DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
29. decembrī, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide
1
1

Rīgas Zoodārza Vides izglītības centrā dzīvos sliņķis

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Divpirkstu sliņķis

Rīgas Zooloģiskais dārzs

Jaunajam Rīgas zoodārza Vides izglītības centram (VIC) jau skaidri iezīmējas jumta apveidi, kā arī nepārprotami redzams mācību klašu, palīgtelpu un dzīvnieku mītņu izvietojums. Tas liecina, ka laiks domāt par ēkas iemītniekiem un jau laicīgi no Čehijas, Zliņas zooloģiskā dārza (Zoologicka Garden Chateau Zlin–Lesna) Rīgā ir ieradies arī viens no visinteresantākajiem un pārsteidzošākajiem Centrā plānoto dzīvnieku ekspozīciju iemītniekiem – jauns, pusotru gadu vecs divpirkstu sliņķu tēviņš.

Kā jau rāda sugas nosaukums, ne jau būvniecības procesu viņam uzticēs uzraudzīt... Šīs sugas dzīvnieki Rīgas Zooloģiskajā dārzā līdz šim nekad nav bijuši apskatāmi un nu jāiepazīst sliņķu uzvedības un barošanas īpatnības, lai prasmīgi varētu iekārtot sugas bioloģijai atbilstošu mītni jaunajā Vides izglītības centrā. Šobrīd amizantais dzīvnieks Ķengurmājas klusumā iepazīstas ar saviem kopējiem un sugai raksturīgā tempā bauda salātlapiņas, vārīta burkāna gabaliņus un citus gardumus.   

Vides izglītības centru Rīgas zooloģiskajā dārzā paredzēts uzbūvēt līdz 2022. gada beigām. Projekts tiek realizēts ar Rīgas domes atbalstu, Eiropas Savienības Kohēzijas fonda projekta "Vides monitoringa, kontroles un izglītības projekts" ietvaros un tās kopējās izmaksas ir 2106207 eiro, no tiem 1,7 miljoni eiro ir Kohēzijas fonda finansējums. Mācību klašu iekārtojumā būtiska vieta atvēlēta ievērojamam skaitam nelielu dzīvnieku ekspozīciju – rāpuļiem, abiniekiem, kukaiņiem un grauzējiem. Šie dzīvnieki tiks izmantoti apmācības procesā. Vairākas ekspozīcijas, tostarp sliņķim paredzētā, būs vērstas arī uz ārtelpu un pieejamas apmeklētājiem.

Divpirkstu sliņķis (Choloepus didactylus), kurš savvaļā sastopams Dienvidamerikas ziemeļdaļā, ir patiesi unikāla dzīvnieku suga, kura veikusi evolūcijas ceļu, kas ir pavisam atšķirīgs no citiem zīdītājdzīvniekiem. Ja vairums dzīvnieku attīsta spējas ātri aizbēgt, tad slinķis ar uzsvērti lēnām kustībām un lielisku maskēšanos, cenšas kļūt neredzams. Ja citiem dzīvniekiem vilna aug virzienā no muguras uz vēderpusi, tad sliņķim pilnīgi pretēji – tā sliecas no vēdera muguras virzienā. Pie tam, raupjais kažoks ir lieliska aļģu dzīvotne. Ja vairums zīdītājdzīvnieku lepojas ar izturīgu zobu emalju, sliņķiem emaljas nav vispār.

Sliņķi, protams, ir slaveni ar mazkustīgo dzīvesveidu. Un tik tiešām – tie spēj pazemināt ķermeņa temperatūru līdz 24 grādiem, guļ 15 stundas diennaktī, un arī nomoda stundas pavada karājoties zarā ar septiņus centimetrus garo nagu palīdzību un ļoti lēni košļājot lapas, augļus un citu barību. Tā kā šai sugai priekškājām garie nagi ir divi, to arī sauc par divpirkstu sliņķi. Ir tikai divi iemesli, kas sliņķim liek nokāpt uz zemes – reta pārcelšanās uz citu koku un tualetes bedrītes izrakšana irdenajā augsnē. Lēnā vielmaiņa un ļoti ietilpīgā gremošanas sistēma sliņķiem gan ļauj uz tualeti doties reizi nedēļā, vai pat retāk.

Tā kā sliņķis kļūst patstāvīgs un pārceļas uz savu zaru deviņu mēnešu vecumā, un pieauguša īpatņa izmērus sasniedz vien 2,5 gadu vecumā, kā arī nebrīvē dzīvo līdz 30 gadu vecumam, topošā Vides izglītības centra iemītniekam būs gana laika slinki un nesteidzīgi iepazīties ar mums un tikt iepazītam arī pašam.  Un, kamēr jaunais iemītnieks atrādās tikai zoodārza darbiniekiem, apmeklētāji ik dienu var aplūkot aptuveni 400 sugu dzīvniekus, kuri apdzīvo sniegotos aplokus, Tropu mājas un Žirafu mājas tveici un citas mītnes. Atgādinām, ka līdz 9. janvārim  kases atvērtas katru dienu no 10.00 – 19.00 (izņemot 31. decembri, kad kases atvērtas līdz 14.00)

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU