DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. februārī, 2022
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tava drošība

Pēc PTAC aicinājuma AS “Indexo Atklātais Pensiju Fonds” apņēmies novērst negodīgu komercpraksi

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (turpmāk – PTAC) 2021. gada vasarā uzsāka AS “Indexo Atklātais Pensiju Fonds” (turpmāk – Sabiedrība) komercprakses izvērtēšanu saistībā ar pensiju 3. līmeņa pakalpojumu reklāmas (turpmāk – Reklāma) izplatīšanu un secināja, ka Sabiedrība ir īstenojusi maldinošu un profesionālai rūpībai neatbilstošu komercpraksi. Pēc PTAC aicinājuma Sabiedrība apņēmās pārtraukt Reklāmas izplatīšanu un turpmāk īstenot godīgu darījumu praksi.

PTAC aicina iedzīvotājus izdarīt uz informāciju balstītu izvēli un pirms lēmuma pieņemšanas par pievienošanos pensiju 3. līmenim iegūt informāciju par privātā pensiju fonda darbības rezultātiem, piemērojamām komisijas maksām, pensiju pārvaldīšanas metodi, kā arī izpētīt citu informāciju tā mājaslapā.

Atbilstoši Reklāmā minētajam, Sabiedrība veikusi eksperimentu “Bērns vai banka”, ar mērķi noskaidrot, kurš ir labāks palīgs pensiju 3. līmeņa uzkrājuma veidošanā. No Reklāmas izriet, ka eksperimentā piedalījušies 15 bērni vecumā no 4 līdz 10 gadiem, kas, iejūtoties baņķieru ādā, izvēlējās dažādu uzņēmumu akcijas, kurās ieguldīt pensiju 3. līmeņa uzkrājumu. Zinot uzņēmumu sniegumu, Sabiedrība aprēķinājusi, cik bērni kā baņķieri būtu nopelnījuši pēdējo 10 gadu laikā un bērnu peļņu salīdzināja ar banku pensiju 3.līmeņu peļņu tādā pašā periodā. Reklāmā atspoguļotie Sabiedrības veiktā eksperimenta rezultāti liecina, ka banku jeb kredītiestāžu pensiju 3. līmeņa pakalpojumi sniedz salīdzinošu zemu ienesīgumu un to darbinieki – baņķieri ieguldījumus veic, izmantojot “minēšanas” pieeju. Turklāt banku ieturētās komisijas situāciju vēl krietni pasliktina.

PTAC konstatēja, ka, izplatot iepriekšminēto reklāmu, Sabiedrība ir maldinājusi patērētājus par konkurējošo pakalpojumu sniedzēju identitāti un to piedāvātajiem pakalpojumiem, Sabiedrība radījusi iespaidu, ka jau ilgstoši (vismaz desmit gadu) darbojas attiecīgajā nozarē un guvusi attiecīgu peļņu, piedāvājot pensiju 3. līmeņa ieguldījumus, tomēr šādām darbībām licenci saņēmusi tikai 2021. gada 20. janvārī. Tādēļ reklāma, kurā izmantots salīdzinājums par pensiju fondu ienesīguma rezultātiem un izmaksām, un paziņojums, ka Sabiedrība ir vienīgais zemu izmaksu indeksu ieguldīšanas eksperts Latvijā, patērētājam mazināja iespēju pieņemt uz informāciju balstītu lēmumu. Līdz ar to PTAC secināja, ka Sabiedrība ir īstenojusi negodīgu komercpraksi un aicināja Sabiedrību iesniegt rakstveida apņemšanos.

Atsaucoties uz PTAC aicinājumu, Sabiedrība iesniedza rakstveida apņemšanos, kurā atzīst izdarīto pārkāpumu, apņemas pārtraukt reklāmas izplatīšanu un turpmāk īstenot godīgu komercpraksi. 

Ņemot vērā, ka iedzīvotāju vidū arvien plašāk tiek izmantota iespēja brīvprātīgi veidot papildu uzkrājumu valsts garantētajai pensijai, pieņemot lēmumu par pievienošanos pensiju 3. līmenim, PTAC aicina iedzīvotājus pārliecināties par pensiju fonda profesionalitāti un uzticamību, iegūt informāciju par darbības rezultātiem, piemērojamām komisijas maksām un pensiju pārvaldīšanas metodi.

PTAC informē, ka informācija par pensiju 3. līmeņa pakalpojumu sniedzējiem pieejama Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (turpmāk – FKTK) mājaslapā, un vērš uzmanību, ka FKTK veic pensiju fonda licencēšanu un darbības uzraudzību un tai ir tiesības apturēt vai anulēt pensiju fondam izsniegto licenci, ja tā darbībā konstatēti pārkāpumi. 

Vienlaikus, lai gūtu pārliecību par potenciālā privātā pensiju fonda profesionalitāti, līdzšinējo pieredzi, tostarp iegūtu informāciju par pensiju pārvaldīšanas metodi un piemērotajām komisijas maksām, PTAC aicina veikt privātā pensiju fonda mājaslapas izpēti.

Lai salīdzinātu pensiju fondu piedāvāto pensiju plānu ienesīgumu, PTAC aicina pievērst uzmanību gan aktuālajiem datiem, gan arī pensiju plāna vēsturiskajiem rādītājiem kopš tā darbības sākuma – pensiju plānu ienesīgums ir mainīgs un pensiju plānu līdzšinējais ienesīgums negarantē šādu ienesīgumu nākotnē. Datu apkopojums par pensiju 3. līmeņa plāniem pieejams Finanšu nozares asociācijas mājaslapā vai portālā https://www.manapensija.lv/

Plašāka informācija par pensiju 3. līmeņa darbību pieejama vietnē https://www.manapensija.lv/lv/pensiju-3-limenis/3-pensiju-limenis/.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU