DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
12. jūlijā, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Eiropas Savienība

EP pieņem plānu, kas palīdzēs labāk sagatavoties turpmākām veselības krīzēm

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

EP deputāti vēlas stiprināt Eiropas veselības savienību un valstu veselības aprūpes sistēmu noturību pret grūtām situācijām nākotnē.

Pagājušā gada laikā Eiropas Parlamenta Īpašā Covid-19 pandēmijas komiteja (COVI) analizēja krīzes ietekmi, izvērtēja ES un valstu pasākumu efektivitāti un sniedza īpašus ieteikumus, lai novērstu nepilnības ES un dalībvalstu rīcībā. Parlaments otrdien apsprieda ziņojumu un trešdien pieņēma galīgos ieteikumus, 385 deputātiem balsojot “par”, 193 — “pret” un 63 atturoties.

EP deputāti ziņojumā izklāsta plānu rīcībai četrās galvenajās jomās: veselības aprūpe, demokrātija un pamattiesības, sociālie un ekonomiskie aspekti un globālā reakcija uz pandēmiju.

Daži būtiskākie priekšlikumi ir uzlabot ES stratēģisko autonomiju zāļu jomā, nodrošināt pārredzamus kopīgos iepirkumus, kā arī lielāku ES un dalībvalstu parlamentu ietekmi uz ārkārtas stāvokļa tiesību aktiem. EP deputāti arī pieprasa, lai ES maksimāli izmantotu Atveseļošanas fonda līdzekļus ar mērķi stiprināt vienoto tirgu. Viņi arī vēlas uzlabotu globālo koordināciju saistībā ar topošo starptautisko līgumu par pandēmijām.

Ieteikumi pilnā apjomā pieejami šeit.

COVI priekšsēdētāja Katlēna Van Brempta (S&D, Beļģija) teica: “Mūsu komiteja ir padziļināti izvērtējusi pandēmijas norisi un ietekmi uz Eiropas Savienību. Eiropai nav vajadzīgi tikai rīki, ar ko izstrādāt ilgtermiņa politiku ar skaidriem mērķiem un plāniem. Tai arī jābūt gatavai ātri un efektīvi rīkoties, paturot prātā ikviena eiropieša intereses. Eiropas Savienībai ir padziļināti jāizvērtē sava loma globālajā reakcijā uz pandēmiju un ciešāk nekā jebkad jāapņemas veicināt starptautisko sadarbību un solidaritāti, jo īpaši ar partneriem Dienvidu puslodē. Tagad Eiropas Komisijas rokās ir pieņemt mūsu ieteikumus un sagatavot priekšlikumus, kas palīdzēs veidot pret krīzēm noturīgāku Eiropas Savienību ar stabilāku nākotni.”

COVI ziņotāja Dolorsa Monserata (PPE, Spānija) teica: “COVI ziņojums ir sarunu, vienprātības un rūpīga darba rezultāts. ES reakcija uz pandēmiju — vakcīnu sagādāšana, NextGenerationEU līdzekļi un sagatavošanās turpmākām ārkārtas situācijām veselības jomā — bija lielisks paraugs visai pasaulei. Mums arī turpmāk jāstiprina ES, lai aizsargātu veselības nozares darbiniekus, novērstu nevērību pret slimībām un palīdzētu vismazāk aizsargātajiem iedzīvotājiem. Mums vairāk jāpievēršas pētniecībai, jācīnās pret viltus ziņām un kiberuzbrukumiem un jāizveido konkurētspējīga farmācijas nozare, kas uzlabo ES stratēģisko autonomiju veselības aprūpes jomā.”

Vispārīga informācija

2022. gada martā Parlaments izveidoja Īpašo komiteju attiecībā uz Covid-19 pandēmijā gūto pieredzi un ieteikumiem nākotnei (COVI). Komiteja izvērtēja ne tikai ietekmi uz veselības aprūpes sistēmām un vakcinācijas kampaņu, bet arī plašāku sociālekonomisko ietekmi, ietekmi uz tiesiskumu un demokrātiju un starptautisko reakciju uz pandēmiju. Tā organizēja padziļinātu konsultācijas procesu, rīkojot vairākas atklātas uzklausīšanas, seminārus un komandējumus. Tajos komiteja apmainījās viedokļiem ar ekspertiem, politikas veidotājiem no ES iestādēm un starptautiskām organizācijām, epidemiologiem, veselības ministriem, farmācijas uzņēmumiem, veselības nozares darbiniekiem un pētniekiem.

Izstrādājot šos ieteikumus, Parlaments ņēmis vērā pilsoņu vēlmi stiprināt ES veselības aprūpes sistēmu noturību un ES konkurētspēju, kā arī nodrošināt visiem vienlīdzīgu piekļuvi veselības aprūpei. Šīs iedzīvotāju vēlmes ir paustas Konferences par Eiropas nākotni secinājumu 8(3), 8(4), 8(6), 10(2) un 12(12) priekšlikumā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI