SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
11. decembrī, 2024
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Finanses
30
30

Stājas spēkā reformētā iedzīvotāju ienākuma nodokļa grozījumi

Stājas spēkā 11.12.2024.

FOTO: Freepik.

No nākamā gada tiks mainītas iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes, neapliekamais minimums un tā piemērošanas kārtība. Lai atbalstītu darbiniekus, darba devējiem paredzēts plašāks ar nodokli neapliekamo izdevumu klāsts. Lielākas likmes būs ienākumam no kapitāla pieauguma. Šos un citus grozījumus ietver darbaspēka nodokļu reforma, kas pieņemta kopā ar 2025. gada valsts budžetu pavadošo likumprojektu paketi. 

īsumā

No 2025. gada gaidāmas šādas iedzīvotāju ienākuma nodokļa izmaiņas: 

  • Pirmā likme turpmāk būs augstāka – 25,5%, nākamā likme – 33% ienākumiem, kas pārsniedz 8775 eiro mēnesī. Savukārt ienākumiem virs 200 000 eiro gadā noteikta papildu likme 3% apmērā. 
  • Izlīdzinātas likmes vairākiem ienākumu veidiem. 
  • Diferencētais neapliekamais minimums aizstāts ar vienotu (fiksētu) neapliekamo minimumu, ko piemēros visiem darba ņēmējiem neatkarīgi no bruto ienākuma apmēra. 
  • Pensionāra neapliekamais minimums palielināts līdz 12 000 eiro gadā (1000 eiro mēnesī).  
  • Paplašināti un palielināti nodokļa atvieglojumi darba devēja maksājumiem atbilstoši noslēgtajiem koplīgumiem. Atvieglojumi paredzēti arī pārcelšanās, izmitināšanas un transporta izdevumiem. 
  • Palielināts nodokļa atvieglojums bērna piedzimšanas pabalstam un bēru pabalstam, ko darba devējs izmaksā darbiniekam. 
  • Vienādots nodokļa atbrīvojums par konkursos un sacensībās saņemtajām mantiskajām un naudas balvām (prēmijām). 

Autoratlīdzības saņēmējiem arī 2025. gadā un vēl divus gadus būs iespēja nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējiem. Ienākuma izmaksātājs piemēros 25% likmi, kas ietver sociālo apdrošināšanu. 

Izmaiņas paredz likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” grozījumi, kas stājas spēkā 11. decembrī. 

Nodoklim trīs jaunas likmes 

Līdz šim iedzīvotāja ienākumam tika piemērotas nodokļa likmes 20%, 23% un 31% apmērā. 

Likumā ir saglabāts progresivitātes princips.  

Ar nodokli apliekamajam ienākumam trīs jaunās likmes būs šādas: 

  • 25,5% – ienākumam līdz 8775 eiro mēnesī (līdz 105 300 eiro gadā);
  • 33% – ienākumam, kas pārsniedz 8775 eiro mēnesī (pārsniedz 105 300 eiro gadā);
  • + 3% (papildu likme) – gada ienākumam, kas pārsniedz 200 tūkstošus eiro. Tiks aprēķināta pēc gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas ienākuma pārsniegumam virs 200 000 eiro.

Papildu 3% likme ieviesta, lai panāktu lielāku progresivitāti lielu ienākumu saņēmējiem. Tā tiks piemērota ar nodokli apliekamajiem taksācijas gada ienākumiem (tajā skaitā ienākumiem no kapitāla pieauguma un ienākumiem no kapitāla, kas nav kapitāla pieaugums, un no nodokļa atbrīvotajām dividendēm un likvidācijas kvotai) virs 200 000 eiro gadā, deklarējot gada ienākumus. 

Pieaugot IIN, lielāka arī attaisnoto izdevumu summa 

Palielinoties pirmajai likmei no 20% uz 25,5%, pieaugs arī ieguvums no attaisnoto izdevumu atgūšanas.  

Pašreiz, iesniedzot attaisnotos izdevumus par izglītību, ārstniecības pakalpojumiem un ziedojumiem, nodokļu maksātājam par vienas personas attaisnotajiem izdevumiem no budžeta tiek atmaksāti maksimāli 120 eiro gadā (600 eiro gadā x 20%). Ar jauno nodokļa pamatlikmi maksimālā atgūstamā summa būs 153 eiro gadā (no attaisnotajiem izdevumiem 600 eiro gadā, attaisnoto izdevumu gada norma nav mainīta). 

Fiksēts neapliekamais minimums aizstāj diferencēto 

Neapliekamais minimums nākamgad palielināts par 10 eiro – no 500 eiro mēnesī uz 510 eiro mēnesī. Likumā arī paredzēta neapliekamā minimuma paaugstināšana turpmākajos gados.  

Pašreizējā diferencētā neapliekamā minimuma vietā būs fiksēts neapliekamais minimums, un to piemēros visiem darba ņēmējiem neatkarīgi no bruto ienākuma apmēra.  

Finanšu ministrija atbilstoši darbaspēka nodokļu izmaiņu piedāvājumam ir izstrādājusi Algas kalkulatoru 2025. gadam. Aprēķinā var iekļaut apgādājamo skaitu, salīdzinājumam ir norādīts 2024. gada algas aprēķins. 

Palielināts neapliekamais minimums pensionāra ienākumam 

Likumā noteiktais neapliekamais minimums pensionāra ienākumiem ir palielināts no 500 eiro līdz 1000 eiro mēnesī. Tas ir paredzēts visiem vecuma, invaliditātes un apgādnieka zaudējuma pensijas saņēmējiem neatkarīgi no tā, vai viņi ir nodarbināti vai ne.

Lai savu pensionāra neapliekamo minimumu strādājošais pensijas saņēmējs varētu izmantot visā gada garumā, negaidot deklarācijas iesniegšanu un pārrēķinu, pensionāra neapliekamā minimuma summu varēs dalīt, 500 eiro novirzot darba algai, otrus 500 eiro – pensijai. 

Ja cilvēks vēlas, lai pensionāra neapliekamo minimumu dalīti sāk piemērot jau ar nākamā gada janvāri (par 2025. gada janvāra pensiju un algu), tad viņam pašam līdz 2024. gada 15. decembrim (ieskaitot) ir jāaktivizē algas nodokļa grāmatiņa Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmā un tajā ir jānorāda darbavieta. 

Plašāka informācija pieejama VID tīmekļvietnē, norādē “Svarīga informācija strādājošiem pensionāriem par pensionāra neapliekamā minimuma piemērošanu”.

Likmes dažādiem ienākumiem 

Pašreiz likums paredz, ka 20% likme tiek piemērota ienākumam no kapitāla, t. sk. kapitāla pieaugumam, profesionāla sportista ienākumam un taksācijas gadā saņemtajai samaksai par intelektuālo īpašumu. 

Tā kā pirmajam progresijas slieksnim piemērojamā nodokļa likme ir palielināta no 20% uz 25,5%, tad 25,5% likme attieksies arī uz tiem ienākumu veidiem, kuriem pašreiz tiek piemērota 20% vai 23% likme. 

Ņemot vērā nodokļa likmes palielinājumu kapitāla pieaugumam, lai nodrošinātu tiesisko paļāvību, likuma pārejas noteikumi papildināti ar 196. punktu, kas paredz, ka ienākumam no darījumiem ar kapitāla aktīviem, kuri ir uzsākti, bet nav pabeigti līdz 2024. gada 31. decembrim (ja par tiem ir iesniegts pārskata perioda deklarācijas par ienākumu no kapitāla pieauguma pielikums “Informācija par darījumiem, kas uzsākti, bet nav pabeigti vienā taksācijas gadā”), 2025., 2026. un 2027. gadā piemēros nodokļa likmi 20% apmērā, paskaidrots tiesību akta grozījumu anotācijā. 

Profesionālo sportistu ienākumu likme būs 25,5%. 

Izložu un azartspēļu laimestiem virs 3000 eiro: 

  • 25,5% (līdz 105 300 eiro);
  • 33% (virs 105 300 eiro);
  • + 3% laimestam virs 200 000 eiro.

Vairākos gadījumos likmes nemainās – piemēram, saglabājas 10% likme īres ienākumam paziņotajā saimnieciskajā darbībā; 15% – sezonas laukstrādnieku darbiem u. c. 

Pagarināts autoratlīdzības nodokļa režīms 

Līdz 2027. gadam pagarināts likuma pārejas noteikumos noteiktais laika periods, kurā autoratlīdzības saņēmējiem ir iespēja nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējiem, bet ienākuma izmaksātājs nodokļus (gan iedzīvotāju ienākuma nodokli, gan valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas  VSAOI) ietur ienākuma izmaksas vietā, piemērojot nodokļa likmi 25% apmērā. 

No nodokļa 80% attiecina uz VSAOI, bet 20% – uz iedzīvotāju ienākuma nodokli. 

Darbinieku labumam 

Lai veicinātu darba ņēmēju mobilitāti, ar pārcelšanās, izmitināšanas un transporta izdevumiem paplašināti IIN atvieglojumi maksājumiem, ko darba devējs atbilstoši koplīgumiem jau var veikt par ārstniecības un ēdināšanas izdevumiem.  

Nodokļa atbrīvojuma summa palielināta no 480 uz 700 eiro gadā, ievērojot likumā noteiktos nosacījumus.  

Paaugstinātas vairāku neapliekamo ienākumu summas: 

  • vienādots IIN atbrīvojums konkursos un sacensībās saņemtajām mantiskajām un naudas balvām (prēmijām) un noteikts vienots atbrīvojuma limits – 1500 eiro gadā;
  • bēru un bērna piedzimšanas pabalstu limiti paaugstināti no 250 uz 500 eiro;
  • darba devēju dāvanas limits palielināts no 15 uz 100 eiro gadā. 

Ienākums no lauksaimniecības zemes atsavināšanas netiks aplikts ar nodokli, ja būs izpildīti zemes pircējam noteiktie kritēriji, nodrošinot, ka zeme tiek izmantota lauksaimnieciskajai ražošanai. No likuma izslēgti kritēriji lauksaimniecībā izmantojamās zemes pārdevējam. 

Nosacījums par saņemto summu, kas izmaksātas kā valsts atbalsts lauksaimniecībai vai Eiropas Savienības atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai, neiekļaušanu ar nodokli apliekamajā ienākumā tiek pagarināts līdz 2029. gadam (to ieskaitot). 

Likumā ir paredzētas arī citas izmaiņas. 

Labs saturs
30
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI