VID ģenerāldirektors Dzintars Jakāns norāda: „Cīņa ar algu izmaksām „aploksnēs” ir viena no dienesta darba prioritātēm. Veikto gan preventīvo, gan represīvo pasākumu rezultātā mums izdodas gan papildināt valsts ieņēmumus, gan arī pakāpeniski veicināt godīgu konkurenci uzņēmējdarbībā. Tomēr ne mazāk svarīga ir arī sabiedrības izglītošana, un tieši šī iemesla dēļ dienests šogad īstenoja sociāli izglītojošu kampaņu, raisot plašas diskusijas sabiedrībā par „aplokšņu algu” tēmu un aicinot iedzīvotājus apzināties sekas, kas rodas, saņemot algu „aploksnē”. Iedzīvotāju pietiekami lielā atsaucība, sniedzot informāciju dienestam par „aplokšņu” algu izmaksas gadījumiem uz uzticības tālruni liecina par iedzīvotāju vēlmi cīnīties par savām sociālām garantijām. Protams, kampaņas laikā izskanēja arī komentāri par it kā nodokļu maksāšanas bezjēdzību, tomēr vēlos atzīmēt – VID uzdevums ir kontrolēt, lai ikviens nodokļu maksātājs ievērotu nodokļu normatīvos aktus un līdz ar to VID tāpat kā līdz šim arī turpmāk aktīvi veiks gan preventīvos, gan represīvos pasākumus, lai veicinātu „aplokšņu” algu izskaušanu un godprātīgu nodokļu maksāšanu.”
Viens no bargākajiem nodokļu kontroles veidiem cīņā ar algu izmaksām „aploksnēs” ir nodokļu audits, kura rezultātā VID var aprēķināt pēdējo trīs gadu laikā nepareizi aprēķināto nodokļu summu, kā arī soda naudu. Šī gada pirmajos piecos mēnešos nodokļu auditi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanas pareizību veikti 254 gadījumos, kā rezultātā papildus aprēķināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis un soda nauda 16,5 miljonu latu apmērā. Savukārt nodokļu auditi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu aprēķināšanas pareizību veikti 173 gadījumos, kā rezultātā papildus aprēķinātas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un soda naudas 214,5 tūkstošu latu apmērā. Kopumā šī gada piecos mēnešos VID veicis 558 nodokļu auditus, kā rezultātā nomaksai valsts budžetā papildus aprēķināti 68,7 miljoni latu.
Kontrolējot darba devējus, VID regulāri veic tematiskās pārbaudes. Kopumā šī gada piecos mēnešos VID veicis 3755 darba devēju tematiskās pārbaudes, no kurām 1591 gadījumā konstatēja pārkāpumus. Vairākumā gadījumu - 900 pārbaudēs tika konstatēti darbu regulējošo normatīvo aktu pārkāpumi, 506 pārbaudēs tika konstatēts, ka nepareizi tiek aprēķināti un maksāti nodokļi no darbinieku algām, 314 gadījumos konstatēti pārkāpumi darba laika uzskaitē, 155 pārbaudēs konstatēts, ka nav noslēgti darba līgumi ar 557 darba ņēmējiem, kā arī atklāti citi būtiski pārkāpumi - nav iesniegtas ziņas VID par darba ņēmēju kustību, sniegtā informācija neatbilst darba devēju grāmatvedības datiem.
Pēc informācijas, kas šī gada pirmajos piecos mēnešos saņemta uz VID uzticības tālruni, VID veicis 66 tematiskās pārbaudes, no kurām pārkāpumi konstatēti 26 pārbaudēs. 17 gadījumos konstatēts, ka netiek pareizi aprēķināti un maksāti nodokļi no darbinieku algām, bet 14 gadījumos konstatēti darbu regulējošo normatīvo aktu pārkāpumi.
Kopumā 114 gadījumos par tematiskajās pārbaudēs konstatētajiem pārkāpumiem VID piemērojis naudas sodu 52,1 tūkstoša latu apmērā, bet 280 gadījumos VID izteicis mutvārdu aizrādījumus, izbeidzot lietvedību. Citām institūcijām lēmumu pieņemšanai pēc piekritības nosūtīta 631 lieta.
VID tematiskās pārbaudes regulāri veic sadarbībā ar Valsts darba inspekciju, Valsts un pašvaldības policiju, Valsts robežsardzi un Valsts meža dienestu.
Cīnoties ar algu izmaksām „aploksnēs” VID regulāri īsteno virkni preventīvo pasākumu, lai mudinātu uzņēmumus reģistrēt savus darbiniekus un aicinot fiziskās personas reģistrēt savu saimniecisko darbību. Šī gada pirmajos piecos mēnešos VID ar 1152 uzņēmumu vadītājiem veicis pārrunas par „aplokšņu algām”, 526 fiziskajām personām, kuras veic nereģistrētu saimniecisku darbību, nosūtījis uzaicinājumus reģistrēties kā nodokļu maksātājiem, kā arī organizējis 682 izglītojošus seminārus nodokļu maksātājiem.
Arī VID īstenotā sociāli izglītojošā sabiedrisko attiecību kampaņa „Stulbi! Alga aploksnē!” ir viens no preventīvajiem pasākumiem cīņā ar algu izmaksām „aploksnēs”. Kampaņas laikā no šī gada 19.maija līdz 6.jūnijam speciāli izveidoto mājas lapu www.stulbi.lv apmeklēja 25 tūkstoši unikālo lietotāju, bet uz VID uzticības tālruni kopumā saņemti 1311 zvani, no kuriem 335 gadījumos zvanītāji sniedza vērtīgu informāciju, kas tika nodota atbildīgajām VID struktūrvienībām vai citām valsts iestādēm, piemēram, Valsts Darba inspekcijai un Pārtikas veterinārajam dienestam. Visu uz VID uzticības tālruni saņemto informāciju VID analizē un salīdzina ar datu bāzēs esošo informāciju un nepieciešamības gadījumā veic operatīvās pārbaudes attiecīgajā uzņēmumā vai ieplāno pārbaudi tuvākajā laikā.
Kā jau VID iepriekš informēja, no šī gada 19.maija līdz 6.jūnijam, VID īstenoja sociāli izglītojošu sabiedrisko attiecību kampaņu „Stulbi! Alga aploksnē!”, kuras ietvaros tika demonstrēta un pārraidīta reklāma televīzijā un radio, kinoteātros, izvietota reklāma laikrakstos, žurnālos, internetā, sabiedriskā transporta pieturvietās un uz autobusiem. Speciāli kampaņai tika izveidota arī interneta mājas lapa www.stulbi.lv, kurā apskatāmi reklāmas klipi, kā arī izvietota speciāli izveidota interneta spēle par „aplokšņu algu” tematiku. Kampaņas ietvaros VID informēja par sekām, kas rodas, saņemot algu „aploksnēs”, kā arī aicināja iedzīvotājus sniegt informāciju uz VID bezmaksas uzticības tālruni 80009070. Uzticības tālrunis turpina savu darbību arī pēc kampaņas noslēguma un, sniedzot informāciju par „aplokšņu” algu gadījumiem VID aicina iedzīvotājus sniegt maksimāli detalizētu informāciju, nosaucot ne tikai uzņēmuma nosaukumu, bet arī algu izmaksas vietas adresi, algu izmaksas datumu un iespējamo algu izmaksas laiku, lai būtu iespējams operatīvi reaģēt un fiksēt „aplokšņu algas” izmaksas faktu.
VID Komunikācijas daļa
(tālr.: 67028691, 29350642)