DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
29. novembrī, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Labklājība

LM piedāvā uzlabot atbalstu ārpusģimenes aprūpē un veidot jaunu audžuģimeņu specializāciju

Labklājības ministrija (LM) uzskata, ka ir nepieciešams izveidot jaunu audžuģimeņu specializāciju - audžuģimene bērniem ar uzvedības traucējumiem vai atkarības problēmām. To varētu ieviest no 2024. gada , līdz tam izstrādājot mācību programmu un atbalsta speciālistu un pakalpojumu kopumu šai audžuģimeņu formai.

Šāds priekšlikums ir viens no plānotajiem jaunumiem  informatīvajā ziņojumā "Par priekšlikumiem specializēto audžuģimeņu un ārpusģimenes aprūpes atbalsta centru darbības uzlabošanai", kas otrdien, 29. novembrī, pieņemts zināšanai valdības sēdē.

Ziņojumā, ņemot vērā ka par gandrīz divām trešdaļām jeb aptuveni 4 tūkstošiem bērnu, kuri Latvijā atrodas ārpusģimenes atbalsta sistēmā, rūpējas aizbildņi, piedāvāts ieviest obligātās mācības aizbildņiem, kuras no valsts budžeta līdzekļiem nodrošinātu ārpusģimenes aprūpes atbalsta centri. Līdz 171 eiro, no līdzšinējiem 54,07 eiro plānots palielināt atlīdzības apmēru par aizbildņa pienākumu pildīšanu (nemainīgs kopš 1996.gada, fiksēts apjoms neatkarīgi no bērnu skaita), kā arī no šīs pašas summas noteikt sociālās apdrošināšanas iemaksas nestrādājošiem aizbildņiem pensiju, invaliditātes un bezdarba apdrošināšanai.

Tāpat LM ilgtermiņā vēlas nodrošināt sociālā darbinieka konsultācijas aizbildņiem un adoptētājiem, kā arī izstrādāt risinājumu atelpas brīža pakalpojuma ieviešanai audžuģimenēm. 

LM piedāvā arī palielināt adopcijas atlīdzības pabalstu un atlīdzību par adoptējamā bērna aprūpi, palielināt sociālās garantijas bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, kas mācās (neatkarīgi no sekmēm), kā arī izvērtēt iespējas bārenim vai bez vecāku gādības palikušam bērnam uzturēties ārpusģimenes aprūpē līdz 24 gadu vecumam. Kā alternatīva šim piedāvājumam, varētu būt runa par ilgāku palikšanu ārpusģimenes aprūpē - līdz laikam, kamēr jaunietis iegūst vidējo vai vidējo profesionālo izglītību.

Informatīvā ziņojumā ietverto pasākumu īstenošanai kopā nepieciešamais finansējums pēc LM aprēķiniem 2023. gadā būtu 6,7 miljoni eiro.  Jautājums par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu ministrijai informatīvā ziņojuma projektā paredzēto pasākumu īstenošanai ir iesniegts valdībā un skatāms likumprojekta “Par valsts budžetu 2023. gadam un budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025. gadam” sagatavošanas un izskatīšanas.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU