Šobrīd visā pasaulē tiek meklēti veidi, kā risināt Covid-19 izplatības radītās sekas uz valstu ekonomisko attīstību, līdz ar to katrai valstij rūpīgi jāizvērtē resursu ieguldījums un tā lietderība, lai galvenokārt stimulētu ekonomisko procesu atjaunošanu.
Ikšķiles novada pašvaldības ieskatā ir bezatbildīgi uzlikt papildus slogu pašvaldībām, kad Covid-19 sekas jau tā atstās vēl neprognozējamu ietekmi uz visu valsts tautsaimniecību kopumā, jo jau šobrīd tiek prognozēti vēl lielāki finanšu zaudējumi saistībā ar piespiedu dīkstāvi vairākās nozarēs, nesot sev līdzi neprognozējamu bezdarbu, tā apjomu un ilgumu. Jau tagad pašvaldība savu iespēju (likuma) robežās sniedz atbalstu iedzīvotājiem šajā vēl nepieredzētajā laikā un plāno to nodrošināt arī turpmāk. Cik ilgi tas būs nepieciešams un vai to spēs nodrošināt jaunās pašvaldības pēc reformas, nav zināms un nav prognozējams. Diemžēl ārkārtējā situācija izraisa ne vien satricinājumus ekonomiskajā un sociālajā jomā, bet arī cilvēku psiho emocionālajā noskaņojumā, līdz ar to raisīt vēl lielāku nenoteiktību un neziņu par rītdienu, savu nākotni ir teju noziedzīgi pret iedzīvotājiem.
Atgādinām, ka, sagatavojot Likumprojektu, nav ņemts vērā Ikšķiles novada iedzīvotāju* un pašvaldības domes viedoklis un argumenti, kas pierāda, ka administratīvi teritoriālā iedalījuma projektā paredzētā Ikšķiles novada apvienošana ar Ogres, Ķeguma un Lielvārdes novadiem, ir nepamatota, Ikšķiles novada iedzīvotāju interesēm un labas un pienācīgas pārvaldības principiem neatbilstoša. Arī Eiropas Padomes Vietējo un reģionālo pašvaldību kongresa Monitoringa komitejas eksperti konstatējuši vietējās demokrātijas pārkāpumus Latvijā ATR procesā un aicina Latvijas valdību un Saeimu atlikt reformu, līdz būs nodrošinātas godīgas un efektīvas apspriešanās ar pašvaldībām un iedzīvotājiem.
Ikšķiles novada pašvaldība aicina arī citu Latvijas pašvaldību iedzīvotājus un vadību izteikt savu nostāju pret ATR Likumprojekta tālāku virzību un izskatīšanu Saeimā ārkārtējās situācijas laikā.
* Lai noskaidrotu iedzīvotāju viedokli par ATR ietvaros plānoto Ikšķiles novada apvienošanu ar citiem novadiem, no 2019. gada 9. maija līdz 11. maijam Ikšķiles novada pašvaldība rīkoja iedzīvotāju aptauju. Aptaujā piedalījās 3299 novadā deklarētie iedzīvotāji (42% novada balsstiesīgo iedzīvotāju) un 3248 (98,45%) no tiem pauda skaidru un nepārprotamu viedokli par Ikšķiles novadu kā patstāvīgu Latvijas Republikas administratīvo teritoriju. Papildus aptaujai, Ikšķiles novadā ir notikušas piecas tautas sapulces, kuru ietvaros iedzīvotāji ir pauduši skaidru viedokli par nevēlēšanos pievienoties Ogres novadam. Arī 1910 iedzīvotāju parakstītajā vēstulē Latvijas Valsts prezidentam, tika pausts skaidrs, nepārprotams un pamatots Ikšķiles novada iedzīvotāju viedoklis pret ATR ietvaros paredzēto Ikšķiles novada apvienošanu ar Ogres, Ķeguma un Lielvārdes novadiem.