DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. novembrī, 2017
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Zāļu valsts aģentūra Antibiotiku dienā aicina – rūpēsimies par antibiotiku iedarbību

Publicēts pirms 4 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
Zāļu valsts aģentūra (ZVA), arī šogad atbalstot Eiropas Antibiotiku dienas (18. novembrī) un Pasaules Antibiotiku nedēļas (13.–19. novembrī) aktivitātes, aicina ikvienu pacientu pievērst uzmanību pareizai un piesardzīgai antibiotiku lietošanai, kurai vienmēr jābūt saskaņā ar ārstu norādījumiem. Antibiotiku dienas devīze šogad ir “Saglabā antibiotiku iedarbību” (#KeepAntibioticsWorking).

Antibiotikas, dēvētas arī par antibakteriālajiem līdzekļiem, ir zāles, ko drīkst lietot tikai baktēriju izraisītu slimību ārstēšanai. Savukārt, piemēram, saaukstēšanās un gripas simptomu mazināšanai šīs zāles nevar palīdzēt, jo tās ierosinājuši vīrusi. Tāpēc antibiotikas ir jālieto tikai tādos gadījumos, kad pacientam tās ir parakstījis ārstējošais ārsts.

Pēdējo gadu laikā par vienu no nopietnākajiem sabiedrības veselības apdraudējumiem visā pasaulē tiek uzskatīta antimikrobā rezistence, kad baktēriju izraisītu slimību ārstēšanā antibiotikas vairs nepalīdz, jo baktērijas ir kļuvušas rezistentas jeb nejūtīgas pret antibiotikām. Lai mazinātu šo baktēriju rezistences veidošanās risku, Zāļu valsts aģentūras eksperti iesaka nelietot antibiotikas nepamatoti – t.i., mērķim, kuram tās nav paredzētas. Būtiski arī lietot antibiotikas tikai tādā devā un biežumā, kā noteicis ārsts, piemēram, nepārtraukt šo zāļu lietošanu gadījumā, ja pacientam šķiet, ka pašsajūta ir uzlabojusies.

Svarīgi, lai pacienti neuzsāk antibiotiku lietošanu, nekonsultējoties ar ārstu, un padomu par zāļu lietošanu vienmēr jautā savam ārstējošajam ārstam vai farmaceitam. Dažkārt arī vieglu bakteriālu infekciju gadījumā ārsts var neparakstīt antibiotikas, tādējādi rūpējoties par šo zāļu racionālu lietošanu un efektivitātes saglabāšanu. Tikai gadījumos, kad pacientiem antibiotikas ir ļoti nepieciešamas veselības stāvokļa uzlabošanai, ārsts tās nozīmēs.

Antibiotiku patēriņš Latvijā – gadu no gada ir līdzīgs

Atbilstoši lieltirgotāju sniegtajiem zāļu realizācijas datiem pērn antibakteriālo līdzekļu sistēmiskai lietošanai patēriņš Latvijā bija 14,76 DID (definētā diena deva uz 1000 iedzīvotājiem dienā). Proti, 2016. gadā aptuveni 15 no 1000 Latvijas iedzīvotājiem ik dienu lietoja vienu terapeitisko antibakteriālo līdzekļu devu (1. attēls).

Visvairāk lietotie antibakteriālie līdzekļi pērn, tāpat kā iepriekšējos piecos gados, bija beta – laktāma antibakteriālie līdzekļi, penicilīni (amoksicilīns, amoksicilīns ar enzīma inhibitoru, ampicilīns); makrolīdi, linkozamīdi un streptogramīni (klaritromicīns, azitromicīns, klindamicīns); tetraciklīni (doksiciklīns) un hinolona pretmikrobu līdzekļi (2. attēls).

Atbilžu iegūšanai uz citiem Jūs interesējošiem jautājumiem un redzesloka paplašināšanai par antibiotikām un to racionālu lietošanu aicinām aplūkot arī šādus informatīvos materiālus:

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU