Ministrija atbalsta intensīvāku uzticama MI ieviešanu valsts pārvaldē, un līdz šim jau ir radījusi virkni priekšnosacījumu, lai tas notiktu, tostarp, 1) Ieviests MI regulējums sabiedrības tiesību aizsardzībai; 2) Sagatavota investīciju programma MI attīstībai valsts sektorā; 3) Būtiski vienkāršota piekļuve valsts datiem; 4) Izveidota “Digitālā akadēmija”, kuras ietvaros jau teju 15 000 pārvaldes darbinieku saņēmuši apmācības MI pielietojumā; 5) Tāpat, lai sekmētu MI inovāciju attīstību, nodibināts Mākslīgā intelekta centrs un izstrādāts inovatīvs regulējums speciālajai regulatīvajai videi jaunu MI risinājumu aprobēšanai.
“Izsakām pateicību Valsts kontrolei par veikto situācijas izpēti, kas palīdzēs pilnveidot mūsu iesāktos darbus šajā jomā. Mākslīgais intelekts - tā ir iespēja jau šodien padarīt valsts pārvaldi efektīvāku, atsaucīgāku un iedzīvotājam saprotamāku. Mēs redzam, ka virkne iestāžu jau šobrīd pielieto MI risinājumu ikdienā. Atbilstoši VARAM veiktajai iestāžu aptaujai 2024. gadā, MI izmantoja 49% aptaujāto iestāžu. Vienlaikus šobrīd novērojam, ka pieaug MI pielietošanas briedums - no MI pielietošanas individuālai produktivitātei uz interesi ieviest MI atbalstu organizācijas līmenī. Atbildot šai tendencei, apņemamies būt par tiltu starp politikas veidošanu, tehnoloģijām un sabiedrību,” uzsver VARAM valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jautājumos Gatis Ozols.
Valsts kontroles izpēte izgaismo jomas, kur nepieciešams papildu fokuss, un kalpos kā vērtīgs ievads aktualizētajā valsts MI stratēģijā. MI izmantošana valsts pārvaldē nav vien teorētisks mērķis - jau šobrīd virkne iestāžu izmanto MI risinājumus vai plāno tos ieviest, lai uzlabotu efektivitāti, pakalpojumu kvalitāti un sniegšanas ātrumu. Izpētē norādītie izaicinājumi, piemēram, infrastruktūras, prasmju vai normatīvā regulējuma jomās, sakrīt ar tiem, kurus savos novērtējumos bija identificējusi arī VARAM un pie kuru risināšanas VARAM jau strādā.
Tuvākie VARAM plāni saistībā ar MI ieviešanas sekmēšanu valsts pārvaldē ietver paplašināt MI apguves un pilotprojektu īstenošanas iespējas sadarbībā ar VAS, izstrādāt vadlīnijas iestādēm MI sagādē un pielietošanā. Tāpat uzsākt programmu iestādēm MI risinājumu ieviešanai produktivitātei, nodot sabiedrības un iestāžu saskaņošanai datu stratēģiju, kā arī uzsākt darbu pie latviešu valodas modeļa izveides. Plānots arī veidot valsts labās prakses apkopojumu un labās pieredzes apmaiņu par MI ieviešanu.
Savukārt attiecībā uz MI stratēģijas aktualizāciju, šobrīd ir piemērots brīdis to uzsākt, lai tā būtu izstrādāta ciešā sadarbībā starp akadēmisko, valsts sektoru, industriju un sabiedrību. Šīs mijiedarbības veidošanā lielu lomu spēlēs nupat dibinātais Mākslīgā intelekta centrs.