LV portāla infogafika
Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju valstī un pasaulē, valdība 25. martā pieņēma lēmumu līdz ārkārtējās situācijas beigām būtiski ierobežot tirdzniecības centru darbību brīvdienās (sestdienās un svētdienās) un svētku dienās.
Lai pēc iespējas ierobežotu cilvēku uzturēšanos publiskās vietās, valdība 25. martā veica grozījumus Ministru kabineta rīkojumā Nr. 103 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”, papildinot to ar 4.22.3 punktu.
Tas paredz, ka brīvdienās un svētku dienās visos tirdzniecības centros, nodrošinot sociālās distancēšanās pasākumus, var darboties tikai:
Ekonomikas ministrija skaidro, ka tirdzniecības centrs šī rīkojuma izpratnē ir tirdzniecības ēka, kura iekārtota pastāvīgai un sistemātiskai tirdzniecībai ar kopējo tirdzniecībai atvēlēto platību vismaz 10 000 m² vai kurā atsevišķās tirdzniecības vietās darbojas vismaz 10 tirdzniecības dalībnieki vai pakalpojuma sniedzēji.
“Tas nozīmē, ka turpmāk, līdz ārkārtējās situācijas beigām, brīvdienās (sestdienās, svētdienās) un svētku dienās tirdzniecības centrā, kura kopējā tirdzniecībai atvēlētā platība ir vismaz 10 000 m² vai kurā atsevišķās tirdzniecības vietās darbojas vismaz 10 tirdzniecības dalībnieki vai pakalpojuma sniedzēji, darbojas tikai tādas tirdzniecības vietas, kurās galvenokārt tiek pārdotas pārtikas preces, zāles (arī veterinārās zāles), optiskie redzes korekcijas līdzekļi, dzīvnieku barība, higiēnas un saimniecības preces, kā arī būvniecības un dārzkopības preces,” uzsver Ekonomikas ministrija.
Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi, kas atrodas tirdzniecības centros, nav pārtikas veikali, līdz ar to tiem jābūt slēgtiem.
Ministru kabineta rīkojumā ietvertās prasības mērķis ir ierobežot cilvēku uzturēšanos publiskās vietās, arī tirdzniecības centros, lai tādējādi mazinātu Covid-19 vīrusa izplatības risku.
“Ir svarīgi ievērot piesardzības principus, lai mēs pēc iespējas izvairītos no tālākas vīrusa izplatības un netiktu pārslogoti valsts drošības un veselības dienesti,” piesardzības pasākumu nepieciešamību skaidro iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens.
Nedodoties uz veikalu vai aptieku pēc nebūtiskām lietām, maksimāli ievērojot “paliec mājās” principu, ikviens tā rūpējas par savu un pārējo Latvijas iedzīvotāju veselību un dzīvību.
21. martā spēkā stājās Ekonomikas ministrijas rīkojums Nr. 1-6.1/2020/51 “Par sociālās distancēšanās nodrošināšanu tirdzniecības vietās”, ar kuru tirgotājiem visiem Latvijā uzdots nodrošināt papildu drošības pasākumus tirdzniecības vietās:
Ekonomikas ministrijas mājaslapā ir sagatavoti ieteikumi gan tirgotājiem, gan pircējiem. Pircējiem speciālisti iesaka:
“Ārkārtējā situācijā ir svarīgi pielāgot darba procesus tā, lai ne tikai nodrošinātu pārtikas preču un ēdināšanas pakalpojumu nepārtrauktību, bet arī īstenotu šos procesus iespējami drošā vidē un veidā – rūpējoties par iedzīvotāju un arī pārtikas nozarē iesaistīto veselību un drošību,” uzsver Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards.
20. martā stājās spēkā Zemkopības ministrijas rīkojums Nr. 39 “Par pārtikas aprites papildu regulējumu ārkārtējās situācijas laikā”, kas izdots, ņemot vērā Ministru kabineta rīkojuma par ārkārtējās situācijas izsludināšanu 4.29. punktu.
Rīkojuma mērķis ir ārkārtējās situācijas laikā ierobežot slimības Covid-19 izplatību pārtikas mazumtirdzniecības vietās un sabiedriskās ēdināšanas iestādēs, kā arī dot iespēju pārtikas ražotājiem bez pārtraukuma ražot un realizēt savu produkciju, informē Zemkopības ministrija.
Rīkojumā paredzēts, ka uz pārtikas iepakojuma var nenorādīt marķējumu valsts valodā, taču tādā gadījumā mazumtirdzniecības uzņēmums obligāto informāciju par pārtikas produktu (nosaukums, sastāvs, alergēni, derīguma termiņš) valsts valodā izvieto attiecīgo produktu tirdzniecības vietā.