DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

“Turības” pētnieki attīsta domu vadāmu datorprogrammu cilvēkiem ar kustību traucējumiem

Fantāzijas filmu sižetos redzētais par objektu pārvietošanu ar domu spēku nu kļūst par realitāti – Biznesa augstskolas Turība IT pētnieki izstrādājuši inovatīvu mākslīgā intelekta satvara risinājumu, kas ļauj cilvēkiem ar kustību traucējumiem vadīt datoru, izmantojot vienīgi savas domas. Šī tehnoloģija paver jaunas iespējas darba vides pieejamībai cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām. Jaunā tehnoloģija tikko saņēmusi patentu.

Līdzīgi kā medicīnā izmantotās elektroencefalogrāfija (EEG) tehnoloģijas uztver cilvēka smadzeņu izstarotos zemas frekvences viļņus domāšanas procesos, tāpat tiek nodrošināta mākslīgā intelekta satvara risinājuma darbība. Smadzeņu raidītie signāli tiek nodoti mākslīgā intelekta satvara risinājumam, kas tos analizē un ar mākslīgā intelekta (MI) palīdzību pārvērš 2D vizualizācijas uz datora ekrāna. Lietotājs var šīs domas apstiprināt, tādējādi vadot datoru bez fiziskas saskares.

Šī ir jau otrā Turības pētnieku izstrādātā šāda veida risinājums. Tā papildina iepriekš radīto teksta veidošanas programmu, kas tika izstrādāta ERASMUS+ projekta INTUX ietvaros. Šajā projektā Biznesa augstskola Turība sadarbojās ar partneriem no Zviedrijas, Spānijas un Somijas, ieņemot vadošā partnera lomu.

IT fakultātes dekāns asoc. prof. Jānis Pekša uzsver: “Šī ir neliela, bet būtiska inovācija, lai darba vide kļūtu pieejamāka cilvēkiem ar dažādiem kustību traucējumiem. Mēs šobrīd strādājam pie tā, lai mākslīgais intelekts spētu atpazīt domas ne tikai viena veida, bet dažādu cilvēku smadzeņu darbībā.”

Satvara risinājums fokusējas uz konkrētu domu uztveršanu bez emocionāla piesaistes, un tās testēšana norit neatkarīgi no lietotāja veselības stāvokļa vai smadzeņu vispārējās darbības. Galvenais mērķis ir veicināt domu vizualizāciju un praktisku lietojumu ikdienas dzīvē.

Projekts INTUX iezīmē nozīmīgu soli uz priekšu tehnoloģiju un iekļaujošas sabiedrības attīstībā, kur nākotnes darba vietas var būt pieejamas ikvienam – neatkarīgi no fiziskajiem ierobežojumiem.

IT fakultāte apliecinājusi sevi arī ar spēcīgu zinātnisko darbību un inovācijām. Kopš 2023. gada jau ir saņemti trīs patenti saviem izgudrojumiem. Pirmais ir jauna automatizēta mikroklimata kontroles sistēma, kas spēj pielāgoties mainīgiem apstākļiem un uzturēt ideālu mikroklimatu iekštelpās. Savukārt otrais izgudrojums ir pirmā IT vadības sistēmas pieeja unikālai ierīcei Latvijā, kas nolasa smadzeņu zemās frekvences radioviļņus un spēj ar to vadīt iekārtu, liekot tai kustēties dažādos virzienos, tādējādi savienojot tehnoloģiju ar cilvēka prātu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI