DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
02. aprīlī, 2020
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības
1
1

Pret ATR virzību Saeimas trešajā lasījumā

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Ikšķiles novada pašvaldība aicina Saeimu un valsts augstākās amatpersonas būt atbildīgiem pret iedzīvotājiem un valsti, un šobrīd nepieļaut administratīvi teritoriālās reformas (ATR) tālāko virzību šajā ekonomiski nestabilajā situācijā Latvijā un pasaulē. Pašvaldība neatbalsta Saeimas trešajam lasījumam virzīto likumprojektu “Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums” (Likumprojekts). Savu nostāju Ikšķiles novada pašvaldība ir izteikusi Saeimai, nosūtot vēstuli, kurā atkārtoti akcentē Likumprojekta gaitā pārkāptās normas un tiesības. Papildus uzsverot, ka valstī izsludinātā ārkārtējā situācija saistībā ar Covid-19 izplatību, kuras sākotnēji noteiktais termiņš, iespējams, tiks pagarināts, prasa arvien lielāku finansējumu, lai mazinātu ārkārtējās situācijas radīto seku ietekmi uz ekonomiku un valsts budžetu. Vienlaikus ir zināms, ka kopējās izmaksas administratīvi teritoriālās reformas sagatavošanai un īstenošanai no valsts budžeta prasīs 9 326 028 EUR. Turklāt tās ir reformas tiešās izmaksas diviem gadiem no valsts budžeta, bet nav aprēķinātas papildus izmaksas, kas saistītas ar ATR rezultātā atlaisto darbinieku (izglītības, veselības, pašvaldības) iespējamo bezdarbu. Tāpat nav aprēķināta ATR ietekme uz pašvaldību budžetiem, piemēram, sabalansējot sociālās atbalsta izmaksas apvienotajos novados, lai nepasliktinātu kādu iedzīvotāju esošo stāvokli. 

Šobrīd visā pasaulē tiek meklēti veidi, kā risināt Covid-19 izplatības radītās sekas uz valstu ekonomisko attīstību, līdz ar to katrai valstij rūpīgi jāizvērtē resursu ieguldījums un tā lietderība, lai galvenokārt stimulētu ekonomisko procesu atjaunošanu.

Ikšķiles novada pašvaldības ieskatā ir bezatbildīgi uzlikt papildus slogu pašvaldībām, kad Covid-19 sekas jau tā atstās vēl neprognozējamu ietekmi uz visu valsts tautsaimniecību kopumā, jo jau šobrīd tiek prognozēti vēl lielāki finanšu zaudējumi saistībā ar piespiedu dīkstāvi vairākās nozarēs, nesot sev līdzi neprognozējamu bezdarbu, tā apjomu un ilgumu. Jau tagad pašvaldība savu iespēju (likuma) robežās sniedz atbalstu iedzīvotājiem šajā vēl nepieredzētajā laikā un plāno to nodrošināt arī turpmāk. Cik ilgi tas būs nepieciešams un vai to spēs nodrošināt jaunās pašvaldības pēc reformas, nav zināms un nav prognozējams. Diemžēl ārkārtējā situācija izraisa ne vien satricinājumus ekonomiskajā un sociālajā jomā, bet arī cilvēku psiho emocionālajā noskaņojumā, līdz ar to raisīt vēl lielāku nenoteiktību un neziņu par rītdienu, savu nākotni ir teju noziedzīgi pret iedzīvotājiem.

Atgādinām, ka, sagatavojot Likumprojektu, nav ņemts vērā Ikšķiles novada iedzīvotāju* un pašvaldības domes viedoklis un argumenti, kas pierāda, ka administratīvi teritoriālā iedalījuma projektā paredzētā Ikšķiles novada apvienošana ar Ogres, Ķeguma un Lielvārdes novadiem, ir nepamatota, Ikšķiles novada iedzīvotāju interesēm un labas un pienācīgas pārvaldības principiem neatbilstoša. Arī Eiropas Padomes Vietējo un reģionālo pašvaldību kongresa Monitoringa komitejas eksperti konstatējuši vietējās demokrātijas pārkāpumus Latvijā ATR procesā un aicina Latvijas valdību un Saeimu atlikt reformu, līdz būs nodrošinātas godīgas un efektīvas apspriešanās ar pašvaldībām un iedzīvotājiem.

Ikšķiles novada pašvaldība aicina arī citu Latvijas pašvaldību iedzīvotājus un vadību izteikt savu nostāju pret ATR Likumprojekta tālāku virzību un izskatīšanu Saeimā ārkārtējās situācijas laikā.

 * Lai noskaidrotu iedzīvotāju viedokli par ATR ietvaros plānoto Ikšķiles novada apvienošanu ar citiem novadiem, no 2019. gada 9. maija līdz 11. maijam Ikšķiles novada pašvaldība rīkoja iedzīvotāju aptauju. Aptaujā piedalījās 3299 novadā deklarētie iedzīvotāji (42% novada balsstiesīgo iedzīvotāju) un 3248 (98,45%) no tiem pauda skaidru un nepārprotamu viedokli par Ikšķiles novadu kā patstāvīgu Latvijas Republikas administratīvo teritoriju. Papildus aptaujai, Ikšķiles novadā ir notikušas piecas tautas sapulces, kuru ietvaros iedzīvotāji ir pauduši skaidru viedokli par nevēlēšanos pievienoties Ogres novadam. Arī 1910 iedzīvotāju parakstītajā vēstulē Latvijas Valsts prezidentam, tika pausts skaidrs, nepārprotams un pamatots Ikšķiles novada iedzīvotāju viedoklis pret ATR ietvaros paredzēto Ikšķiles novada apvienošanu ar Ogres, Ķeguma un Lielvārdes novadiem.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU