DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Apbalvos biomateriālu jomā erudītākos Latvijas vidusskolēnus

Publicitātes foto.

30. aprīlī plkst. 11.00 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātniskajā bibliotēkā, Paula Valdena ielā 5, 2. stāvā, notiks Baltijas Biomateriālu ekselences centra (BBCE) erudīcijas konkursa skolēniem "BIO-GO-Higher" fināls, nosakot vidusskolēnu komandu, kas balvā saņems ceļojumu uz Šveici un iespēju viesoties vienā no pasaulē vadošajiem biomateriālu pētniecības centriem – AO Pētniecības institūtā Davosā. Balvas saņems arī citi konkursa dalībnieki.

"BIO-GO-Higher" ir erudīcijas konkurss 10. un 11. klašu skolēniem, kuriem ir interese uzzināt, iemācīties un attīstīt daudzveidīgas prasmes biomateriālu pētīšanā un veidošanā. Konkurss šogad notiek jau piekto reizi, pulcējot lielu skaitu interesentu. Šogad dalībai tajā pieteicās 54 komandas no skolām visā Latvijā.  Finālā 30. aprīlī piedalīsies 12 komandas, kuras saņēmušas lielāko punktu skaitu, visu mācību gadu risinot dažādus uzdevumus un apliecinot savas zināšanas fizikā, ķīmijā, bioloģijā un medicīnā. Konkursa uzdevumus sagatavoja un vērtēja BBCE partneri – RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Biomateriālu un bioinženierijas institūta, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Farmācijas fakultātes un RSU Stomatoloģijas institūta, kā arī Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas zinātnieki.

Finālā tiks apbalvoti gan konkursa 4. kārtas, kas bija veltīti medicīnai, gan visa gada uzvarētāji. Konkursantus tālākiem sasniegumiem iedvesmos BBCE vadītājs profesors Jānis Ločs, RTU studiju prorektore Elīna Gaile-Sarkane, Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centra Vācijā pārstāve Zoya Hadzhieva un AO Pētniecības institūta Davosā, Šveicē, pārstāve Nora Goudsouzian. Skolēni arī apmeklēs BBCE jauno ēku, iepazīstot pasaules līmeņa zinātnisko aprīkojumu biomateriālu pētniecībai un sintēzei. Ēkā RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Biomateriālu un bioinženierijas institūta zinātnieki attīsta biomateriālus kaulaudu un mīksto audu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. 

BBCE ir pateicīgs aktīvajiem pedagogiem un skolēnu mentoriem, kuri motivē un atbalsta viņus, kā arī uzņēmumiem, kuri izprot nepieciešamību vairot bērnu un jauniešu interesi un izpratni par inženierzinātnēm un dabaszinībām, un atbalsta konkursa norisi. Fināla norises lieldraugi ir SIA "Biotecha Latvia", SIA "Armgate", zīmols "Dzintars" ("H.A.Brieger Ltd"), zīmols "Rasēns" (AS "Food Union Latvia"), SIA "Airsoft Events", SIA "Tarzāns", AS "Tērvetes AL" Alus darītava, SIA "ILGEZEEM", AS "Valmieras stikla šķiedra" un RTU. Tam ir rezultāti – konkursa dalībnieki pēc vidējās izglītības iegūšanas izvēlas studēt ķīmiju, ķīmijas tehnoloģijas, medicīnu, farmāciju, biotehnoloģiju un bioinženieriju, medicīnas inženieriju, vides inženieriju, kā arī mehāniku, arhitektūru, būvniecību, datorzinātnes, IT, telekomunikācijas utt.

BBCE (GA Nr. 857287) ir vērienīgs zinātniskās kapacitātes paaugstināšanas projekts. To īsteno RTU, RSU, RSU Stomatoloģijas institūts, OSI, AO Pētniecības institūts Davosā, Šveicē, un Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrs Vācijā. Tā īstenošanai 15 milj. eiro piešķirti no ES programmas «Apvārsnis 2020» un 15 milj. eiro nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri. 

Labs saturs
Pievienot komentāru

Zinātne un zināšanas kā valsts vērtība

Publikāciju ciklā par zinātni Latvijā, LV portāls dod vārdu zinātniekiem, lai diskutētu par pētniecības jomām un sabiedrībā mazāk zināmiem sasniegumiem, un to, kā zinātnes attīstība var veicināt valsts izaugsmi un labklājību.

Viens no demokrātiskas un turīgas valsts stūrakmeņiem ir izglītoti iedzīvotāji un zinātnes sasniegumi. Attīstītās valstis stratēģiski investē pētniecībā un zinātnē, lai stimulētu inovācijās balstītas ekonomikas izaugsmi. “Uz papīra” tas ir atzīts arī Latvijā. Piemēram, kā viena no prioritātēm Latvijas Nacionālās attīstības plānā 2021.–2027. gadam ir uzsvērta “zinātne sabiedrības attīstībai, tautsaimniecības izaugsmei un drošībai”.

Turpat arī akcentēts: “Zināšanas un kvalitatīva, iekļaujoša un mūsdienīga izglītība ir stipras valsts pamats.” “Zināšanu sabiedrība ir aktīva sabiedrība”, kurai piemīt “nepieciešamās līdzdalības prasmes un spējas aizstāvēt savas tiesiskās intereses”. “Medijpratība un kritiskā domāšana ir labākā Latvijas aizsardzība pret hibrīdiem apdraudējumiem.”

 

 

Realitātē Latvijā zinātnē ticis ieguldīts nepietiekami, lai nodrošinātu “nacionālās attīstības mērķu sasniegšanai nepieciešamo zināšanu apjomu un to pārnesi izglītībā un nozarēs”. Pašreizējais finansējums zinātnei – 0,7% no IKP – joprojām ir tālu no vidējā rādītāja Eiropas Savienībā (2,3%).

Tomēr ne mazāk svarīgs ir jautājums –, vai zinātne un zināšanas Latvijas sabiedrībā ir vērtība?

Nesen veiktā pētījuma “Zinātnes patēriņa un līdzdalības izpēte” rezultāti liecina, ka vairumam sabiedrības nav skaidrs, kā zinātnes attīstība var veicināt valsts labklājību un mazināt nabadzību. Tikai 21% sabiedrības vispār spēj nosaukt kādu Latvijas zinātnieku un tikai 20% ir informēti par kādu Latvijas zinātnieku sasniegumu.


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI