DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
16. martā, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

RTU zinātnieki izstrādā bezatlikumu tehnoloģijas šķidro biodegvielu un biogāzes ražošanai

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorija sadarbībā ar SIA «Bio Re» izveido videi draudzīgu bezatlikumu tehnoloģiju biomasas efektīvai pārstrādei, lai ražotu biodegvielu un biogāzi. Tā domāta zemnieku saimniecībām – atkritumu un blakusproduktu izmantošana ļautu tām saimniekot ilgtspējīgāk, vienlaikus iegūstot vairāk enerģijas un kļūstot energoneatkarīgākām.

RTU zinātnieki izstrādājuši tehnoloģiju un pilotiekārtu, kas ļauj no zaļās biomasas –lauksaimniecības un kokrūpniecības atkritumiem – iegūt cukurus. Cukuru koncentrātu var fermentēt un izmantot biodegvielas vai citu produktu ražošanā, bet atlikušo biomasu izmantot biogāzes ražošanai. Biogāzes procesu pilnveido SIA «Bio Re».

«Videi draudzīgā veidā cukura izdalīšana iespējama tikai ar specifiskiem enzīmiem. Šķiet ļoti vienkārši – ņemam biomasu un iegūstam cukuru. Dabā tas ir ļoti sarežģīts process. Dzīvie organismi, kas dabā ir iemācījušies piekļūt šim vērtīgajam resursam, ir sēnes. Tādēļ esam izstrādājuši tehnoloģiju enzīmu ražošanai, izmantojot sēnes. Savukārt cukuru attīrīšanu un koncentrēšanu, kā arī enzīmu atdalīšanu, lai tos atgūtu un būtu nepieciešama mazāka bioloģiski aktīvo vielu pievade, nodrošina zinātnieku un inženieru izveidota pilotiekārta,» stāsta RTU Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijas vadošā pētniece Linda Mežule.

RTU zinātnieku izstrādātā tehnoloģija kā resursu ļauj izmantot faktiski jebkādu biomasu jeb zaļos atkritumus: salmus, zāli, sienu, arī koksnes atlikumus, piemēram, mizu, zarus, lapas. L. Mežule uzsver, ka zinātniekiem bija būtiski panākt, ka tehnoloģija ir videi draudzīga, nodrošinātu pēc iespējas mazāk atkritumu vai blakusproduktu veidošanos, turklāt ir ērti lietojama, proti, lietotājiem nav jāatdala dažādi biomasas veidi.

Tehnoloģija un pilotiekārta izstrādāta ERAF programmas «Praktiskas ievirzes pētījumi» projektā «Videi draudzīga bezatlikumu tehnoloģija šķidras biodegvielas un biogāzes ražošanai no biomasas» (Nr. 1.1.1.1/18/A/075). Ar pētījuma rezultātiem sabiedrība tiks iepazīstināta tiešsaistes seminārā, kas notiks 17. martā plkst. 10.00. Lai piedalītos seminārā, aicinām reģistrēties https://forms.gle/M58JGvcZD4nSwJy6A Tiešsaistes seminārā piedalīsies gan RTU Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijas zinātnieki, gan SIA «Bio Re» pārstāvji. Paredzēta arī pilotiekārtas demonstrācija.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU