DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
03. augustā, 2021
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības
2
2

Ministrs Plešs reģionālajā vizītē Zemgalē tiekas ar lauksaimniekiem

Šodien, 3. augustā, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP!) tiekas ar lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību “LATRAPS”, lai ar tās valdes priekšsēdētāju Edgaru Ružu un organizācijas “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētāja vietnieci Mairu Dzelzkalēju-Burmistri pārrunātu nozarei aktuālus jautājumus, tai skaitā lauku vides attīstības un dabas aizsardzības jautājumus. Ministrs un nozares pārstāvji ir vienisprātis, ka abām pusēm aktīvāk jāinformē sabiedrība par klimata pārmaiņām, lauksaimniecības attīstību un vides aizsardzības jautājumiem.

Ministrs Plešs: “Ministrija turpina veidot dialogu ar lauksaimniekiem un sniedz nepieciešamo atbalstu, lai tādējādi sekmētu gan lauksaimniecības nozares modernizēšanu, gan Eiropas Zaļā kursa uzstādīto mērķu sasniegšanu, gan arī attīstītu jaunas un ilgtspējīgas saimnieciskās darbības jomas. “LATRAPS”, apvienojot 1200 biedru un eksportējot graudus uz vairāk nekā 30 valstīm visā pasaulē, ir viens no lielākajiem lauksaimniecības uzņēmumiem Latvijā. Vienlaikus Latvijas lielākajiem uzņēmumiem ir jārāda priekšzīme klimata krīzes novēršanā, kas prasa visu nozaru aktīvu līdzdalību, it īpaši to, kas rada būtisku slogu uz vides kvalitāti. Arī ministrija turpinās būt par aktīvu sadarbības partneri klimata mērķu sasniegšanā.”

Vizītes laikā “LATRAPS” pārstāvji iepazīstināja ministru ar līdz šim paveikto ilgtspējīgas saimniekošanas veicināšanā un izklāstīja turpmāk plānoto uzņēmējdarbības “zaļināšanas” nolūkos. Uzņēmums plāno modernizēt rūpniecības tehnoloģisko bāzi, lai tādējādi mazinātu saimniekošanas slogu uz apkārtējo vidi un investētu dabai draudzīgākās iekārtās.

Uzņēmums sācis attīstīt projektu “ASNS Ingredient”, kas turpmāko gadu laikā paredz ražot zirņus un lauku pupas, lai radītu produktus ar augstu augu valsts proteīna saturu un tādējādi veidotu bāzi dažādu dzīvnieku izcelsmes proteīnu (gaļa, piens, tuncis) aizvietotāju ražošanai gan Latvijā, gan eksportam uz ārzemēm. Projektu plānots realizēt līdz 2027. gadam, taču darbs pie tā īstenošanas notiek jau tagad. Ministrs Plešs atzinīgi uzteica šo iniciatīvu, jo tas ir veids kā jau tagad kultivēt ilgtspējīgus augus ar augstu pievienoto vērtību un apgūt lauksaimniecības zemes, patērējot būtiski mazāk ūdens; turklāt šis projekts parāda, ka lauksaimnieki jau šodien var pielāgoties tirgus un ilgtspējīgas saimniekošanas prasībām, rādot piemēru gan sabiedrībai, gan citiem uzņēmējiem.

Tikšanās laikā ministrs un “LATRAPS” valdes priekšsēdētājs pārrunāja arī Eiropas Zaļā kursa uzstādījumus, un abi ir vienisprātis, ka kurss nav bez izaicinājumiem, piemēram, līdz 2030. gadam jāsamazina augu ķīmisko aizsardzības līdzekļu lietošana par 50%, taču šo apņemšanos jāuzskata nevis par revolūciju, bet gan evolūciju, kurai jāspēj pielāgoties, lai ilgtermiņā dzīvotu un saimniekotu zaļāk.

Vizītes ietvaros ministrs tikās arī ar uzņēmēju un zemnieku saimniecības “Strazdi” vadītāju Valteru Brusu, lai tostarp iepazītos ar izaicinājumiem, ko lauksaimniekiem nesusi šīgada karstā vasara un apzinātu tehnoloģiskās attīstības iespējas nozares ilgtspējas veicināšanā. Apmeklējot dažādas saimniecības Latvijā un uzklausot lauksaimniekus, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) veido arvien ciešāku sadarbību un apzina turpmākās sadarbības iespējas, lai kopīgi rastu piemērotus, mūsdienīgus un izdevīgus risinājumus, kas ļaus nostādīt Latvijas tautsaimniecību uz krietni ilgtspējīgāka attīstības ceļa.

Ministrs Plešs uzsācis reģionālo vizīšu ciklu, lai tiktos ar lauksaimniekiem un pārrunātu viņiem aktuālākos ministrijas kompetencē esošus jautājumus, tostarp Eiropas Zaļā kursa uzstādītos mērķus un nozares “zaļināšanās” iespējas. Līdz šim ministrs ticies ar Latvijas Biškopības biedrības pārstāvjiem, Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociāciju un apmeklējis SIA “Pampāļi” saimniecību Saldus novadā.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU