DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
02. jūnijā, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Līgatnes dabas takās pasaulē nākuši trīs alnēni

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Publicitātes foto

Maija sākumā abas Līgatnes dabas taku aļņu saimes sagaidījušas ģimenes pieaugumu. Aļņu mātei Meijai piedzimuši dvīņi, savukārt Mirgai dzimis viens alnēns. Jaundzimušajiem vēl nav doti vārdi, jo pagaidām nav zināms alnēnu dzimums.

Abās aļņu ģimenēs pēcnācēji dzimuši ar vien pāris dienu starpību. Tā kā aļņu mātes rūpīgi sargā jaundzimušos, to dzimumu varēs noteikt vēlāk, kad tie jau patstāvīgi pētīs apkārtni un Līgatnes dabas taku darbinieki varēs tiem tuvoties.

Pirmos mēnešus alnēnu galvenā barība ir mātes piens, un ar laiku māte ierāda pēcnācējiem aļņiem tipisku ēdienkarti – zālaugus un koku lapas – tos tie pagaršo jau pāris dienu vecumā, taču mātes pienu turpina zīst līdz 7-8 mēnešu vecumam. Atšķirībā no briežu un stirnu mazuļiem, alnēnu kažoks nav raibs, bet rūsgans. Alnēnam augot tas iegūs pieauguša aļņa raksturīgo pelēko krāsu.

Šobrīd Līgatnes dabas takās alnēni kopā ar mammām visbiežāk atpūšas koku paēnā, tāpēc, lai palielinātu iespēju alnēnus novērot, aicinām apmeklētājus pie aļņu voljera netrokšņot un nebiedēt dzīvniekus.

Aļņu govīm visbiežāk dzimst viens teliņš, bet reizēm divi, retos gadījumos pat trīs. Grūtniecības periods ilgst aptuveni 8 mēnešus. Parasti mazuļi dzimst aprīļa beigās – maijā. Aļņu mātes sargā savus mazuļus un, sajūtot iespējamās briesmas, var kļūt agresīvas.

Gaujas Nacionālā parka Līgatnes dabas takas izveidotas 1975. gadā mežainām gravām bagātā apvidū, lai iepazīstinātu apmeklētājus ar Latvijā dzīvojošo savvaļas dzīvnieku sugām, dabas daudzveidību un dabas aizsardzības nepieciešamību. Lai to īstenotu, Līgatnes dabas takās regulāri notiek izglītojoši pasākumi par Latvijā sastopamajiem savvaļas dzīvniekiem, dodot iespēju visiem interesentiem sīkāk iepazīt šo dzīvnieku bioloģiju, dzīvesveidu, uzvedību un nozīmi dabā.

Līgatnes dabas takas strādā katru dienu. Biļetes iespējams iegādāties Līgatnes dabas taku kasē. Jaunumus par norisēm Līgatnes dabas takās, darba laiku un informāciju par apskatāmajiem dzīvniekiem var uzzināt vietnē www.ligatnesdabastakas.lv.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI