VIEDOKĻI
>
Par Latviju. Par Tevi Latvijā.
TĒMAS
Ivars Ijabs
Politologs, filosofs, publicists
24. novembrī, 2009
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Komentārs
8
23
8
23

Atbraucām

Publicēts pirms 15 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
Pirms gadiem pieciem mēs it visur rīkojām konferences, seminārus, rakstījām projektus, piesaucot globalizāciju. “Latvija globālā pasaulē”, “Globalizācijas izaicinājumi, Latvijai iestājoties ES”, “Globālās problēmas un lokālie risinājumi” – un tā bez gala. Tagad laikam gan vairs šādi temati īsti nav modē. Lieta tā, ka globalizācija no kaut kā tāla, skaista un noslēpumaina, kas saistās ar ceļošanas iespējām un jaunu pieredzi, pamazām kļūst par mūsu rūgto ikdienu un iemeslu smagām pārdomām. Neskatoties uz visas politkorektās runāšanas daudzumu pēdējo gadu laikā visādos semināros un kursos, mēs neesam izrādījušies sagatavoti globalizācijai nekādā veidā.

Es neesmu nekāds globalizācijas pretinieks, gluži otrādi. Tās kritiskās lietas, kuras par globalizāciju raksta daži Rietumu kreisie, kā Ulrihs Beks vai Zigmunts Baumans, pašas par sevi ir interesantas. Taču tām ir diezgan maz sakara ar Latvijas realitāti: ja šie tur uztraucas par labklājības valsts sabrukumu un sociālo dempingu utt., tad mums te nav īsti, kam sabrukt. Otrkārt, vainot “pārnacionālo kapitālu” un “globālās korporācijas” Latvijas šodienas nelaimēs ir vienkārši amorāli. Pašu bāleliņi jau vien ir tie, kas ir saprojektējuši tādu uz spekulāciju orientētu ekonomikas modeli, kurš, sākoties globālai recesijai, ātri vien aiziet pa pieskari. Pašu bāleliņi jau vien ir tie, kuri nav klausījušies nekādās “globālās” organizācijās, kā SVF, Pasaules Banka, Pasaules Veselības organizācija, arī EK, Transparency International utt., utjpr., kuras mums jau sen teica, ka tā dzīvot nevar un ka tas novedīs pie kraha. Mēs paši neatlaidīgi skrējām ar galvu sienā. Tā ka vainot “globalizāciju” Latvijas nelaimēs ir vienkārši aplami.

Taču šobrīd nelaime ir tā, ka šī nosacītā globalizācija saasina mūsu pašu kļūdu radītās sekas – konkrēti, runa ir par darbaspēka migrāciju. Es diemžēl esmu spiests konstatēt, ka Latviju šodien, šai pašā mirklī pamet cilvēki, kuri vēl pirms dažiem gadiem tika uzskatīti par “veiksmes stāstiem”, par normāliem, stabiliem Latvijas iedzīvotājiem, pat par tās patriotiem un Latvijas “zemes sāli”. Sastopoties ar paziņām, kas grasās aizbraukt, vai dzirdot par jau aizbraukušajiem no trešajām personām, sajūta ir patiesi pretīga.

Migrāciju pēc 2004. gada vēl varbūt bija iespējams norakstīt uz “neveiksminieku” un “laucinieku”, “mazkvalificētā darbaspēka” utt. rēķina. Pašreizējo jau vairs nevar. Tie, kuri tagad brauc prom, lai strādātu par apkopējiem Vācijā, laukstrādniekiem Francijā utt., vairs nav nekādi lūzeri. Ekonomisti to visu spēj bezkaislīgi izskaidrot, ņemot vērā brīvos darba tirgus, pieradumus pie patēriņa modeļiem, hipotekārajiem kredītiem utt.

Taču šeit ir runa par kaut ko vairāk: pirmkārt, tie ir cilvēki, kuri vēl nesen sevi pamatoti uzskatīja par Latvijas topošo vidusšķiru, pilsoniskās sabiedrības pamatu, liberālās demokrātijas galveno nesējslāni. Otrkārt, viņi, visdrīzāk, atpakaļ neatbrauks, jo Latvijas ekonomiskās perspektīvas ir ārkārtīgi bēdīgas – kaut vai pusoficiālā prognoze, ka veiksmes gadījumā Latvija varētu sasniegt savu 2008. gada algu līmeni (kurš jau tā nebija nekāds augstais) 2014. gadā, t.i., pēc 5 gadiem. Bet pieci gadi šodien ir ļoti ilgs laiks.
 

***
Šajā publikācijā paustais autora viedoklis un skatījums var nesakrist ar LV portāla redakcijas nostāju. Ar LV portāla redakcionālo politiku var iepazīties šeit.
Labs saturs
23
Pievienot komentāru
Ēnu ekonomika sūta greizu signālu sabiedrībai
Ēnu ekonomika sabiedrībai sūta greizu signālu par to, kas ir vērtība. Lūk, ja šmaucamies, tad pelnām! Tā nav iespējama ilgtspējīga attīstība.
Evita Goša
“SCHWENK Latvija” valdes locekle, Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) Ēnu ekonomikas apkarošanas darba grupas vadītāja
Pirms mēneša, Noziedzība

LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI