SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
02. decembrī, 2020
Lasīšanai: 7 minūtes
2
2

Paplašina dīkstāves pabalsta un atbalsta apgrozāmo līdzekļu subsīdijas saņemšanas kritērijus

Stājas spēkā 02.12.2020.
Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Papildināts 9. decembrī.

FOTO: Ivars Soikāns, LETA

Ministru kabinets lēmis samazināt atbalsta par dīkstāvi saņemšanas kritēriju līdz 20% apgrozījuma kritumam (līdzšinējais regulējums paredzēja, ka atbalsts pienākas, ja kritums sasniedz 50%) un paaugstināt minimālo atbalsta maksājuma apmēru patentmaksas maksātājiem līdz 400 eiro. Izmaiņas skar arī apgrozāmo līdzekļu subsīdijas atbalsta programmu, būtiski paplašinot šī atbalsta saņēmēju loku.

Izmaiņas atbalsta par dīkstāvi regulējumā

Ņemot vērā šībrīža epidemioloģisko situāciju valstī, kuras dēļ tiek paredzēti vēl stingrāki ierobežojumi, ir nepieciešams pārskatīt un atbalstīt plašāku darba devēju loku, kas var kvalificēties dīkstāves atbalstam. Tāpēc Ministru kabineta sēdē 1. decembrī tika apstiprināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 709 “Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos”.

Izmaiņas paredz, ka dīkstāves atbalsts būs pieejams uzņēmumiem, pašnodarbinātām personām un patentmaksātājiem, kuru ieņēmumi no saimnieciskās darbības par attiecīgo atbalsta mēnesi, salīdzinot ar 2020. gada augusta, septembra un oktobra vidējiem ieņēmumiem, kuros uzņēmums faktiski darbojies, samazinājušies ne mazāk kā par 20% (līdzšinējais regulējums paredzēja 50%).

Tāpat tiek palielināts dīkstāves atbalsta apmērs patenmaksātājiem līdz 400 eiro (līdzšinējais regulējums paredzēja 330 eiro). Tas nozīmē, ka patentmaksātāji, kuri nevar strādāt ieviesto drošības pasākumu dēļ, varēs saņemt dīkstāves atbalstu 400 eiro apmērā, ja atbalsta periodā viņiem ir spēkā esošs patents.

Vienlaikus konstatēts, ka dīkstāves atbalsta piešķiršanas nosacījumos nepieciešams precizēt normas, kas nosaka minimālā atbalsta apmēru, ja nodarbinātais strādā pie vairākiem darba devējiem.

Atbalsta par dīkstāvi saņemšanas nosacījumi izklāstīti LV portāla apkopojumā – “Stājas spēkā regulējums atbalstam par dīkstāvi un algu subsīdijai”.

Atbalsta izmaksu nodrošinās Valsts ieņēmumu dienests, un pieteikumus elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) var iesniegt, sākot no 1. decembra.

Apgrozāmo līdzekļu subsīdija – visu nozaru uzņēmumiem

Ministru kabineta 1. decembra sēdē tika apstiprināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 676 ”Noteikumi par atbalstu Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai”, būtiski paplašinot atbalsta saņēmēju loku apgrozāmo līdzekļu subsīdijas atbalsta programmā.

Izmaiņas paredz, ka uzņēmēju atbalstam apgrozāmo līdzekļu subsīdijas nodrošināšanai kopumā pieejamais valsts budžeta finansējums būs 70,8 miljoni eiro.

Turklāt atbalsts vienreizēja granta veidā būs pieejams visu nozaru uzņēmumiem, kuriem:

  1. atbalsta perioda mēnesī (attiecīgi 2020. gada novembrī vai decembrī) apgrozījums ir krities vismaz par 20 %, salīdzinot ar vidējo apgrozījumu 2020. gada augustā, septembrī un oktobrī kopā;
  2. atbalsta perioda attiecīgajā mēnesī (2020. gada novembrī vai decembrī) ir arī apgrozījuma kritums vismaz par 30 %, salīdzinot ar apgrozījumu 2019. gada attiecīgajā mēnesī (2019. gada novembrī vai decembrī) (šis papildu kritērijs ieviests ar grozījumiem Ministru kabineta noteikumos Nr. 676, kas stājās spēkā 10. decembrī).

“Kā informēts iepriekš, atbalsts tiks piešķirts Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai, lai pārvarētu Covid-19 infekcijas otro izplatīšanās vilni,” skaidro Ekonomikas ministrija.

Atbalsta apmērs – 30% no uzņēmuma bruto darba algas kopsummas, par kuru samaksāti darba algas nodokļi 2020. gada augustā, septembrī un oktobrī, bet ne vairāk kā 50 000 eiro un ne vairāk kā 800 000 eiro saistītu personu grupaiAtbalstu piešķir vienreiz par visu atbalsta periodu.

Atbalsts pieejams par laikposmu no 2020. gada 1. novembra līdz 2020. gada 31. decembrim.

Lai pieteiktos atbalstam, uzņēmumam līdz 2021. gada 15. janvārim elektroniski jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā iesniegums, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmu.

Par iesniegumu pieņemšanas uzsākšanas datumu tuvākajās dienās informēs Valsts ieņēmumu dienests.

Valsts ieņēmumu dienests pieņems lēmumu par atbalsta piešķiršanu un 20 darbdienu laikā no lēmuma pieņemšanas dienas izmaksās atbalstu, ieskaitot to iesniegumā norādītajā uzņēmuma kontā. Valsts ieņēmumu dienests par minēto lēmumu paziņos, izmantojot elektroniskās deklarēšanas sistēmu. Vienlaikus Valsts ieņēmumu dienests savā tīmekļvietnē publicēs uzņēmumu sarakstu, kuri saņēmuši atbalstu.

MK noteikumos noteikts, ka atbalstu nepiešķir: 

  • uzņēmumam, kuram iesnieguma iesniegšanas dienā ir Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parādi, kas kopsummā pārsniedz 1000 eiro, izņemot nodokļu maksājumus, kuriem ir piešķirts samaksas termiņa pagarinājums, noslēgta vienošanās par labprātīgu nodokļu samaksu vai noslēgts vienošanās līgums; 
  • vidējam vai lielam uzņēmumam, kurš 2019. gada 31. decembrī jau bija nonācis finanšu grūtībās. Atbalstu var saņemt, ja vidējs vai liels uzņēmums ir nonācis finanšu grūtībās atbalsta piešķiršanas brīdī; 
  • ja uzņēmums ir izslēgts vai pēdējo divu gadu laikā ir bijis izslēgts no Valsts ieņēmumu dienesta pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistra vai tam ir vai ir bijusi apturēta saimnieciskā darbība; 
  • ja uzņēmums iepriekšējo sešu mēnešu laikā pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas Valsts ieņēmumu dienesta administrētos nodokļus vidēji mēnesī aprēķinājis mazāk nekā 200 eiro apmērā; 
  • ja uzņēmums vai tā valdes loceklis iepriekšējā gadā un iesnieguma izvērtēšanas brīdī ir sodīts par pārkāpumu, kas attiecas uz uzņēmuma nodokļu saistībām, pārkāpumiem muitas jomā, vai par darba tiesisko attiecību regulējošo normatīvo aktu pārkāpumu, izņemot gadījumu, ja par atsevišķu pārkāpumu ir piemērots brīdinājums vai naudas sods, kas nepārsniedz 151 eiro, un gada laikā sodu kopsumma nepārsniedz 500 eiro; 
  • publiskas personas kapitālsabiedrībai, publiskas personas kontrolētai kapitālsabiedrībai, publiski privātai kapitālsabiedrībai, privātai kapitālsabiedrībai, meitas sabiedrībai, atvasinātas publiskas personas kapitālsabiedrībai vai pašvaldības kapitālsabiedrībai Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma izpratnē; 
  • kredītiestādēm un finanšu iestādēm. 

 

Labs saturs
2
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Ārkārtējā situācija, kas tika izsludināta, lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi, ir noslēgusies. No 1. marta iedzīvotājiem saistoši epidemioloģiskās drošības pasākumi un ierobežojumi ir apkopoti Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU