DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. septembrī, 2022
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

VARAM: jauno speciālistu piesaistei reģionos valstij jāatbalsta pieejamu mājokļu izveide

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Publicitātes foto

Šodien, 28.septembrī, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas rīkotajā diskusijā “Mājokļu pieejamība – atslēga darbaspēka piesaistei reģionos” kopā ar Latvijas Pašvaldību savienības, Liepājas, Jelgavas valstspilsētas, Jēkabpils un Valmieras novada pašvaldību pārstāvjiem diskutēja par valsts iespējām veicināt iedzīvotāju pārcelšanos uz reģioniem, secinot, ka nozīmīgs aspekts ir kvalitatīvu mājokļu pieejamība par samērīgu cenu.

Ministrs Artūrs Toms Plešs, atklājot diskusiju, uzsvēra: “Reģionālajā attīstībā šobrīd iztrūkst svarīgs posms – pieejami kvalitatīvi mājokļi par samērīgām izmaksām. OECD pētījumā ir secinājis, ka pieejamu mājokļu trūkst aptuveni 44% no visām Latvijas mājsaimniecībām, kas ir pārāk turīgas, lai saņemtu sociālo mājokli vai dzīvokļa pabalstu, bet kuru ienākumi nav pietiekoši, lai tās varētu saņemt hipotekāro kredītu. Ministrija redz izaicinājumus, ar kuriem saskaras pašvaldības – sākot ar kvalitatīvu ceļu izbūvi un beidzot ar mājokļu pieejamību. Līdz ar to, tāpat kā ieviešot autoceļu investīciju programmu administratīvi teritoriālās reformas kontekstā, ministrija ir apņēmusies sniegt atbalstu pašvaldībām arī šīs problēmas risināšanā, tādēļ ministrija ir izstrādājusi un valdība apstiprinājusi Mājokļa fonda izveides koncepciju, kas jau pavisam drīz sniegs redzamus rezultātus.” 

VARAM valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos Ilze Oša sacīja: “Ministrijas mērķis ir veicināt līdzsvarotu reģionu attīstību, tostarp mājokļu pieejamības jomā, ņemot vērā, ka  reģionos ir ļoti ierobežots īres mājokļu piedāvājums. Ministrija šobrīd strādā pie Mājokļu fonda izveides, kas atbilstoši augošajam pieprasījumam pēc jauniem mājokļiem, kopā līdz 2035.gadam tiks izveidoti vairāk nekā 4000 īres dzīvokļi.”

Pašvaldību pārstāvji bija vienisprāti – lai veicinātu reģionālo attīstību, būtiski ir piesaistīt jaunos speciālistus, kas spētu ne vien veicināt uzņēmējdarbību, bet arī aizpildīt vietas tajās jomās, kur akūti nepieciešami profesionāļi, piemēram, izglītības un veselības aprūpes jomā. Diskusijas dalībnieki atzinīgi novērtē ministrijas iesaisti un izstrādāto Mājokļa fonda ieceri, kas risināt ne vien mājokļu, bet arī pakārtotus reģionālās attīstības jautājumus. 

Latvijas Pašvaldību savienības pārstāve Andra Feldmane sacīja, ka ilgtspējīgai, viedai un klimatneitrālai attīstībai ir nepieciešams sakārtot ceļu un mājokļu pieejamības jautājumu. Mājokļu fonds ir ārkārtīgi labs risinājums, kas varētu mīkstināt nomales efekta veidošanos reģionos. 

Diskusijā ir izskanējis, ka Valmieras novadam akūti ir nepieciešama 400 mājokļu izveide, turklāt Mājokļu fonda ieceres kontekstā pašvaldībai ir pozitīva pieredze, kad kapitālsabiedrības tiek iesaistītas šīs tirgus nepilnības risināšanā. Novadā pieprasījumu daļēji plānots apmierināt ar Eiropas Savienības Atveseļošanās fonda un Inovācijas iepirkuma palīdzību. 

Tikmēr Liepājā, kur uz dzīvi pārceļas arvien vairāk iedzīvotāju, īres mājokļi ir pieejami, taču par nesamērīgu cenu, kuru pašvaldībai un uzņēmējiem nepieciešamie speciālisti nevar atļauties. Mājokļu atbalsta programma palīdzētu stabilizēt tirgus cenu. Liepājā mājokļi ir nepieciešami kā jauniem speciāliem, tā arī ģimenēm ar bērniem. Pašvaldībā ir vērsušies arī uzņēmēji, norādot, ka jaunu darbinieku piesaistei nepieciešams dzīvojamais fonds. Kā Liepājas, tā arī Jelgavas pašvaldība novēro, ka jauni un kvalitatīvi mājokļi ir nepieciešami ne vien jaunu iedzīvotāju piesaiste, bet arī vecā dzīvojamā fonda nomaiņai. Jelgavas novadā šo jautājumu plāno veicināt ar vienošanās starp pašvaldību un Eiropas kooperatīva “Living in Metropolises” palīdzību.  

Jēkabpils novadā īres dzīvokļi ir pieejami, bet ne tur, kur iedzīvotājiem tas būtu nepieciešams. Pašvaldība novēro arī uzņēmēju vēlmi iesaistīties, lai rastu mājokļus saviem darbiniekiem. Tā, piemēram, kāds uzņēmējs ir izpircis dzīvošanai nepiemērotus dzīvokļus, un, tos atjaunojot, piedāvā saviem darbiniekiem. Pašvaldība noteikti vēlētos piedāvāt energoefektīvus mājokļus, attīstot arī piegulošo infrastruktūru. 

Kā ziņots iepriekš, ministrija piedāvā jau nākamajā gadā izveidot Mājokļu fondu, kas pašvaldību iedzīvotāju vajadzībām veidos jaunus un pieejamus īres mājokļus katrā pašvaldībā, ievērojot energoefektivitātes labo praksi. Jūlijā Ministru kabinetā tika apstiprināts konceptuālais ziņojums “Valsts atbalsts pašvaldībām, lai nodrošinātu iedzīvotājiem kvalitatīvus un pieejamus īres mājokļus”. Atbilstoši augošajam pieprasījumam pēc jauniem mājokļiem, kopā līdz 2035.gadam tiks izveidoti vairāk nekā 4000 īres dzīvokļi. Mājokļu Fonds nodrošinātu finanšu resursu piesaisti un ieguldījumus mājokļu attīstībā, neradot negatīvu ietekmi uz vispārējās valdības budžeta deficītu. Mājokļu Fonda institūcija, ievērojot pašvaldības vajadzības, izveido īres dzīvokļus un iznomā tos pārvaldniekam, kurš savukārt apsaimnieko un izīrē mājokļus, veicot regulārus nomas maksājumus fondā. Fonda ietvaros plānots attīstīt projektus ar zemām mājokļu uzturēšanas un apsaimniekošanas izmaksām, kas ievēros augstus vides un ilgtspējas standartus.

Atbalsta mehānisms paredzēts mājokļu atbalstam visos plānošanas reģionos,  kā ilgtermiņa risinājums, lai veicinātu vispārēju mājokļu pieejamību plašākām iedzīvotāju grupām, ņemot vērā reģionu specifiskās nepieciešamības un iespējamos apmaksas modeļus iedzīvotāju dzīvesvietas nodrošināšanai, sniedzot pašvaldībām plašākas rīcības iespējas mājokļu nodrošināšanā, t.sk. krīzes situācijās. Tāpat arī ēku energoefektivitātes uzlabošanai, piemēram, CO2 emisiju samazināšanai, veicot jaunu zema enerģijas patēriņa ēku būvniecību. Ministrijas piedāvātais modelis paredz sadarbību starp valsti un pašvaldībām, tādējādi dodot tām iespēju risināt mājokļa pieejamības jautājumu atbilstoši pašvaldības vajadzībām. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI