DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
02. februārī, 2023
Lasīšanai: 2 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Rehabilitācijas pakalpojumu pieejamībai jābūt savlaicīgai un koordinētai

FOTO: Freepik

Ceturtdien, 2.februārī, veselības ministre Līga Meņģelsone tikās ar Latvijas Rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienības (LRPOA) pārstāvjiem, lai pārrunātu rehabilitācijas nozares attīstības jautājumus.

Veselības ministre Līga Meņģelsone uzsvēra, ka rehabilitācija ir neatņemama ārstniecības procesa sastāvdaļa, nevis bonuss. Tāpēc jābūt skaidrībai vēl pirms pacienta izrakstīšanas no slimnīcas par to, kur un kā tiks sniegta nepieciešamā rehabilitācija. Jautājuma risināšana ir iespējama, tikai sadarbojoties ar Labklājības ministriju un pašvaldību sociālajiem dienestiem.

Arī LRPOA pārstāvji iezīmēja rehabilitācijas pārvaldību starp vairākām nozarēm: veselības, labklājības, izglītības, kā arī pašvaldībām. Nepietiekami nodrošinātas pacienta veselības aprūpes koordinēšanas un pakalpojumu pēctecības un pieejamības rezultātā pacientu iespējas savlaicīgi saņemt vajadzīgo rehabilitāciju ir nevienlīdzīgas. Līdz ar to dzīves kvalitātes atgūšana ir ietekmēta  ne tikai no slimības vai traumas smaguma, bet arī citiem faktoriem.

Sanāksmē tika iezīmēts arī jautājums par rehabilitācijas pakalpojumu apmaksas tarifu pārskatīšanu, ņemot vērā to neatbilstību pieaugušajām izmaksām. Tāpat tika izteikts priekšlikums attīstīt medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumu mājās, nevadoties tikai no pacienta diagnozes, bet balstoties uz pacienta vajadzībām. Šobrīd medicīniskās rehabilitācijas pakalpojums mājās ir pieejamas tikai insulta pacientiem un pacientiem ar muguras smadzeņu bojājumu.

Latvijā neraugoties uz pēdējā laikā veikto rehabilitācijas nozares pakalpojumu tīkla paplašināšanu, joprojām rehabilitācijas pakalpojumu pieejamība nav pietiekoša un atšķirīga situācija ir reģionos. Tādēļ situācijas uzlabošanai nepieciešams palielināt gan rehabilitācijas sniedzēju skaitu, apmācot jaunus speciālistus, gan iesaistīt viņus jau primārās aprūpes līmenī.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI