Vardarbības sekas, ja tās netiek savlaicīgi atklātas un pārtrauktas, nav tikai fiziskās vai emocionālās traumas, ko bērns iegūst. Bērnībā pārdzīvotais var izpausties arī vēlāk, pieaugušā vecumā, kā nespēja pilnvērtīgi sociāli funkcionēt. Ļoti svarīgi ir rūpīgi izvērtēt katru gadījumu, kad bāriņtiesai tiek ziņots par iespējamu vardarbību pret bērnu, kā arī nekavējoties veikt visus pasākumus, lai vardarbību novērstu un bērns saņemtu palīdzību. Sīkāk par bāriņtiesas pieņemtajiem lēmumiem laika periodā no 2017. gada līdz 2019. gadam – LV portāla infografikā.
Bērnu tiesību aizsardzības likuma (BTAL) 73. panta pirmā daļa nosaka: katra iedzīvotāja pienākums ir sargāt ne tikai savu, bet arī citu bērnu drošību, turklāt ne vēlāk kā tajā pašā dienā ziņot policijai, bāriņtiesai vai citai bērna tiesību aizsardzības institūcijai:
Atbilstoši Latvijas Republikas tiesībsarga 2019. gada ziņojumā norādītajai informācijai par visiem vardarbības gadījumiem pret bērniem tomēr netiek ziņots. Tādēļ tiesībsargs aicinājis Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisiju papildināt BTAL XIII nodaļu “Administratīvā atbildība bērnu tiesību aizsardzības jomā un kompetence sodu piemērošanā” ar jaunu pantu, kas paredz administratīvo atbildību par to, ka persona nav ziņojusi par jebkādu vardarbību un noziedzīgu nodarījumu vai administratīvu pārkāpumu pret bērnu, par viņa tiesību pārkāpumu vai citu apdraudējumu, ja to izdarījis veselības aprūpes, pedagoģijas, sociālās sfēras vai policijas darbinieks, kā arī vēlēta valsts un pašvaldību amatpersona, kurai kļuvis zināms par bērna tiesību pārkāpumu.
Proti, BTAL 73. panta otrā daļa paredz, ka minētās personas par neziņošanu ir saucamas pie likumā noteiktās atbildības, taču nedz pašreizējā Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, nedz grozījumos BTAL, kurā turpmāk būs noteikta administratīvā atbildība par pārkāpumiem bērnu tiesību aizsardzības jomā, kad spēkā stāsies jaunais Administratīvās atbildības likums (t. i., 2020. gada 1. jūlijā), sods par neziņošanu nav noteikts.
Šobrīd tikai Krimināllikuma 315. pants paredz sodu par neziņošanu, ja ir zināms, ka tiek gatavots vai izdarīts smags vai sevišķi smags noziegums: brīvības atņemšanu uz laiku līdz 2 gadiem vai īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai piespiedu darbu, vai naudas sodu.
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Administratīvās nodaļas vadošais eksperts struktūrvienību sadarbības un stratēģiskās plānošanas nodrošināšanā Taivo Trams, komentējot LV portāla infografikā iekļauto informāciju par bāriņtiesu lēmumiem, norāda: