DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
12. martā, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

2021. gada janvārī gada griezumā eksportam neliels kritums

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2021.gada janvārī gada griezumā preču eksporta vērtība faktiskajās cenās samazinājās par 0,9%. Savukārt preču imports saruka par 4%. Līdz ar to arī tirdzniecības deficīts bija nedaudz mazāks nekā pirms gada.

Pēc trīs mēnešu pieauguma, kad palielinājās lielākā daļa eksporta preču grupu vērtība, janvārī gada griezumā eksports samazinājās. Tomēr, arī janvārī atsevišķas preču grupas turpināja augt. Straujāk – farmācijas produkti, koksne un tās izstrādājumi, elektroierīces un iekārtas, dzērieni un minerālais kurināmais. Savukārt gada griezumā samazinājās sauszemes transportlīdzekļu, eļļas augu sēklu, plastmasu un to izstrādājumu, mehānismu un ierīču, kā arī tabakas izstrādājumu eksports.

Janvārī gada griezumā, līdzīgi kā kopējais eksports, samazinājās preču eksporta vērtība uz ES valstīm – par 1%. Eksports uz ES valstīm straujāk pieauga uz Igauniju (elektroierīces un iekārtas, minerālie produkti), Dāniju (koksne), Lietuvu (elektroierīces un iekārtas, farmācijas produkti) un Poliju (kažokādu izstrādājumi), bet būtiski samazinājās uz Vāciju (eļļas augu sēklas, koksne) un Zviedriju (mēbeles, eļļas augu sēklas).

Vienlaikus eksports pieauga uz NVS valstīm – par 6,4%. Būtiskāk eksporta vērtība palielinājās uz Krieviju (dzērieni, farmācijas produkti), bet samazinājās uz Uzbekistānu (optiskās ierīces) un Baltkrieviju (mehānismi un ierīces).

Janvārī samazinājās eksports uz pārējām valstīm – par 4,4%. Šajā valstu grupā straujāk eksporta vērtība pieauga uz Nigēriju (graudaugi), Apvienoto Karalisti (koksne), Alžīriju un Maroku (uz abām – graudaugi), bet samazinājās uz Turciju, Šveici (uz abām – graudaugi) un Čīli (plastmasas būvizstrādājumi).

Preču importa samazinājumu janvārī gada griezumā būtiski ietekmēja pārtikas rūpniecības ražojumu, minerālo produktu, tekstilizstrādājumu un transportlīdzekļu vērtības kritums. Savukārt pieauga elektroierīču un iekārtu, koksnes un tās izstrādājumu un ķīmiskās rūpniecības preču importa vērtība.

Visticamāk, ka arī turpmāk ražotāji spēs pielāgoties Covid-19 pandēmijas izraisītajai situācijai, turpinot audzēt eksporta apjomus. Tomēr, eksporta attīstība 2021.gadā kopumā, līdzīgi kā kopējās ekonomikas perspektīvas, joprojām ir neskaidras jaunu Covid-19 pandēmijas uzliesmojumu dēļ.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU