DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
06. jūlijā, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vides aizsardzība

Par nelikumīgu bīstamo atkritumu glabāšanu uzņēmēju soda ar brīvības atņemšanu

Šī gada 1. jūlijā Kurzemes rajona tiesa pirmajā instancē atzina par vainīgu noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā un piesprieda brīvības atņemšanu uz desmit mēnešiem, sodu izciešot nosacīti, uzņēmuma vadītājam, kura uzņēmums Liepājā nelikumīgi uzglabāja ne mazāk kā 91,085 tonnas bīstamos atkritumus. Uzņēmuma vadītājs organizēja un veica saimniecisko darbību atkritumu apsaimniekošanas jomā uzņēmuma vārdā bez atļaujas atkritumu uzglabāšanai vai citu piesārņojošu darbību veikšanai. Tiesa piesprieda piedzīt no uzņēmēja par labu valstij arī materiālā kaitējuma kompensāciju 50 096,75  euro apmērā.

“Šis Latvijas vēsturē ir otrais notiesājošais spriedums par atkritumu noziegumiem. Valsts vides dienests (VVD) pauž patiesu gandarījumu, ka vides noziegumi ieņem arvien augstāku prioritāti arī Valsts policijas un Prokuratūras darbā. Atkritumu noziegumi kā organizētās noziedzības veids Eiropā un Latvijā arvien vairāk apdraud vidi un sabiedrības intereses. Tiesu izpratne par šiem noziegumiem un to bīstamību ir ļoti svarīga, lai noziegumi tiktu apkaroti,” atzīmē VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga.

Noziegumu VVD inspektori konstatēja 2019. gadā, un pēc tā atklāšanas bija aktīvi iesaistīti izmeklēšanā un tiesvedības gaitā. Process kopumā ilga trīs gadus.

2019. gadā VVD darbinieki veica uzņēmuma nomātās teritorijas pārbaudi, kuras laikā tika konstatēta nelikumīga atkritumu – naftas produktu, bīstamo atkritumu glabāšana. Tika noskaidrots, ka naftas produktu atkritumu izcelsmes vieta ir Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas osta, kur tie radušies kuģu tilpņu tīrīšanas rezultātā un savācot sateču ūdeņus no dažādu apkalpojamo ostas kompānijas kuģiem. Ņemot vērā, ka atkritumu apjoms bija liels, VVD secināja, ka tas ir klasificējams  kā kriminālnoziegums un informēja Specializēto vairāku nozaru prokuratūru.

Kopīgi ar Valsts policiju, veicot izmeklēšanas darbības, VVD konstatēja, ka bīstamie atkritumi – kuģu tilpņu naftas produkti, krāsu un laku ražošanas, sagatavošanas, piegādes un izmantošanas tehnoloģisko procesu atkritumi, kas satur bīstamas vielas, slaucīšanas materiāli un filtru materiāli, kas satur bīstamas vielas - izvietoti gan teritorijas ārpusē (pazemes rezervuārā, cisternā, metāla mucās un IBC konteineros), gan divās ēkās (metāla mucās, IBC konteineros, cisternā).

Bīstamie atkritumi rada būtiski nelabvēlīgu ietekmi uz cilvēku veselību un vidi. Uzņēmējs ar savām darbībām ir ievērojami apdraudējis sabiedrības intereses dzīvot tādā vidē, kurā tā var pilnvērtīgi, cilvēka cieņai atbilstoši funkcionēt un attīstīties, tajā skaitā, apdraudot arī sabiedrības intereses uz apglabājamo atkritumu apjoma samazināšanu, veselību, tīru vidi un dzīvi labvēlīgā un drošā vidē, kas saskaņā ar likuma “Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību”  23.panta 3.punktu vērtējams, kā būtisks kaitējums dabas videi.

Tiesa lēmumā atzīst, ka komersanta izdarītās darbības ir apdraudējušas dabas vides drošību, personu mantiskās un tautsaimnieciskās intereses, t.i. teritorijas piesārņojums ar bīstamajiem atkritumiem būtiski izmainījis piesārņotās teritorijas izmantojuma iespējas, radījis ilgtermiņa iedarbības bīstamību un pazemes ūdeņu piesārņojuma risku, ietekmējot teritorijas ekosistēmu, to būtiski degradējot, ir piesārņots citas juridiskās personas nekustamais īpašums, nodarot kaitējumu. Noticis interešu apdraudējums tautsaimniecības jomā sakarā ar attiecīgo nodokļu nesamaksāšanu Latvijas Republikas budžetā.

VVD vērš uzmanību un atgādina – atkritumu neatbilstoša apsaimniekošana var būt krimināli sodāma. Atkritumu apsaimniekošanu jāveic atbilstoši tiesiskajam regulējumam un tā, lai neapdraudētu cilvēku dzīvību un veselību un atkritumu apsaimniekošana nedrīkst negatīvi ietekmēt vidi, tai skaitā radīt apdraudējumu ūdeņiem, gaisam, augsnei, kā arī augiem un dzīvniekiem.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU