DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
12. septembrī, 2023
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība
1
1

Izveidos jaunu sistēmu bērnu attīstības traucējumu agrīnai konstatēšanai un novēršanai

Domājot par Latvijas bērnu labbūtību un nākotni, 12. septembrī valdība apstiprināja Valsts kancelejas izstrādātos noteikumus, kas paredz ieviest jaunu veselības un izglītības jomās vienotu agrīnās attīstības skrīningu bērniem no viena līdz sešu gadu vecumam un veidot vienotu digitālo informācijas sistēmu.

Aktuālie pasaules attīstīto valstu un arī Latvijas dati par bērnu attīstības procesa norisēm 21. gs. pirmajās desmitgadēs pārliecinoši rāda, ka vismaz 17–20 % bērnu ir dažādi attīstības riski un vajadzības, kad nepieciešams profesionāls speciālistu atbalsts. Latvijā pieejamie resursi bērnu atbalstam šobrīd ir fragmentēti, vienveidīgi un fokusēti uz akūtām krīzes situācijām. Palīdzība ir vērsta uz konsultāciju, nevis intervenci, agrīnu prasmju pilnveidi, kā arī ir novērota vāja starpinstitucionālā sadarbība un pakalpojumu trūkums, īpaši to pieejamība reģionos ir atšķirīga.

Nereti attīstības traucējumi bērniem tiek pamanīti tikai tad, kad tie jau ir eskalējušies pusaudžu vecumā. Taču laikus nenodrošinot atbalstu bērnu uzvedības un emociju jomas attīstībai, kā arī sadarbības prasmju stiprināšanai, tiek traucēta bērna adekvāta iekļaušanās sabiedrībā. Tāpat bērnam rodas grūtības izglītības apguvē, kā rezultātā samazinās viņa izredzes un iespēju plašums dzīvē.

Tieši šo iemeslu dēļ Valsts kanceleja izstrādājusi jaunu MK noteikumu projektu, lai sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, Veselības ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju un Labklājības ministriju ieviestu jaunu sistēmu agrīnai attīstības grūtību un traucējumu atpazīšanai bērniem. Bērna attīstības uzraudzības sistēmas izveide palīdzēs laikus atpazīt netipisku attīstības gaitu, kas var radīt adaptācijas un pilnvērtīgas funkcionēšanas riskus bērna turpmākajā dzīvē un izglītības procesā. Kā arī plānot un nodrošināt bērnam nepieciešamos veselības aprūpes pakalpojumus, sociālo rehabilitāciju un atbalsta pasākumus izglītības vidē.

Lai atpazītu grūtības, tiks izmantots Bērnu agrīnās attīstības skrīninga instrumentu komplekts (BAASIK), kas ir viena no visprogresīvākajām sistēmām Eiropā. To izstrādājusi un vairākos pētījumos pilotējusi Latvijas zinātnieku grupa no Latvijas Universitātes, Rīgas Stradiņa universitātes, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un Liepājas universitātes. BAASIK instrumentu komplekts ietver to, ka novērējumu par bērna attīstību aptaujas veidā sniegs ne vien ģimenes ārsts, bet arī vecāks un pirmsskolas pedagogs. Kā arī bērni no trīs gadu vecuma paši veiks savu spēju un prasmju testu.

Šajā skrīningā vērtēs vairāk kā desmit dažādas bērna attīstības jomas - runu un valodu, trauksmi, nomāktību, autismu vai tā spektra traucējumus, uzmanības noturību un hiperaktivitāti, intelektuālās spējas, lielo un sīko motoriku, matemātikas, rakstīšanas, lasīšanas pamata prasmes u.c. Jaunais skrīnings būs piemērots visiem bērniem, tā veikšana aizņems relatīvi maz laika, taču tas spēs atpazīt tos, kuriem ir nepieciešams padziļinātāks novērtējums vai pat ārstēšana. Vēl svarīgi, ka skrīningu būs iespējams veikt atkārtoti dažādos vecumposmos, kas ļaus laikus pamanīt, ka attīstība nav turpinājusies vēlamajā virzienā.

Līdz ar skrīninga ieviešanu 2025. gadā tiks digitalizēti bērnu (vecumā no viena līdz sešiem gadiem) profilaktiskās apskates rezultāti. Tie būs uzkrāti vienotā informācijas sistēmā, veidojot daļu no digitālās veselības kartes. Tas ļaus ne vien dinamikā analizēt izmaiņas bērna attīstībā, labāk plānot un nodrošināt bērna individuālām vajadzībām nepieciešamos atbalsta pasākumus, bet arī pakāpeniski pāriet uz digitālu datu apmaiņu starp veselības un izglītības sektoriem. BAASIK programmas rezultāti būs savienoti ar rekomendācijām vecākiem, ģimenes ārstam, atbalsta personālam un pedagogiem izglītības iestādē.

Projektu plānots īstenot ar Eiropas Sociālā fonda plus finansējuma atbalstu VK administrētā ES kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gadam 4.3.6. specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju” 4.3.6.8. pasākuma “IKT sistēmu modernizācija labākas bērnu tiesību aizsardzības sistēmas nodrošināšanai” ietvaros.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI