DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
08. augustā, 2022
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Šorīt Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā tika atvesti un stacionēti pirmie Ukrainas karā smagi cietušie pacienti

Pirmie pacienti no Ukrainas ar smagiem un kropļojošiem galvas, roku, kāju un citiem savainojumiem – kopskaitā 21 cietušais, šodien tika atvesti uz  Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu, lai ilgtermiņa valsts apmaksātas ārstēšanas un rehabilitācijas programmas ietvaros, vadošo Latvijas slimnīcu un specializēto klīniku mediķi (ārsti), izmantojot inovatīvas operāciju metodes un tehnoloģiju sniegtās iespējas, turpmāk palīdzētu Ukrainas karā cietušajiem cilvēkiem novērst vai mazināt kropļojošo kara ievainojumu sekas.

Sākotnēji  pacienti tika stacionēti Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, kur viņus sagaidīja multidisciplināra mediķu komanda – dažādu specialitāšu ārsti un aprūpes personāls. Šiem pacientiem tika veikts vispusīgs veselības stāvokļa skrīnings  - dažādi diagnostiskie un laboratoriskie izmeklējumi. Tāpat papildus bija jāpārliecinās par dažādu hospitālo infekciju iespējamo klātbūtni, jo kara apstākļos uzliesmo un strauji izplatās dažādas bīstamo infekciju slimības.

Aleksejs Višņakovs, Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs: “Jau iepriekš apzinājāmies, ka pacienti ceļā no Ukrainas būs pavadījuši ilgu laiku (aptuveni 18 stundas). Lai šiem pacientiem Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, līdztekus ierastajai  pacientu  plūsmai, nodrošinātu tikpat raitu pirmreizējo apskati un veiktu arī šo pacientu prioritizēšanas procesu, jau iepriekš vienojāmies par mūsu slimnīcas stacionāru dažādu profilu ārstu iesaisti darbam multidisciplinārā komandā. Tāpat aicinājām uz Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīniku  kolēģus no Traumatoloģijas un Ortopēdijas slimnīcas (TOS), kas būs iesaistīti atsevišķu pacientu turpmākajā ārstēšanas un/vai rehabilitācijas procesā. ”

Tuvākajā laikā šiem Ukrainas karā smagi cietušajiem pacientiem Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā tiks veiktas sarežģītas rekonstruktīvas ķirurģiskas un mikroķirurģiskas operācijas, kā arī  neiroķirurģiskas operācijas – pacientiem, kas guvuši smagus galvaskausa, kakla, ekstremitāšu un mugurkaula savainojumus. Tāpat tiem pacientiem, kuriem iepriekš veiktas roku vai kāju amputācijas operācijas tiks izgatavotas un pielāgotas protēzes.  Jau ar pirmo iestāšanās dienu mūsu slimnīcā - ar katru no šiem pacientiem strādās Rehabilitācijas klīnikas rehabitologi, kas palīdzēs ātrāk veseļoties, uzlabot zaudēto ekstremitāšu funkcionalitāti, atgūt kustību spēju un nākotnē būtiski uzlabot dzīves kvalitāti.

Pirmie Ukrainas karā cietušie pacienti ārstēsies Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāru “Gaiļezers” un “Biķernieki” ārstu un aprūpes personāla uzraudzībā  - Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikā (virsārsts -  Andris Vikmanis), Vispārējās un neatliekamās ķirurģijas klīnikā (virsārsts - Aleksejs Kaminskis), Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikā (virsārsts - Kārlis Bicāns), stacionāra “Gaiļezers” Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļā, kur sarežģītas mikroķirurģiskas operācijas veic  vadošie ārsti-mikroķirurgi) (Kalvis Pastars/Mārtiņš Kapickis), Rehabilitācijas klīnikā (vadītāja – Illa Mihejeva), Ķirurģiskās infekcijas klīnikā (vadītājs – Arnolds Jezupovs) un Gerontoloģijas nodaļā.  Tāpat Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas mediķu brigāde ar slimnīcas transportu pārveda vienu pacientu uz Traumatoloģijas un Ortopēdijas slimnīcu (TOS) un vienu – uz Nacionālo rehabilitācijas centru “Vaivari”.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārstiem bija iespēja kādu laiku pirms iepazīties ar pacientiem Ukrainā veikto ārstēšanas un medicīnisko manipulāciju datiem. Lai gan tie nesniedza pilnu priekšstatu par ievainoto un sakropļoto cilvēku veselības stāvokli un viņu veselības problēmām, šie dati bija noderīgi, lai saplānotu un sagatavotos šo pacientu uzņemšanai. Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā dažādu medicīnas profilu klīnikās un nodaļās tika sagatavotas atsevišķas palātas, kur potenciāli bija paredzēts ārstēt Ukrainas karā cietušos pacientus. Tas bija svarīgs psiholoģisks un emocionāls aspekts, lai šie smagi cietušie pacienti ārstētos pēc iespējas vienkopus. Jo sākotnējā ārstēšanās posmā viņiem noderēs pleca sajūta, atbalsts un iespēja sarunāties ar līdzcilvēku, kas arī piedzīvojis kara šausmas un ticis smagi ievainots. Jāņem vērā, ka līdztekus smagam un ilgstošam ārstēšanās un rehabilitācijas posmam, šiem pacientiem būs jāpielāgojas būt/ārstēties citā valstī, neierastā vidē un iespējams bez tuvinieku atbalsta.

Imants Paeglītis, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs: “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir stratēģiskā NATO sadarbības slimnīca, kur regulāri notiek personāla apmācība – par rīcību dažādu valstiska mēroga katastrofu vai krīžu gadījumos, kad ir apdraudēta cilvēku dzīvība un veselība.  Svarīgākais uzdevums – spēt prioritizēt šos pacientus un iespējami ātri sniegt medicīnisko palīdzību. Šie Ukrainas karā cietušie pacienti sniedz mums vērtīgu pieredzi - mācībās gūto zināšanu pielietošanu un saskaņotu multidisciplināras mediķu komandas darbu ikdienas praksē.”

Izziņai. Ukrainas karā cietušo pacientu atvešana uz Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu tika īstenota, pateicoties privātai iniciatīvai - labdarības organizācijas M-Help.com direktora Arvja Reketa iesaistei un mērķtiecīgajai rīcībai. Savukārt Georgija Logvinska labdarības fonds (kas darbojas Ukrainā) aprīkoja un pārbūvēja autobusu, ar kuru arī bija iespējama šo pacientu transportēšana.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU