Parlaments ar 425 balsīm pret 106 un 43 deputātiem atturoties apstiprināja Komisijas priekšlikumu pagarināt ES 2022. gada gāzes uzglabāšanas sistēmas darbību no šā gada beigām līdz 2027. gada 31. decembrim. Tas darīts, lai nodrošinātu gāzes piegādes drošību pirms ziemas sezonas.
Deputāti atbalstīja vairākus grozījumus, lai mazinātu spriedzi gāzes tirgū. Obligātais 90 % uzpildes mērķis līdz katra gada 1. novembrim līdz šim paaugstināja piegādes cenas vasarā.
Uzpildes elastīgums
Deputāti ierosina samazināt uzpildes mērķi no 90 % līdz 83 %, un tas jāsasniedz no 1. oktobra līdz 1. decembrim. Dalībvalstīm būtu atļauts atkāpties no uzpildes mērķa līdz četriem procentpunktiem nelabvēlīgu tirgus apstākļu gadījumā, piemēram, piegāžu pārtraukumu vai augsta pieprasījuma apstākļos. Komisija varētu šo atkāpi palielināt vēl par četriem procentpunktiem, ja šādi tirgus apstākļi saglabātos.
Tomēr dalībvalstīm būtu jānodrošina, ka elastīguma un atkāpju kumulatīvā ietekme nesamazina kopējo krātuvju piepildi zem 75 %.
Pilnīgs embargo Krievijas gāzei ir “nepieciešams un īstenojams”
Deputāti uzskata, ka, ņemot vērā Krievijas karu pret Ukrainu, dalībvalstīm būtu jāatturas no Krievijas gāzes izmantošanas. ES būtu nekavējoties jāievieš sankcijas pret Krievijas gāzes importu, tostarp pret sašķidrinātu dabasgāzi. Šāds solis ir gan reāli īstenojams, gan nepieciešams, viņi norāda.
Citāts
“Ir ļoti būtiski, ka Eiropa spēja pasargāt savus pilsoņus laikā, kad Krievija gāzi izmantoja kā ieroci šantāžai,” debatēs sacīja ziņotājs Boriss Budka (EPP, Polija). Parlaments vēlas “nodrošnāt lielāku elastibu un mazāk birokrātijas, bet galvenokārt samazināt cenas,” viņš piebilda.
Turpmākie soļi
Deputāti tagad sāks sarunas ar Padomi. Pirmā sarunu kārta ir plānota 13. maijā.
Pamatinformācija
Ņemot vērā atkarību no trešām valstīm, ES enerģētiskā drošība pēdējos gados ir bijusi nozīmīga problēma. 2022. gada enerģētikas krīze, ko saasināja Krievijas iebrukums Ukrainā un gāzes piegāžu kā ieroča izmantošan, uzsvēra steidzamo nepieciešamību pieņemt papildu pasākumus, lai nodrošinātu stabilas un pieejamas enerģijas piegādes.
Reaģējot uz to, ES ieviesa jaunus gāzes uzglabāšanas noteikumus. Tomēr situācija globālajā gāzes tirgū joprojām ir saspringta, pastāv pastiprināta konkurence par sašķidrinātas dabasgāzes piegādēm un ilgstoša cenu nestabilitāte.