DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
15. martā, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vides aizsardzība

Kādēļ nolietotas elektroiekārtas ir kaitīgas videi un kā tās pareizi utilizēt

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Atbilstoši Valsts vides dienesta datiem, ik gadu Latvijā tirgū tiek laistas apmēram 21 500 tonnas elektroiekārtu, bet pārstrādāta tiek vien trešdaļa no šī apjoma. Nolietotas elektroiekārtas ir videi kaitīgi atkritumi, kas satur virkni bīstamu vielu, kas dabā ne tikai nesadalās, bet arī spēj būtiski piesārņot augsni, gaisu un dzeramo ūdeni. Lai sekmētu sabiedrības izpratni par nolietotu elektroiekārtu potenciāli radītiem draudiem videi un padarītu nolietotu elektroiekārtu pareizu utilizāciju pieejamāku sabiedrībai, “Zaļā josta” aicina iesaistīties akcijā Elektrosestdiena.

Nolietotas elektroiekārtas klasificējamas kā videi kaitīgi atkritumi, kas, nekorekti utilizēti, piesārņo dabu un var apdraudēt sabiedrības veselību. Elektroiekārtu sastāvā ir virkne vērtīgu otrreizējo izejvielu un cēlmetālu, piemēram, zelts, tērauds, platīns, kuru atkārtota izmantošana ir saimnieciski pamatota un būtiska. Tomēr katra elektroiekārta satur arī videi bīstamas komponentes, kas, nokļūstot dabā vai apglabātas atkritumu poligonā, apdraud vidi un cilvēka veselību. Piemēram, dzesēšanas iekārtās esošais freons, izplūdis atmosfērā, sekmē ozona slāņa noārdīšanos un tādējādi paātrina klimata pārmaiņas. Vai arī elektroiekārtās un baterijās esošais svins var izraisīt gan bērnu attīstības un augšanas traucējumus, bojāt nieres, smadzeņu darbību, ietekmēt atmiņu, bīstami paaugstināt asinsspiedienu un radīt nervu sistēmas traucējumus. Elektroiekārtu plastmasas korpuss laika gaitā sairst mikroplastmasas daļiņās, īpaši apdraudot ūdens iemītniekus, kas šīs plastmasas daļiņas uztver kā pārtiku. Savukārt lauskas no stikla komponentēm var izraisīt meža ugunsgrēku.

Nolietotas elektroiekārtas ir jāutilizē atsevišķi no sadzīves atkritumiem, nogādājot tās uz specializētām videi kaitīgo preču un sadzīves bīstamo atkritumu pieņemšanas vietām. Lai padarītu elektroiekārtu utilizāciju sabiedrībai ērtāku un saistošāku, šo sestdien, Pasaules Pārstrādes dienā 18. martā, “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un AS “Kesko Senukai Latvia” rīko akciju Elektrosestdiena pie “K Senukai” veikaliem Rīgā, Jelgavā un Tukumā. Akcijas dienā noteiktos laikos pie veikala būs iespēja nodot pārstrādei nolietotās elektroiekārtas, vienlaikus piedaloties “K Senukai” dāvanu karšu izlozē.

Elektrosestdiena pie “K Senukai” veikaliem norisināsies 18. martā. Plkst. 10.00–11.30 akcija norisināsies pie veikala “Lucavsala” Rīgā, Lucavsalas ielā 3, un “Ozols” Rīgā, Mazajā Rencēnu ielā 1. Plkst. 12.30–14.00 elektroiekārtas varēs nodot pie veikala “Ulmaņa gatve” Rīgā, Priedaines ielā 37, un “Maskavas” Rīgā, Maskavas ielā 418a. Savukārt plkst. 15.30–18.00 akcijas busiņš piestās pie “K Senukai” Tukumā, Kurzemes ielā 46, un Jelgavā, Loka maģistrālē 1b.

Katram akcijas dalībniekam būs iespēja piedalīties “K Senukai” dāvanu karšu izlozē. Kopumā tiks izlozētas 6 dāvanu kartes, katra 50 eiro vērtībā.

Plašāka informācija par akciju: www.zalajosta.lv/elektrosestdiena.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI