla uzņēmēju noskaņojuma uzlabošanās pavasarī, maksimālās vērtības gada griezumā sasniedzot maijā un jūnijā. Arī šogad aprīlī konfidences rādītāji pēc sezonāli nekoriģētiem datiem ir uzlabojušies visās mazumtirdzniecības apakšnozarēs. Gan pārtikas, gan nepārtikas, gan degvielas mazumtirdzniecībā  noskaņojums bijis pozitīvs (attiecīgi 6,7, 9,5 un 14,3), taču pārtikas mazumtirdzniecībā konfidences rādītājs tomēr ir sezonai neraksturīgi zems. Automobiļu pārdošanā, kur uzņēmēju noskaņojums ir visai svārstīgs, aprīlī konfidences rādītājs strauji pieaudzis līdz 9,8, kas ir sasniedzis augstākā rādītāja vērtība kopš 2023. gada augusta. Arī automobiļu detaļu un piederumu tirdzniecībā, kā arī auto apkopē un remontā uzņēmēju noskaņojums uzlabojies un ir pozitīvs (4,4).

Pakalpojumu sektorā noskaņojums bez būtiskām pārmaiņām

Pakalpojumu sektorā aprīlī pēc sezonāli koriģētiem datiem konfidences rādītājs bija 2,9, un uzņēmēju noskaņojums, salīdzinot ar martu, ir pasliktinājies par 0,2 procentpunktiem.

Visoptimistiskākie aprīlī, tāpat kā visus iepriekšējos šī gada mēnešus, pēc sezonāli nekoriģētiem datiem bija uzņēmēji apdrošināšanas nozarē, kur konfidences rādītājs pieaudzis līdz 37,0, kas ir augstākā vērtība kopš 2022. gada februāra. Starp optimistiskākajiem aprīlī arī uzņēmēji darbaspēka meklēšanā un nodrošināšanā ar personālu (21,3), radio un televīzijas programmu izstrādē un apraidē (19,4), kā arī reklāmas un tirgus izpētes nozarē (18,0). Kopumā no 30 apsekotajām pakalpojumu apakšnozarēm tikai sešās uzņēmēju noskaņojums aprīlī bija negatīvs. Pesimistiskākie bijuši uzņēmēji uzglabāšanas un transporta palīgdarbību (- 8,2), kā arī sauszemes transporta nozarēs(- 6,6). Sezonai neraksturīgi zems, negatīvs noskaņojuma rādītājs saglabājas ēdināšanā (- 4,1).

Būvniecībā noskaņojums nedaudz pasliktinās

Būvniecībā ierasti zemais konfidences rādītājs pēc sezonāli koriģētiem datiem aprīlī bija - 10,7, un, salīdzinot ar martu, tas samazinājies par 2,0 procentpunktiem.

Raksturīgi būvniecības nozares sezonalitātei uzņēmēju noskaņojums zemāko gada vērtību parasti sasniedz decembrī, bet gada sākumā būtiski uzlabojas. Arī šogad pēc sezonāli nekoriģētiem datiem uzņēmēju noskaņojums kopš gada sākuma ik mēnesi uzlabojas. Aprīlī, salīdzinot ar martu, konfidences rādītājs specializētajos būvdarbos pieaudzis par 4,0 un ēku būvniecībā par 1,5 procentpunktiem. Savukārt inženierbūvniecībā uzņēmēju noskaņojums, lai gan pasliktinājies par 2,6 procentpunktiem, tomēr jau trešo mēnesi pēc kārtas ir pozitīvs (7,6).

Apstrādes rūpniecībā uzņēmēju noskaņojums saglabājas nemainīgs

Aprīlī konfidences rādītājs apstrādes rūpniecībā pēc sezonāli koriģētiem datiem bija - 5,3, un, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, tas nav mainījies.

Sezonāli nekoriģētie dati rāda, ka no 23 apsekotajām apstrādes rūpniecības nozarēm aprīlī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, 12 nozarēs uzņēmēju noskaņojums ir uzlabojies, 10 – pasliktinājies, bet vienā nav mainījies.

Uzņēmēju noskaņojums uzlabojies šādās pēc īpatsvara nozīmīgākajās apstrādes rūpniecības apakšnozarēs: koksnes un koka izstrādājumu ražošanā (par 3,0 procentpunktiem), nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā (par 2,8 procentpunktiem) kā arī ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā (par 1,4 procentpunktiem). Dzērienu ražošanā augsti konfidences rādītāji saglabājas jau kopš gada sākuma (aprīlī – 11,1). Arvien optimistiskāki pēdējos mēnešos bijuši arī uzņēmēji metālu ražošanā (aprīlī – 25,0). Savukārt noskaņojums pasliktinājās pārtikas produktu ražošanā (par 1,1 procentpunktu), datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā (par 1,6 procentpunktiem) un metālizstrādājumu, izņemot mašīnas un iekārtas, ražošanā  (par 1,3 procentpunktiem).

Nepietiekams pieprasījums visvairāk ierobežo uzņēmējus rūpniecībā

Vislielākais uzņēmumu īpatsvars, kuri aprīlī neizjuta nekādus saimniecisko darbību ierobežojošus faktorus, bija pakalpojumu sektorā (39,4%), bet vismazākais – mazumtirdzniecībā (24,1%). Rūpniecībā šādu uzņēmumu īpatsvars aprīlī bija 32,6%, būvniecībā – 25,7%. Gan apstrādes rūpniecībā, gan būvniecībā, kā arī pakalpojumu sektorā būtiskākais ierobežojošais faktors aprīlī bija nepietiekams pieprasījums (attiecīgi 42,4%, 36,8% un 31,0%), taču visās trīs saimnieciskās darbības jomās tā nozīmīgums, salīdzinot ar janvāri, ir samazinājies. Mazumtirdzniecībā nepietiekamu pieprasījumu kā ierobežojošu faktoru norādīja 32,4% uzņēmēju, kas ir par 2,4 procentpunktiem mazāk nekā janvārī. Tirgotājiem nozīmīgāka ir konkurence savā tirdzniecības sektorā, ko aprīlī atzīmējuši nedaudz vairāk nekā puse mazumtirgotāju (51,1%). Neskatoties uz pavasara iestāšanos, 26,7% būvniecības nozares uzņēmēju norādījuši, ka to darbību ierobežo laikapstākļi, bet būvnieku vērtējumā šis ir bijis laikapstākļu ziņā nozares darbībai labvēlīgākais aprīlis pēdējo trīs gadu laikā.

Centrālās statistikas pārvaldes infografika.

2025. gada aprīlī ekonomikas sentimenta rādītājs** Latvijā bija 98,1 (iepriekšējā mēnesī 98,3). Savukārt nodarbinātības izmaiņu gaidu rādītājs, kas pēdējos mēnešos svārstās ap ilgtermiņa vidējo vērtību (100), aprīlī samazinājies līdz 99,9.

Centrālās statistikas pārvaldes infografika.

Plašāka informācija par konjunktūras rādītājiem pieejama oficiālās statistikas portāla sadaļā “Uzņēmējdarbības prognozes (konjunktūras rādītāji)”.

* Uzņēmumu konjunktūras apsekojumus rūpniecībā, būvniecībā, mazumtirdzniecībā un pakalpojumu sektorā CSP ik mēnesi veic atbilstoši ES Kopīgās saskaņotās konjunktūras un patērētāju apsekojumu programmas metodoloģijai ar Eiropas Komisijas līdzfinansējumu.

** Ekonomikas sentimenta, nodarbinātības izmaiņu gaidu kompozītos rādītājus, izmantojot dalībvalstu veikto konjunktūras apsekojumu rezultātus, pēc vienotas metodoloģijas aprēķina Eiropas Komisijas Ekonomikas un finanšu lietu ģenerāldirektorāts (ECFIN).

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI