DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
10. jūnijā, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Ministrs Plešs: klimata pārmaiņas palielina gan materiālo zaudējumu riskus, gan apdraudējumu cilvēkiem

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs šodien piedalīsies Eiropas Savienības (ES) Vides ministru padomes sanāksmē. Tajā plānots fokusēties uz trim būtiskiem jautājumiem – pielāgošanās klimata pārmaiņām, bateriju un atkritumu regulējums un nepieciešamām ES rīcībām virzībā uz nulles piesārņojumu.

Vides Padomē plānots apstiprināt ES padomes secinājumus par ES klimata pārmaiņu pielāgošanās stratēģiju1.

Ministrs Artūrs Toms Plešs (AP!): “Klimata pārmaiņu ietekme ir jūtama arvien biežāk, izraisot plūdus, sausumu vai citus ekstrēmus notikumus, kas ietekmē arvien plašākas teritorijas. Tie palielina gan materiālo zaudējumu riskus, gan apdraudējumu cilvēkiem. Stratēģijā noteiktās prioritātes palīdzēs virzīties uz viedāku, sistēmiskāku un ātrāku pielāgošanos klimata pārmaiņām un stiprināt klimatnoturību.”

Par ES klimata pārmaiņu pielāgošanās stratēģiju padome ir izstrādājusi secinājumus, kas ietver dalībvalstu viedokli par stratēģijā noteikto pasākumu īstenošanas prioritātēm. ES un tās dalībvalstīm nepieciešams palielināt pielāgošanās spējas, stiprināt noturību un mazināt neaizsargātību pret klimata pārmaiņām. Svarīgi ir uzlabot klimata risku un katastrofu pārvaldību, kā arī klimatnoturību un bioloģiskās daudzveidības un ekosistēmu pakalpojumus.

Tāpat sanāksmē tiks diskutēts par regulas priekšlikumiem par baterijām un bateriju atkritumiem, kuras mērķis ir nodrošināt kopīgu noteikumu īstenošanu vienotā tirgus dalībniekiem un izvairīties no konkurences izkropļojuma.

Ministrs Latvijas vārdā akcentēs, ka regulas projektā ir būtiska arī vides dimensija. Tādēļ vismaz attiecībā uz bateriju dzīves cikla beigu posmu – atkritumu apsaimniekošanu – būtu jāsaglabā tāda elastība dalībvalstīm, ko nodrošina ES Līgums2. Latvijai ļoti būtisks ir jautājums par saikni starp pastāvošajiem normatīvajiem aktiem atkritumu apsaimniekošanas jomā un elastības līmeni dalībvalstīm attiecībā uz ražotāju paplašinātās atbildības sistēmas piemērošanu baterijām.

Sanāksmes laikā notiks arī viedokļu apmaiņa par jauno ES Nulles piesārņojuma rīcības plānu, kur ministrs paudīs pozitīvu viedokli par pieeju, kādu ES Komisija izvēlējusies, izstrādājot jauno rīcības plānu, kas vērsts uz nulles piesārņojuma ambīciju sasniegšanu. Apsveicama ir plāna integrētā un horizontālā pieeja, kuras pamatā ir primāri piesārņojuma novēršana, balstoties uz nulles piesārņojuma hierarhiju.

Ministrs Plešs: “Efektīvākais piesārņojuma novēršanas veids ir tā neradīšana jau resursu izmantošanas sākuma stadijā. Tādēļ, piemēram, Latvija nacionālajā atkritumu apsaimniekošanas politikā par prioritāru izvirza atkritumu (t.i. piesārņojuma) neradīšanas pieeju.”

Šo mērķi sasniegt palīdzēs Saeimā šā gada 27. maijā pieņemtais Plastmasu saturošu izstrādājumu patēriņa samazināšanas likums, kas nosaka aizliegumu laist tirgū daļu no plastmasu saturošajiem izstrādājumiem, kas veido ievērojamu daļu jūrās un okeānos sastopamā plastmasas piesārņojuma.

Papildus ministrs paudīs atbalstu Rīcības plānā iekļautajam fokusam uz digitālo risinājumu izmantošanu gan efektīvākai sabiedrības iesaistei, gan piesārņojuma kontrolei. Sabiedrība un katrs indivīds var sniegt nozīmīgu devumu nulles piesārņojuma mērķu sasniegšanā, gan izdarot arvien pārdomātākas izvēles un apzinoties savu lomu piesārņojuma mazināšanā, gan aicinot valsts pārvaldi un biznesa pārstāvjus rīkoties nulles piesārņojuma mērķu sasniegšanas virzienā.

1Eiropas Komisijas publicētais paziņojums “Veidojot klimatnoturīgu Eiropu – jaunā ES pielāgošanās klimata pārmaiņām stratēģija”

2ES Līguma 192.pants

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU