SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
07. maijā, 2021
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Veselība
5
5

Stājas spēkā noteikumi āra terašu darbībai

Stājas spēkā 07.05.2021.
Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Papildināts 29. maijā.

FOTO: Ieva Lūka, LETA

No 7. maija ir atļauts sniegt ēdināšanas pakalpojumus klātienē ārpus telpām un darboties āra terasēm, ievērojot stingrus epidemioloģiskās drošības noteikumus.

Zaļo gaismu sabiedriskajai ēdināšanai ārpus telpām devusi Saeima, pieņemot grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā. Likuma Pārejas noteikumi ir papildināti ar 21. punktu, kurā noteikts, ka, ievērojot Ministru kabineta noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības, no 7. maija sabiedriskās ēdināšanas pakalpojuma sniedzējiem ir atļauts sniegt sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus ārtelpās.

Ievērojot likumdevēja lēmumu atļaut darboties kafejnīcu, restorānu un citu ēdināšanas iestāžu āra terasēm, Ministru kabinets ir pastiprinājis jau iepriekš noteiktos nosacījumus šāda veida pakalpojumu sniegšanai klātienē, kas apkopoti Ministru kabineta noteikumos Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”.

MK noteikumu 20.1 punkts paredz, ka, sniedzot sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus klātienē ārpus telpām, pakalpojuma sniedzējam jāievēro šādi nosacījumi:

  • pie viena galdiņa atrodas ne vairāk kā četras pilngadīgas personas, neskaitot nepilngadīgus bērnus (taču ne vairāk kā 10 personas kopā), ne vairāk kā no divām mājsaimniecībām;
  • tiek nodrošināts vismaz divu metru attālums starp pie dažādiem galdiņiem sēdošajām personām, ja starp galdiņiem nav izveidota norobežojoša siena;
  • galda piederumus, trauku komplektus un salvetes katram apmeklētājam izsniedz individuāli;
  • pēc katras ēdienreizes (katra apmeklētāja) galdiņus dezinficē.

Uzturoties sabiedriskās ēdināšanas vietā, darbinieki un apmeklētāji lieto mutes un deguna aizsegus uzturēšanās laikā, izņemot laikā, kad apmeklētāji sēž pie galda (20.1 8. apakšpunkts).

Ierobežots darba laiks

Lai novērstu pastiprinātu cilvēku pulcēšanos sabiedriskās ēdināšanas vietās vēlās vakara stundās, tiek noteikts ierobežojums sabiedriskās ēdināšanas vietu darba laikam klātienē ārpus telpām.

Darbu sāk ne agrāk kā plkst. 6.00 un beidz ne vēlāk kā plkst. 24.00.

Šeit jāpiebilst, ka pagarināts darba laiks līdz pusnaktij āra terasēm stājās spēkā 29. maijā. To paredz grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā. MK noteikumos šī norma vēl nav ietverta un tur joprojām noteikts, ka sabiedriskās ēdināšanas vietas pēc plkst. 21.00 drīkst izsniegt ēdienu tikai līdzņemšanai (20.1 5. apakšpunkts). Tomēr likumam ir augstāks spēks un līdz ar to āra terases var darboties līdz pusnaktij.

Atbildīgā persona un informācija

Vienlaikus, līdzīgi kā tirdzniecības vietās, arī sabiedriskās ēdināšanas vietās ir jābūt noteiktai atbildīgajai personai, kas organizē noteikto epidemioloģiskās drošības pasākumu īstenošanu (20.6. apakšpunkts). Atbildīgajai personai:

  • pastāvīgi jāatrodas sabiedriskās ēdināšanas pakalpojuma sniegšanas vietā tā darbības laikā;
  • pēc uzraudzības un kontroles iestādes amatpersonas pieprasījuma jāsniedz nepieciešamo informāciju par epidemioloģiskās drošības pasākumu īstenošanu sabiedriskās ēdināšanas pakalpojuma vietā;
  • objektīvi pārbaudāmā veidā jāidentificē un jānorāda kontroles laikā sabiedriskās ēdināšanas pakalpojuma sniegšanas vietā esošo apmeklētāju skaitu.

Tāpat apmeklētājiem redzamās vietās (vismaz pie ieejas un kases) jābūt izvietotai skaidri salasāmai publiski pieejamai informācijai, tostarp svešvalodās, par maksimāli pieļaujamo personu skaitu, kas vienlaikus var atrasties pakalpojuma sniegšanas vietā, atbildīgās personas kontaktinformācijai un pašvaldības policijas kontaktinformācijai (20.7. apakšpunkts).

Kas ir terase šo noteikumu izpratnē

“Ēdināšanas pakalpojumu atļauts sniegt ārtelpās un terasēs, nodrošinot ne vairāk kā nojumi un līdz 50% slēgtu sienu laukumu. Nav atļauts pakalpojumu sniegt slēgta tipa paviljonos, teltīs u. c.,”  paskaidrots noteikumu grozījumu anotācijā.

Kas ir terase, paskaidrots 2015. gada 30. jūnija Ministru kabineta noteikumu Nr. 340 “Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 211-15 "Dzīvojamās ēkas"” 2.23 apakšpunktā, saskaņā ar kuru terase ir norobežots vaļējs vai segts laukums, kas izvietots uz zemes kā ēkas piebūve vai virs ēkas vai tās daļas.

Norobežojošās sienas starp apmeklētājiem novērš tiešu gaisa plūsmu starp stāvošiem vai sēdošiem apmeklētājiem (atkarībā no galdu veida), samazinot vīrusa izplatības iespējas. Norobežojošās sienas var tikt veidotas no dažādiem materiāliem, tostarp stikla. Norobežojošās sienas ir jātīra un jādezinficē vismaz vienu reizi dienā, kā arī tām jābūt drošām apmeklētājiem, teikts anotācijā.

***

Atkarībā no epidemioloģiskās situācijas Ministru kabinets arī turpmāk var pieņemt lēmumu uz noteiktu laiku apturēt minēto pakalpojumu sniegšanu. To paredz Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma Pārejas noteikumu 21. punkts.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Ārkārtējā situācija, kas tika izsludināta, lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi, ir noslēgusies. No 1. marta iedzīvotājiem saistoši epidemioloģiskās drošības pasākumi un ierobežojumi ir apkopoti Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU