DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. aprīlī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Finanses

LAA atgādina: nedzīvības apdrošināšanas atlīdzības netiek apliktas ar ienākuma nodokli

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Apdrošināšanas atlīdzības, kas tiek izmaksātas nedzīvības apdrošināšanas veidos – KASKO, OCTA, īpašuma, veselības, nelaimes gadījumu, ceļojumu un cita veida apdrošināšana – Latvijā neapliek ar ienākuma nodokļiem, atgādina Latvijas Apdrošinātāju asociācija.

2022. gadā kopumā Latvijas iedzīvotājiem un uzņēmumiem (fiziskām un juridiskām personām) apdrošināšanas atlīdzībās nedzīvības apdrošināšanas veidos tika izmaksāti 316 miljoni eiro, proti, vidēji rēķinot – 868 tūkstoši eiro dienā. Protams, ne visas atlīdzības tiek izmaksātas apdrošinātajai personai naudā, piemēram, auto apdrošināšanas veidos apdrošinātāji var tieši pakalpojuma sniedzējam segt remonta izdevumus, veselības apdrošināšanā – maksu par veselības aprūpes pakalpojumiem.

“Finanšu un nodokļu likumu pamatu pārzināšana ir svarīga mūsu ikdienas dzīvē, lai mēs pieņemtu labākos un izdevīgākos lēmumus. Piemēram, slēgtu apdrošināšanas līgumu, nebaidoties, ka atlīdzība tiks aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli,” saka LAA prezidents Jānis Abāšins. “Līdz ar publiskām ziņām par kādu neparastāku ienākumu saņemšanas veidu, piemēram, loterijas laimestu, parasti uzvirmo arī jautājumi par citu ienākumu aplikšanu ar nodokļiem. Tādēļ zināšanu atsvaidzināšanai ir nozīme.”

Vienīgais apdrošināšanas veids, kurā iespējama nodokļu piemērošana, ir dzīvības apdrošināšana. Arī te ar IIN neapliek atlīdzību, ko izmaksā, iestājoties apdrošināšanas gadījumam dzīvības apdrošināšanā, piemēram, personas nāve, invaliditāte vai cits līgumā paredzētais gadījums. Taču nodokļu piemērošana notiek uzkrājumam, ja bijusi iegādāta dzīvības apdrošināšana ar uzkrājumu:

  • Ja pati apdrošinātā persona noslēdz līgumu, tad ar nodokli 20% apmērā tiek aplikts nevis iemaksātais uzkrājums, bet gan uzkrājuma pieaugums jeb peļņas procenti, kas veidojušies uzkrājuma veidošanas laikā.
  • Nedaudz citāda ir situācija, ja dzīvības apdrošināšanas polises ar uzkrājumu saviem darbiniekiem ir iegādājies uzņēmums – tad atlīdzības izmaksas gadījumā ar 23% IIN apliekams arī darba devēja veidotais uzkrājums (jo tas ir darbinieka gūtais labums, līdzīgi kā darba auto lietošana u.c. labumi). Ja ir gūts papildu ienākums no kapitāla jeb peļņa, tad šī daļa apliekama ar IIN 20% apmērā.

Apdrošināšanā ir paredzēti arī citi nodokļu atvieglojumi, piemēram, iemaksas uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā tiek uzskatītas par attaisnotajiem izdevumiem un par tām var saņemt IIN atmaksu, kā arī darba devējam ir nodokļu atlaides par veselības apdrošināšanas un dzīvības apdrošināšanas polisēm, kas tiek iegādātas saviem darbiniekiem.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI