Aprīļa vidū tiekoties ar ekonomikas ministru Ralfu Nemiro, LLPA biedri pauda pārsteigumu, ka no 2019. gada valsts budžeta apspriešanas negaidīti tika izņemti likuma grozījumi par valsts palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā. Ir iecerēts, ka pašvaldība varēs sniegt galvojumu savas kapitālsabiedrības aizņēmumam dzīvojamo īres māju būvniecībai, atjaunošanai, pārbūvei vai jaunuzceltu, atjaunotu vai pārbūvētu dzīvojamo īres māju iegādei, saistībā iekļaujot 75% no galvotās aizņēmuma summas. Tikšanās laikā ministrs apliecināja, ka turpmāk šis likumprojekts tiks skatīts ārpus 2019.gada budžeta. LLPA uzskata, ka vairāk vilcināties nevar un nepieciešamās izmaiņas tiesību aktos jāvirza pēc iespējas drīz.
"Reģionos strādājošiem uzņēmējiem jau ilgāku laiku lielas grūtības sagādā jaunu darbiniekus piesaiste, bet bez darbaspēka biznesa attīstība nav iedomājama. Tāpat dzīvokļi pietrūkst pašvaldību speciālistiem, piemēram, ārstiem, pedagogiem, kuru trūkums daudzās pašvaldībās ir asi izjūtams. Daudz arī tiek runāts par atbalstu ģimenēm un iedzīvotāju dzimstības veicināšanu, taču bez iespējas atrast pieejamu mājokli, iedzīvotāji vai nu meklē dzīvesvietu citviet, vai arī nolemj atlikt ģimenes pieauguma plānus," skaidro LLPA izpilddirektors Viktors Valainis.
Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas apkopotajiem datiem, šobrīd LLPA pārstāvētajās lielākajās pilsētās, neskaitot galvaspilsētu, trūkst vismaz 1500 dzīvokļu, kas būtiski ierobežo reģionālo attīstību pašvaldībās. Vislielākais mājokļu deficīts vērojams Valmierā, kur būtu nepieciešams 1000 jaunu īres dzīvokļu. Šāda situācija ir izveidojusies, jo dzīvojamā fonda atjaunošana Latvijā norisinās kūtri, vairums dzīvojamo namu tiek uzcelts Rīgā. Situāciju saasina privāto investīciju trūkums daudzdzīvokļu īres namu celtniecībā.
Jāuzsver, ka arī viena no Ekonomiskās Sadarbības un Attīstības organizācijas (OCED) rekomendācijām Latvijai ir palielināt finansējumu zemo izmaksu īres mājokļiem teritorijās ar pieaugošo nodarbinātību.