FOTO: Ieva Čīka, LETA
Fiziskās distancēšanās un epidemioloģiskās drošības pasākumi personām noteikti ne tikai publiskās iekštelpās un ārtelpās, bet arī koplietošanas telpās daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās. Lai maksimāli izvairītos no saslimšanas ar Covid-19, uz ārkārtējās situācijas laiku tiek atlikta arī ūdens patēriņa skaitītāju verificēšana dzīvokļos.
Valdības 29. marta ārkārtas sēdē apstiprinātās izmaiņas Ministru kabineta 2020. gada 12. marta rīkojumā Nr. 103 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” paredz, ka jebkurā sabiedriskā vietā – iekštelpās, ārtelpās, kā arī koplietošanas telpās, t. i., kāpņu telpās u. c. daudzdzīvokļu dzīvojamo māju koplietošanas telpās, māju pagalmos un stāvlaukumos – personām jāievēro savstarpēja divu metru distance, kā arī visi epidemioloģiskās drošības pasākumi.
Valdības rīkojumā noteikts: neievērojot divu metru distanci, vienlaikus pulcēties publiskās iekštelpās un ārtelpās var:
Savukārt Dzīvokļa īpašuma likums noteic, ka dzīvojamās mājas koplietošanas telpas un ārtelpas ir bēniņi, kāpņu telpas, pagrabtelpas, ratiņu telpas, pazemes autostāvvietas, lifti, balkoni, lodžijas un terases. Koplietošanā var būt arī dzīvojamās mājas palīgēkas un būves, piemēram, šķūnīši. Daudzstāvu dzīvojamo māju koplietošanā var būt pagalms, zaļā zona, bērnu rotaļu laukums, autostāvvieta un citas teritorijas, ko lieto visi mājas iedzīvotāji.
Ekonomikas ministrija savā mājaslapā publicējusi vadlīnijas, kas būtu jāievēro daudzstāvu māju iedzīvotājiem un apsaimniekotājiem. Iedzīvotāji tiek aicināti:
Savukārt māju apsaimniekotāji tiek aicināti:
Lai izvairītos no Covid-19 izplatības, uz ārkārtējās situācijas laiku dzīvokļos tiek atlikta ūdens patēriņa skaitītāju verificēšana. Tie skaitītāji, kuru atkārtotā verificēšana būtu jāveic ārkārtējās situācijas laikā, jāverificē pēc ārkārtējās situācijas beigām. Šādu kārtību nosaka grozījumi Ministru kabineta 2008. gada 9. decembra noteikumos Nr. 1013 “Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu”, kas tika apstiprināti 31. marta valdības sēdē.
Tas nozīmē, ka nebūs nepieciešams nodrošināt piekļuvi ūdens patēriņa skaitītājiem un citiem skaitītājiem (arī siltuma maksas sadalītājiem), kas nav komercskaitītāji, un veikt to nomaiņu vai atkārtoto vai pirmstermiņa verificēšanu, uzsver Ekonomikas ministrija.
Jāatgādina, ka noteikumu 14. pants nosaka: ūdens patēriņu uzskaita, izmantojot skaitītājus, kas atbilst šādām prasībām:
Savukārt noteikumu 14.1 punkts noteic, ka ūdens patēriņa skaitītāju uzstādīšanu, nomaiņu un atkārtoto verificēšanu atbilstoši normatīvajiem aktiem par mērījumu vienotību atsevišķajā īpašumā nodrošina dzīvokļa īpašnieks, ja dzīvokļu īpašnieku kopība nav noteikusi citu kārtību.
Bet 14.2 punkts nosaka pārvaldniekam pienākumu vismaz trīs mēnešus pirms skaitītāja verificēšanas termiņa beigām rakstiski paziņot dzīvokļa īpašniekam par nepieciešamību veikt skaitītāja atkārtoto verificēšanu. Ja atkārtotā verificēšana nav veikta, vismaz vienu reizi mēneša laikā pēc skaitītāja verificēšanas termiņa beigām rakstiski informēt par to.
Grozīti arī Ministru kabineta 2015. gada 15. septembra noteikumi Nr. 524 “Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem”. Normatīvais regulējums noteic, ka ūdens patēriņa skaitītāju atkārtoto verificēšanu var veikt trīs mēnešus pēc verificēšanas termiņa beigām.
Grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 524 paredz: ja skaitītāja verificēšanas termiņš beidzas trīs mēnešu laikā pēc ārkārtējās situācijas beigām, tiek dots papildu laiks, proti, tik liels termiņa pagarinājums, lai kopējais laiks, kad ir iespējams veikt atkārtoto verificēšanu, ir trīs mēneši.
Ārkārtējās situācijas laikā atliekamas arī skaitītāju (kas nav komercskaitītāji) pārbaudes vai šādu skaitītāju uzstādīšana dzīvokļos. Šos darbus varēs veikt pēc ārkārtējās situācijas beigām.
Minētā kārtība attieksies kā uz pārņemtajām dzīvojamām mājām, tā arī uz mājām, kuru pārvaldīšanas tiesības dzīvokļu īpašnieki nav pārņēmuši.
Jaunās izmaiņas attieksies uz pakalpojumu izmaksu aprēķināšanu, sākot ar 12. martu, kad tika izsludināta ārkārtējā situācija.
Ekonomikas ministrija uzsver: nosakot maksājamo daļu, tiks ņemti vērā neverificēto skaitītāju rādījumi, uz kuriem attiecas pārejas noteikumi sakarā ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju. Uz šiem gadījumiem nav attiecināma ūdens patēriņa starpības sadales kārtība, kas paredz ūdens patēriņa starpību sadalīt starp atsevišķiem dzīvokļu īpašniekiem.
***
MK rīkojuma Nr.103 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" aktuālā versija un citi ar Covid-19 saistītie valdības pieņemtie normatīvie akti ir pieejami vietnes likumi.lv sadaļā “Covid-19”. Visus aktuālos normatīvos aktus oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis" publicē nekavējoties pēc to saņemšanas.