DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. septembrī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Precizēts regulējums daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes pasākumu īstenošanai

Apstiprinot grozījumus Ministru kabineta 2017. gada 11. jūlija noteikumos Nr. 408 "Dzīvojamās mājas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksas aprēķināšanas noteikumi", Ministru kabinets š.g. 19. septembra sēdē atbalstīja mūsu priekšlikumu pilnveidot regulējumu, lai nodrošinātu dzīvojamās mājas energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu īstenošanu, t.sk. ēku energosertifikācijas veikšanu. 

Kā zināms, jau 2021. gada 20. janvārī stājās spēkā grozījumi Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā, paredzot, ka dzīvojamās mājas pārvaldītājam jānodrošina dzīvojamās mājas energoefektivitātes uzlabošanas pasākumi, nevis vien dzīvojamās mājas energoefektivitātei izvirzīto minimālo prasību izpildes nodrošināšana. Pasākumi ēku energoefektivitātes uzlabošanai ir ēku energoefektivitātes novērtēšana, ēku energosertifikācija, apkures sistēmu un gaisa kondicionēšanas sistēmu pārbaude u.c.. Attiecībā uz daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām, kuru pārvaldīšanas tiesības īpašnieki nav pārņēmuši (un tās sastāda lielāko daļu no daudzdzīvokļu dzīvojamo māju fonda), piemērojami Ministru kabineta 2017.gada 11.jūlija noteikumi Nr.408 “Dzīvojamās mājas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksas aprēķināšanas noteikumi”.

Neskatoties uz iepriekšminētajiem grozījumiem likumā, praksē daudzdzīvokļu ēku energosertifikācija nenorit plānveidā. Lai veicinātu, ka daudzdzīvokļu ēku energosertifikācija noritētu plānoti un tādējādi māju īpašniekiem un pārvaldītājiem būtu iespējams efektīvi uzsākt dzīvojamās mājas energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu īstenošanu, ministrija sagatavoja grozījumus MK noteikumos, lai precizētu veidnes dzīvojamās mājas uzturēšanas un apsaimniekošanas darbu tāmei un ieņēmumu un izdevumu pārskatu konkrētam kalendārajam gadam, tajās iekļaujot pozīciju “Dzīvojamās mājas energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu, tajā skaitā minimālo prasību izpildes un ēkas energosertifikācijas nodrošināšana”. Tādējādi pārvaldnieks varēs tāmē ietvert arī izmaksas, kas ir saistītas ar ēkas energosertifikāciju. 

Ēkas energosertifikācija ir nepieciešama, lai īpašniekiem būtu pieejama informācija par enerģijas patēriņu ēkā, kas ļaus pieņemt izsvērtu lēmumu par nepieciešamajiem darbiem ēkas energoefektivitātes uzlabošanā.  Papildus norādāms, ka, gatavojot projektu pieteikumu atbalsta saņemšanai ēkas atjaunošanai un energoefektivitātes pasākumu īstenošanai, energoefektivitātes novērtēšanas izdevumi var tikt iekļauti attiecināmajās izmaksās.

Detalizēti ar grozījumiem Ministru kabineta 2017. gada 11. jūlija noteikumos Nr. 408 "Dzīvojamās mājas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksas aprēķināšanas noteikumi" var iepazīties Tiesību aktu portālā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI