DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Pārtikas un veterinārais dienests
Ilze Lejasbuda, Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vecākā eksperte
15. martā, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība
1
1

Latvijā ievestajiem Ukrainas bezsaimnieku dzīvniekiem jāievēro karantīna

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Freepik

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina ikvienu, kurš ievedis Latvijā Ukrainas bezsaimnieku dzīvniekus, nekavējoties vērsties dienestā, lai saņemtu informāciju par turpmāko rīcību trakumsērgas risku mazināšanai.

Trakumsērgai, kas ir bīstama un letāla slimība gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem, ir garš, dažkārt pat vairāk nekā gadu ilgs inkubācijas periods, tāpēc pastāv risks, ka no Ukrainas ievestie bezsaimnieku dzīvnieki var būt inficēti.

Lai ievestie dzīvnieki neapdraudētu citu dzīvnieku un cilvēku veselību un dzīvību, šiem dzīvniekiem ir jānosaka karantīnas periods gan pirms, gan pēc obligātas vakcinācijas pret trakumsērgu.

Pieteikties var jebkurā PVD pārvaldē visā Latvijā. Katrs gadījums tiks izvērtēts atsevišķi. 

Jāatgādina, ka Eiropas Savienība atvieglotas ieceļošanas prasības piemēro dzīvniekiem, kuri ieceļo Eiropas Savienībā ar saviem īpašniekiem - Ukrainas kara bēgļiem. Atvieglojumi neattiecas uz bezsaimnieku dzīvniekiem. Ņemot vērā plašo trakumsērgas izplatību Ukrainā, PVD aicina to ievērot un atgādina, ka nekontrolēta bezsaimnieku dzīvnieku ievešana rada riskus cilvēku un dzīvnieku veselībai.

Jāpiebilst, ka, piemēram, Polija, kuras robežu visbiežāk šķērso iebraucēji no Ukrainas, tostarp Latvijas iedzīvotāji, kuri devušies glābt klaiņojošos dzīvniekus, jau ir paziņojusi, ka dzīvnieki, kuri neceļo kopā ar īpašnieku – Ukrainas pilsoni, Eiropas Savienības teritorijā netiks ielaisti.

Vakar, 14. martā PVD veica pārbaudi dzīvnieku patversmē “Ulubele”, kas izmitinājusi vairāk nekā 40 no Ukrainas dzīvnieku patversmēm ievestus dzīvniekus. Visiem ievestajiem dzīvniekiem ir noteikts novērošanas periods, kas, saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, ir 45 dienas pirms un 21 diena pēc trakumsērgas vakcinācijas.

“To, cik ilgi noteikt karantīnu, nelemj ne dzīvnieka ievedējs, ne patversmes īpašnieks. Karantīnas ilgums, pamatojoties uz veterinārmedicīniskiem, ne emocionāliem argumentiem, ir noteikts normatīvajos aktos”, saka PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga, “tas ir nepieciešams gan pašas patversmes darbinieku un dzīvnieku, gan nākotnes adoptētāju drošībai. Gribu atgādināt, ka pirms pāris gadiem no trakumsērgas mira kāda Latvijas sieviete, kas ar šo slimību bija inficējusies pirms pusotra gada notikuša  ārzemju ceļojuma laikā. Slimības inkubācijas periods var ilgt vairākus mēnešus, retos adījumos, pat gadus, tāpēc atbildīga karantinēšana ir vitāli svarīga. Ja dzīvnieks ir inficējies pirms vakcinācijas, tad arī vakcinācija nesniedz garantijas, ka dzīvnieks nemirs no trakumsērgas, turklāt tas var inficēt citus dzīvniekus un cilvēkus.”

PVD aicina dzīvnieku patversmes un citus dzīvnieku glābējus ar izpratni izturēties pret veselības nosacījumiem, kas jāievēro mūsu kopējai – dzīvnieku un cilvēku drošībai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU