DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. oktobrī, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Trīsdesmitgadi pasaulē un Latvijā svin UNESCO programma “Pasaules atmiņa”

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

No 27. oktobra līdz 5. novembrim visā pasaulē tiek atzīmēta UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" 30. gadadiena. Tās mērķis ir izcelt dokumentārā mantojuma nozīmi zināšanu apmaiņas nodrošināšanā, lai sekmētu savstarpēju sapratni un dialogu, kas veicina mieru un cieņu pret brīvību, demokrātiju un cilvēktiesībām. UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina piedalīties tematiskos pasākumos, kurus rīko dokumentārā mantojuma glabātājorganizācijas Latvijā.

Pasaules audiovizuālā mantojuma dienā, 27.oktobrī, UNESCO rīko globālu simpoziju, kurā tiks pārrunāts programmas “Pasaules atmiņa” devums un loma iekļaujošas sabiedrības veicināšanā. Plašāka informācija: https://www.unesco.org/sites/default/files/medias/fichiers/2022/10/30th_anniversary_mow_programme27oct2022_en.pdf. Simpozija ietvaros notiks arī izglītojošas iniciatīvas “Fostering Global Citizens through the Memory of the World” atklāšana. Iniciatīvas mērķis ir veicināt globālo pilsoniskumu un starpkultūru dialogu ar dokumentārā mantojuma starpniecība.

Turpretī Latvijā, ceturtdien, 27. oktobrī, LU LFMI Latviešu folkloras krātuve rīko audiovizuālo semināru “LFK fonogrāfa valču kolekcija”, kas notiks tiešsaistē no plkst. 15.00 līdz plkst. 16.00. Krātuves pētnieks Dr. philol. Aigars Lielbārdis iepazīstinās ar Latviešu folkloras krātuves fonogrāfa ierakstu kolekciju (1926–1947) un tās veidošanās priekšnoteikumiem un apstākļiem. Plašāka informācija: https://www.unesco.lv/lv/jaunums/aicina-uz-seminaru-lfk-fonografa-valcu-kolekcija.

Piektdien, 28. oktobrī, Latvijas Nacionālais arhīvs plāno atvērt Rīgas pilsētas arhīvam veltītu virtuālo tūri un virtuālo izstādi, kurā būs arī informācija par bijušajā pilsētas arhīvā glabātajiem Rīgas rātes protokoliem.

Otrdien, 1.novembrī, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs aicina uz lekciju “Zūdošo svētku fotodokumentācija Pieminekļu valdes vākumā”. Lekcija notiks plkst. 17.30 Brīvības bulvārī 32, Rīgā, kā arī to varēs vērot attālināti muzeja Facebook lapā facebook.com/LNVMuzejs. Lekcijas laikā interesenti uzzinās, kas bija Pieminekļu valde, kādi bija tās darbības pamatvirzieni 20. gadsimta 20.–40. gados. Plašāka informācija: http://lnvm.lv/?p=20374.

Savukārt LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts ir izstrādājis digitālu tiešsaistē spēlējamu spēli “Saliec tautasdziesmu!”, kura aktualizē tautasdziesmu mantojumu, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas: https://saliectautasdziesmu.garamantas.lv/.

Tāpat interesenti aicināti doties uz Likteņdārza Saieta namu, kurā ir aplūkojama Tukuma muzeja izstāde “Sibīrijas vēstules uz bērza tāss”. Plašāka informācija: https://www.unesco.lv/lv/jaunums/liktendarza-atklata-tukuma-muzeja-jaunaka-izstade-par-vestulem-uz-berza-tass.

UNESCO programma “Pasaules atmiņa” izveidota 1992. gadā ar mērķi apzināt un saglabāt cilvēces atmiņu, kas fiksēta gravējumos, zīmējumos, grāmatās, dokumentos, vēstulēs, video vai audio ierakstos vai jebkādā citā informācijas nesējā, atspoguļojot kādu kultūrā un vēsturē būtisku notikumu vai pavērsienu. Programma izceļ pasaules dokumentārā mantojuma saglabāšanas nozīmīgumu, apzina vērtības un sekmē to pienācīgu saglabāšanu, izpēti un interpretāciju, kā arī veicina pieejamību un sabiedrības izpratni. Latviju pārstāvošās UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” nominācijas, kas ir starptautiski atzītas vai nacionāli novērtētas, ir atrodamas šeit: https://latvijasdargumi.unesco.lv/lv/.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI