DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. jūlijā, 2019
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

LU un “Roche Latvija” sadarbosies vēža diagnostikas tehnoloģiju projektos

FOTO: Toms Grīnbergs

Piektdien, 5. jūlijā, Latvijas Universitātes (LU) rektors Indriķis Muižnieks un veselības aprūpes kompānijas “Roche Latvija” direktors Rauls Vēliņš noslēdza līgumu par sadarbību vēžu riska izvērtēšanas, agras diagnostikas un paredzēšanas tehnoloģiju attīstības projektos.

“”Roche” ir viena no zināmākajām, slavenākajām un lielākajām farmācijas firmām, kas iegulda lielus līdzekļus pētniecībā, tāpēc Universitātei tas ir ļoti svarīgs līgums. Tā būs ne tikai sadarbība ar “Roche Latvija”, bet arī LU dažādu virzienu un specialitāšu kopīgais darbs. Projektos piedalīsies mediķi, ģenētiķi un datu apstrādes tehnoloģiju zinātnieki,” uzsver LU rektors Indriķis Muižnieks.

LU un “Roche Latvija” sadarbosies vairākos inovatīvos vēža diagnostikas projektos. Piemēram, viens no tiem būs nacionālā genoma projekts, kas palīdzēs identificēt paaugstinātas vēža saslimšanas riska grupas.

“Līdzīgi kā citās valstīs – Islandē vai Lielbritānijā – mēs varētu epidemioloģiski noskaidrot, piemēram, cik sievietēm draud saslimt ar krūts vēzi, kā arī kāds procents ir ģimenes hiperholesterēmijai. Otrkārt, mēs varētu identificēt paaugstinātas riska grupas. Sievietes, kurām būtu atklāts BRCA gēns (krūts vēža gēns) vai ģimenes anamnēze liecinātu, ka ir paaugstināts risks saslimt ar krūts vēzi, varētu izmeklēt profilaktiski biežāk. Tas būtu nekaitīgāk, ietaupītu līdzekļus un, galvenokārt, izglābtu sievietes,” skaidro “Roche Latvija” direktors R. Vēliņš.

Tāpat vienā no sadarbības projektiem paredzēts izveidot Latvijas plaušu vēža biobanku, kas saturēs audu paraugus, svaigi sasaldētu audu paraugus, asinis, plazmu, kā arī klīniskos, laboratoriskos un histopatoloģiskos datus.

“Tā būtu valsts veselības infrastruktūras veidošana. Plaušu vēzis ir viens no piemēriem, kur šos datus varētu apkopoti redzēt un tam ir ļoti augsta sabiedrības vajadzība. Latvijā virs 80% pacientu, kas slimo ar plaušu vēzi, tas tiek diagnosticēts 3. vai 4. stadijā, kas ir novēloti; 50% no šiem pacientiem nomirst pirmo sešu mēnešu laikā. Tas būtu kolosāls lauks, lai izglābtu visus šos pacientus,” skaidro R. Vēliņš.

LU un “Roche Latvija” ar šī līguma noslēgšanu ir atjaunojusi savu sadarbību, kas bija aizsākusies pēc Otrā pasaules kara ar Ķīmijas fakultāti.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU