DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
10. martā, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība
3
3

Aizsardzības nozares budžets sasniedz 2,25% no Latvijas iekšzemes kopprodukta

Ceturtdien, 9. martā, Saeima galīgajā lasījumā pieņēma 2023.gada valsts budžeta un budžeta ietvara 2023., 2024. un 2025.gadam likumu, kas aizsardzības nozarei 2023. gadā paredz piešķirt 969,93 miljonus eiro jeb 2,25% no Latvijas iekšzemes kopprodukta, kas ir par 163,55 miljoniem eiro vairāk nekā 2022. gadā.

Tāpat plānots, ka aizsardzības nozares budžets tiks katru gadu pakāpeniski palielināts – 2024.gadā tas sasniegs 2,4% no valsts iekšzemes kopprodukta, savukārt 2025. gadā – 2,5%.

Aizsardzības ministrijas galvenās budžeta prioritātes 2023. gadā valsts aizsardzības spēju stiprināšanai ir Nacionālo bruņoto spēku kaujas spēju pilnveidošana, attīstot vidēja rādiusa pretgaisa aizsardzību, krasta aizsardzības un tālās darbības raķešu artilērijas sistēmas iegādi, kā arī pilnvērtīga valsts aizsardzības dienesta ieviešana Latvijas pilsoņiem. Tāpat būtiskas prioritātes ir militārās infrastruktūras un visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas attīstība.

2023. gada budžets tiek sadalīts trīs kategorijās – 38% personāls, 31% uzturēšana un 31% investīcijas – attiecīgi piešķirot 370 miljonus eiro personāla izdevumiem un 309,21 miljonu eiro uzturēšanas izdevumiem. Savukārt 303,62 miljoni eiro investīciju – spēju un infrastruktūras attīstības – izdevumiem. No 2023. līdz 2025. gadam ik gadu tiks ieguldīti papildu 200 miljoni eiro Nacionālo bruņoto spēku pretgaisa aizsardzības spēju stiprināšanā.

Tāpat tiks turpināta patriotiskās audzināšanas veicināšana Latvijas jauniešu vidū, kā arī kiberdrošības stiprināšana, novirzot budžeta līdzekļus 22,62 miljonu eiro apmērā. Jaunsardzes centram piešķirti 11,08 miljoni eiro, tādējādi veicinot jaunsargu mācību programmas un valsts aizsardzības mācības apgūšanu izglītības iestādēs. Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālajai vidusskolai jaunāko militāro vadītāju sagatavošanai piešķirti 2,47 miljoni eiro, bet Latvijas Kara muzejam militāri politiskās vēstures izpētei un integrēšanai izglītības sistēmā  novirzīti 2,14 miljoni eiro. Savukārt, lai stiprinātu kiberdrošību tiks novirzīti 6,9 miljoni eiro, ar kuru palīdzību tiks mainīts kiberdrošības pārvaldības modelis, nodrošināta kiberdrošības institūciju darbība un veicināti kiberaizsardzības risinājumi.

Izvērstu ieskatu par Aizsardzības ministrijas 2023. gada aizsardzības budžeta izlietojumu sniedz sagatavotā infografika, skaidrojot aizsardzības nozares budžeta sadalījumu pa iestādēm, izdienas pensijām un starptautiskajām iemaksām, kā arī sniedzot skatījumu par kopējo aizsardzības nozares budžeta dinamiku vidēja termiņa ietvaros.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU