DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. janvārī, 2021
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība
1
1

Vairāk nekā puse no IDB 2020. gadā uzsāktajiem kriminālprocesiem ir saistīti ar smagiem un sevišķi smagiem noziedzīgiem nodarījumiem

Iekšējās drošības birojs (IDB) 2020. gada laikā ir uzsācis 58 kriminālprocesus par 64 noziedzīgiem nodarījumiem, saņēmis 26 kriminālprocesus no citām izmeklēšanas iestādēm, un kopumā gada laikā veicis pirmstiesas izmeklēšanu 175 dažāda apjoma un sarežģītības pakāpes kriminālprocesos.

Iekšējās drošības biroja priekšnieks Valters Mūrnieks: “Aizvadītais gads ir bijis nozīmīgs atskaites punkts Iekšējās drošības biroja darbā – atskatījāmies uz IDB pirmo piecu gadu darbā sasniegto, izmeklējām vairākus nebijuši vērienīgus un sabiedriski nozīmīgus kriminālprocesus, sasniedzām augstu kriminālprocesu izmeklēšanas kvalitātes līmeni un izstrādājām IDB darbības stratēģiju nākamajiem trīs gadiem”.

“Divi no būtiskākajiem Iekšējās drošības biroja darba efektivitātes rādītājiem ir – IDB spēja izmeklēt arvien komplicētākus un vērienīgākus kriminālprocesus un veiktās izmeklēšanas kvalitātes līmenis. IDB veiktās pirmstiesas izmeklēšanas sarežģītības pakāpe ik gadus palielinās, un esmu gandarīts, ka sasniedzam patiešām augstus izmeklēšanas kvalitātes rādītājus. 2020. gadā lēmums par kriminālprocesa virzību tika pieņemts 108 kriminālprocesos, savukārt 51 kriminālprocess tika nosūtīts prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai,” turpina V. Mūrnieks.

No 2020. gadā kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtītajiem kriminālprocesiem gandrīz viena ceturtā daļa bija saistīti ar kukuļošanu, 21% - ar vardarbību un 8% - ar dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā. Aizvadītajā gadā IDB rosinājis prokuratūrai uzsākt kriminālvajāšanu attiecībā pret 91 personu, tai skaitā 75 amatpersonām: 43 Valsts policijas amatpersonām, 27 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta amatpersonām, divām Valsts robežsardzes amatpersonām un pa vienai amatpersonai no Pašvaldības policijas, Nodrošinājuma valsts aģentūras un Ieslodzījuma vietu pārvaldes.

Izmeklēto kriminālprocesu ietvaros IDB 2020. gadā ir aizturējis 46 personas, un pārskata periodā tiesa 26 krimināllietās ir piemērojusi notiesājušu spriedumu 33 personām – 26 amatpersonām un darbiniekiem, kā arī 7 privātpersonām.

Arī 2021. gads ir sācies ar IDB darba kvalitātes un nepieciešamības apliecinošu Kurzemes rajona tiesas spriedumu, saskaņā ar kuru tiesa atzinusi par vainīgiem un piespriedusi cietumsodu bijušajiem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbiniekiem, kuri, kā tika noskaidrots Iekšējās drošības biroja veiktā pirmstiesas izmeklēšanā, pieprasīja un pieņēma kukuli Ventspils mūzikas vidusskolas ar koncertzāles funkciju nodošanas ekspluatācijā procesā.

“Lai nodrošinātu iespējami noziedzīgu nodarījumu skaita samazināšanos valsts amatpersonu vidū, būtiskas ir gan Valsts policijas un citu iestāžu veiktās prevencijas un risku kontroles aktivitātes, gan Iekšējās drošības biroja un citu tiesībsargājošo iestāžu efektīvs darbs, gan arī cieša un rezultatīva sadarbība ar prokuratūru. Aizgājušajā gadā uzsāktās pozitīvās izmaiņas Valsts policijā, kā arī jaunizveidotā Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūra rada pamatu optimismam, ka valsts amatpersonu veikto noziedzīgo nodarījumu skaits pakāpeniski samazināsies un, ka tos izdarījušās amatpersonas tiks sauktas pie atbildības ātrāk un efektīvāk,” uzskata Iekšējās drošības biroja priekšnieks Valters Mūrnieks.

Pandēmijas zīmē aizvadītais gads nav mazinājis sabiedrības iesaisti valsts amatpersonu iespējamu noziedzīgu nodarījumu atklāšanā un tā joprojām izrāda iniciatīvu, aktīvi ziņojot par iespējamiem pārkāpumiem - pārskata periodā IDB kopumā ir saņemti un izskatīti gandrīz 1400 fizisku un juridisku personu iesniegumi.

IDB izmeklēto kriminālprocesu ietvaros 2020. gadā arestēti 168 transportlīdzekļi, 27 nekustamie īpašumi un naudas līdzekļi vairāk nekā 30 tūkstošu eiro apmērā. Kopējā arestam pakļautās mantas summa sastāda vairāk nekā 2,5 miljonus eiro.

2021. gadā IDB stratēģiskās prioritātes balstīsies uz amatpersonu prettiesiska mantiska labuma gūšanas atklāšanu, izmeklēšanu un novēršanu, noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanu un novēršanu, kā arī iekšējās kontroles sistēmas procesu efektivitātes veicināšanu Iekšlietu ministrijas padotības iestādēs.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU