DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. maijā, 2023
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tava drošība

PTAC: bērnu drošībai jāpievērš vairāk uzmanības

Lai arī sabiedrībā bieži vien tiek uzsvērts, ka drošība ir pirmajā vietā, veicot pārbaudes, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) secina, ka tirgū joprojām ir pieejami drošības prasībām neatbilstoši pakalpojumi, bērnu preces un rotaļlietas. Tāpat arī pieaugušie ne vienmēr aizdomājas, cik būtiski ir pašiem sniegt pozitīvu piemēru un pārrunāt ar jaunāko paaudzi par pamatprincipiem drošai dalībai ceļu satiksmē un svarīgākajiem profilakses pasākumiem bērnu traumatisma ierobežošanai.

2022. gadā PTAC ir veicis 30 pārbaudes ārtelpu spēļu un rekreācijas laukumos, 4 pārbaudes iekštelpu spēļu un rekreācijas laukumos un 5 pārbaudes virvju trašu izklaides pakalpojumu vietās un diemžēl neatbilstības tika konstatētas visās pārbaudītajās pakalpojumu sniegšanas vietās.

“Vairākos ārtelpu spēļu un rekreācijas laukumos tika konstatētas ne tikai apmeklētājus apdraudošas iekārtas, kas rada nopietnu risku personas dzīvībai un veselībai, piemēram, līdzsvara šūpoles ar neatbilstošām atdurēm, slīdkalniņi bez sānu aizsardzībām, asas malas un galvas iesprūšanas riski,” ar pārbaužu rezultātiem iepazīstina PTAC direktore Baiba Vītoliņa, “bet daudzviet tika atklāta arī tāda nepilnīga iekārtu apsaimniekošana kā salauzti elementi, bojāti tīklojumi, ieplaisājuši iekārtu balsta konstrukciju elementi, metālu korozija, abrazīvi koka elementi, izvirzītas skrūves, nenosegti skrūvju gali, piesārņojums smilšu kastēs un satrupējuši koka elementi.”

Tāpat B.Vītoliņa norāda, ka visos iekštelpu un rekreācijas laukumos un virvju trasēs PTAC uzmanību piesaistījis nepietiekošs uzraugu skaits, kā arī pakalpojumu neatbilstības vispārējām drošuma prasībām,  piemēram, bojāti un salauzti elementi (tīkli, virves, troses, koka elementi, atsegtas skrūves),  nolietotas karabīnes virvju trasēs un neatbilstoši nostiprinātas un nosegtas batutu atsperes, neatbilstošs polsterējums, salūzuši elementi un nenorobežoti bīstamie objekti batutu parkos.

Jāpiemin, ka ik gadu PTAC veic dažādu rotaļlietu un bērnu preču pārbaudes un testēšanu, nosakot to atbilstību būtiskajām drošuma prasībām. Saistībā ar bērnu preču un pakalpojumu uzraudzības rezultātiem un konstatētajām neatbilstībām Patēriņa preču uzraudzības daļas vadītāja Līga Kauliņa atklāj, ka aizvadītajā gadā, kopumā pārbaudot 111 rotaļlietu modeļu marķējumu, neatbilstības konstatētas 74 rotaļlietu modeļiem. Ņemot vērā pārbaudes laikā konstatēto, apturēta 29 modeļu realizācija (kopumā 185 rotaļlietas).

Lai arī, veicot ķīmisko vielu pārbaudi, secināms, ka neatbilstošo rotaļlietu skaits attiecībā uz ftalātu (ķīmiska viela, kas palielina elastību) koncentrāciju ir samazinājies no 33% 2021. gadā uz 20% 2022. gadā, tirgū joprojām ir pieejamas drošuma prasībām neatbilstošas rotaļlietas un bērnu preces, līdz ar to arī šogad PTAC turpina paraugu izņemšana ftalātu testēšanai.

Ļoti drīz noslēgsies mācību gads, tāpat arī šogad daudzi nepacietīgi gaida vērienīgos XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkus, un vasara ir bagāta ar atpūtas un izklaides iespējām, dažādām nometnēm un pasākumiem, kurus apmeklēs bērni. Turpmākos trīs mēnešus lielākā daļa brīvā laika tiks pavadīta ārpus mājām, tādēļ ir ļoti svarīgi iemācīties un atkārtot noteikumus drošai dalībai ceļu satiksmē. “Pirmais ceļvedis ceļu satiksmē, ir bērna vecāki, kuri ir piemērs un orientieris un veido bērna turpmāko attieksmi un uzvedības modeli dalībai ceļu satiksmē,” uzsver CSDD Komunikācijas departamenta vadītāja Ilze Šipkēvica. Viņa vērš uzmanību, ka īpaši svarīgi ir rūpēties par vismazāk aizsargātajiem satiksmes dalībniekiem – bērniem un gājējiem, galvenokārt, braucot ar elektroskrejriteni vai velosipēdu, – jārespektē gājēji un jāsamazina braukšanas ātrums, lai izvairītos no potenciālās sadursmes un traumām.

“Svarīgi ir atcerēties, ka kategoriski aizliegts ar elektroskrejriteni braukt līdz 14 gadu vecumam, kā arī nekādā gadījumā nedrīkst braukt divatā. Tā kā elektroskrejriteņu vadītāji nokrītot bieži gūst galvas traumas, ķivere ir īpaši rekomendējama. Vienlīdz svarīgi pieaugušajiem ir pārrunāt satiksmes drošības pamatelementus, kā arī pareizi lietot autosēdeklīti un neuzsākt kustību, pirms visi nav sprādzējuši drošības jostas savai drošībai,” aicina I.Šipkēvica.

 Tam, ka vasarā bērnu drošībai ir jāvelta pastiprināta vērība piekrīt arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārsts Timurs Zurmutaī. “Katru gadu, tiklīdz ārā kļūst siltāks, Bērnu slimnīcā bērnu skaits, kuri tiek atvesti ar traumām, dubultojas. Šogad trešajā maija nedēļā tie jau ir aptuveni 100 bērnu katru dienu. Būtiski, lai bērnam, kāpjot uz jebkura braucamā ar diviem riteņiem, galvā ir ķivere. Šie braucamie ir visnestabilākie un kritieni gadās bieži, tāpēc svarīgi mazināt smagu traumu risku, cik vien tas iespējams. No 1. līdz 22. maijam uz Bērnu slimnīcu atvesto bērnu skaits, kas traumas  guvuši uz dažādiem braucamajiem, bija jau 184,” atklāj dakteris.

“Vecākiem ar velosipēdu atļauts vest bērnus vecumā līdz septiņiem gadiem ar galvā uzvilktu aizsprādzētu aizsargķiveri, ja ir iekārtoti papildu sēdekļi un droši kāpšļi kāju atbalstam. Mums jau ir šogad pirmie gadījumi, kad mazulim kājas tika ierautas spieķos. Arī uz batutiem bērni bieži gūst traumas, bet to daudzumu un smagumu var mazināt, ja ievēro visus drošības pasākumus un uz batuta neļauj veikt akrobātiskus trikus,” skaidro bērnu ķirurgs Timurs Zurmutaī.

Lai pasargātu bērnus no traumām, PTAC aicina patērētājus ziņot par pakalpojumiem, rotaļlietām un bērnu precēm, kas izraisījušas traumas vai var tādas radīt. Par bīstamajām precēm vai pakalpojumiem ikviens var ziņot, zvanot uz Patērētāju traumu ziņojumu tālruni  +371 67388639, sūtot ziņu uz e-pastu ptac@ptac.gov.lv vai aizpildot formu PTAC tīmekļvietnē.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI