DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
18. oktobrī, 2022
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Atbalstam lielo investīciju projektu īstenošanai papildu pārdala 52,5 milj. EUR

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Apstiprinot grozījumus Ministru kabineta 2021. gada 6. jūlija noteikumos Nr. 503 "Noteikumi par aizdevumiem ar kapitāla atlaidi investīciju projektiem komersantiem konkurētspējas veicināšanai", valdība š.g. 18. oktobra sēdē piešķīra papildu finansējumu 52,5 milj. EUR apmērā un lēma slēgtas atlases kārtas ietvaros uzņēmējiem piešķirt papildu atbalstu lielu investīciju projektu īstenošanai.

“Nepieciešamība kāpināt produktivitātes apjomus, veikt ieguldījumus jaunu produktu izstrādē, paplašināt eksporta tirgus ģeogrāfiju ir nepieciešamība Latvijas tautsaimniecības turpmākai attīstībai. Paplašinot atbalstu uzņēmumiem jaunu tehnoloģisko procesu ieviešanai, mēs stiprinām uzņēmumu konkurētspēju un būtiski palielināsim eksporta apjomus. Vienlaikus - turpināsim veicināt ieguldījumus Latvijas tautsaimniecības ekonomiskās aktivitātes noturēšanai un turpmākai attīstībai,” norāda ekonomikas ministre Ilze Indriksone.

Papildu atbalsta piešķiršanai tiks organizēta slēgta atlases kārta, kuras ietvaros tiks vērtēti visu to komersantu iesniegumi, kas saņemti Aizdevumu programmas 1.atlases kārtas ietvaros. Slēgtās kārtas ietvaros LIAA prioritāri vērtēs komersantu iesniegtajā pieteikumā norādīto kritēriju - plānotais preču vai pakalpojumu eksporta apjoms attiecībā pret plānoto attiecināmo izmaksu ieguldījumu apmēru, uz kuru pieteicējs pretendē. Attiecīgi visi pieteikumi tiks saranžēti pēc šī eksporta kritērija. Aģentūras lēmums tiks pieņemts, balstoties uz komersanta apstiprinājumu piedalīties slēgtajā kārtā, izmantojot pirmās atlases kārtā saņemtos dokumentus, t.i. komersants slēgtās kārtas ietvaros nevarēs mainīt pieteikumā jau iekļauto informāciju.

Tāpat precizēts viens no kritērijiem atbalsta saņemšanai, nosakot, ka komersanta ieguldījumu apjomam pētniecībā un attīstībā uzņēmuma līmenī jābūt vismaz 250 000 EUR gadā, minētās investīcijas paredzot projekta pieteiktajā nozarē atbilstoši noteikumu minētājiem viedās specializācijas prioritārajiem virzieniem.

Lai nodrošinātu ātrāku projektu izvērtēšanu un lēmuma pieņemšanu, Altum varēs uzsākt projektu vērtēšanu pirms LIAA lēmuma par investīciju projektiem, kuri turpmāk izvērtējami finansējuma pieprasījumam. Altum atbalstu nepiešķirs komersantiem, kuri uz lēmuma par atbalsta piešķiršanu brīdi nebūs vidējs vai liels komersants, attiecīgi komersanta statusa atbilstības pārbaudei jābūt iespējamai līdz lēmuma pieņemšanai. Ja komersants vai investīciju projekts neatbildīs atbalsta programmas nosacījumiem, Altum pieņems lēmumu par atteikumu finansēt komersanta investīciju projektu.

Līdz ar šodien apstiprinātājiem grozījumiem atbalsta programmā precizēts termiņš informācijas iesniegšanai – 1.kārtas dalībniekiem noteikts pienākums iesniegt visu nepieciešamo informāciju Altum līdz š.g. 30. novembrim un slēgtās kārtas ietvaros  - divu mēnešu laikā pēc aģentūras lēmuma.

Vienlaikus noteikts, ka, lai saņemtu aizdevuma kapitāla atlaidi, komersantam pēcuzraudzības periodā būs pienākums izpildīt visus projekta pieteikumā norādītos rādītājus.

Kā zināms, Aizdevumu programmas ietvaros uzņēmēji var saņemt atbalstu lieliem investīciju projektiem (t.i. kuri plāno veikt investīcijas vismaz 10 milj. EUR apmērā) kombinētā finanšu instrumenta veidā. Uzņēmējiem pieejams aizdevums ar kapitāla atlaidi, t.i. pēc noteiktu kritēriju izpildes pēc projekta realizācijas tiek samazināta aizdevuma pamatsumma dzīvotspējīgu uzņēmējdarbības projektu īstenošanai.. Kapitāla atlaides pamatsummas dzēšanai maksimālais apmērs ir līdz 30% no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 10 milj. EUR, kur pēc katra pēcuzraudzības gada par vienu trešdaļu var tikt samazināta Altum izsniegtā aizdevuma pamatsumma.

Līdz šim Aizdevumu programmā "Lielo un vidējo komersantu investīciju aizdevumi ar kapitāla atlaidi konkurētspējas veicināšanai" ir noslēgusies pirmā atlases kārta, kuras ietvaros tika iesniegti 45 komersantu pieteikumi par kopējo attiecināmo izmaksu summu 1 436 444 260 EUR apmērā, un pieteikto kapitāla atlaides apmēru 275 469 335  EUR. Par pieejamo finansējumu iespējams atbalstīt 14 komersantus, ņemot vērā pieejamo finansējuma apmēru.

Līdz ar Likumu "Grozījumi Pret Ukrainu vērstās Krievijas militārās agresijas dēļ piemēroto sankciju un pretpasākumu izraisīto ekonomisko seku pārvarēšanas atbalsta likumā", kas stājās spēkā 2022. gada 1. oktobrī, ir pieņemts lēmums novirzīt Aizdevumu programmai papildus līdzekļus 52,5 milj. EUR apmērā, tādējādi Aizdevumu programmas īstenošanai kopumā paredzētais finansējums ir 152 065 000 EUR. Attiecīgi līdz ar šodien apstiprinātajiem grozījumiem MK noteikumos minētais finansējums iekļauts Aizdevumu programmā un noteikta kārtība, kā Aizdevumu programmas papildu finansējums tiks izmantots. Tāpat MK Noteikumos precizētas normas noteiktiem termiņiem, lai netiktu kavēta komersantu investīciju projektu īstenošana. 

Detalizēti ar grozījumiem Ministru kabineta 2021. gada 6. jūlija noteikumos Nr. 503 "Noteikumi par aizdevumiem ar kapitāla atlaidi investīciju projektiem komersantiem konkurētspējas veicināšanai" var iepazīties Tiesību aktu portālā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI