DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
10. martā, 2023
Lasīšanai: 2 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Kas lēkā pa sniega virsmu – kolembolas jeb lēcastes

FOTO: LVM

Pavasara vēstneši var būt dažādi – pūpoli, pirmie tauriņi, pirmie strazdi. Tie ir pamanāmākie. Taču AS “Latvijas valsts meži” (LVM) vides plānošanas speciālists Mārtiņš Kalniņš vērš uzmanību, ka ik gadu februārī, martā saņem jautājumu no vērīgiem dabas vērotājiem – kas ir sīkie kukainīši, kas lēkā pa sniega virsmu? Izrādās, tie ir visīstākie pavasara vēstneši – angļu valodā saukti par springtails, bet latviešu valodā – kolembolas jeb lēcastes!

Agrāk kolembolas tika uzskatītas par vienu no kukaiņu klases kārtām, bet pašlaik kolembolas uzskata par atsevišķu posmkāju tipa klasi. Pasaulē ir apmēram 9400 kolembolu sugu, taču tās vēl aizvien ir nepilnīgi izpētītas. Latvijā konstatētas līdz 200 kolembolu sugu.

Kolembolas ir mazi (0,12–17 mm), bezspārnaini augsnes dzīvnieki, kuru fosilijas konstatētas Devona perioda – pirms 400 miljoniem gadu – nogulumos. Kolembolas ir vieni no daudzskaitlīgākajiem augsnes iemītniekiem: mežā to blīvums var sasniegt 200 līdz 1800 eksemplāru kubikdecimetrā.

“Lai arī dažas kolembolu sugas var būt kaitēkļi vai kaitinoši viesi, piemēram, puķu podā uz palodzes, tomēr to radīto kaitējumu vai traucējumu daudzkārt atsver kolembolu loma organisko vielu noārdīšanā un augsnes veidošanā, uzlabošanā,” skaidro LVM vides plānošanas speciālists.

Kolembolu pasaule ir ļoti daudzveidīga un krāsaina. Par to vairāk var uzzināt tīmekļvietnē www.collembola.org

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU