SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
01. novembrī, 2019
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Valsts valoda
2
2

Vilcienu konduktoriem atvieglo valsts valodas zināšanu prasības

Stājas spēkā 01.11.2019.
Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Ieva Čīka, LETA

Piektdien, 2019. gada 1. novembrī, stājas spēkā grozījums Ministru kabineta noteikumos, kas paredz atvieglot līdz šim noteiktās prasības nepieciešamajam valsts valodas zināšanu līmenim un pakāpei personām, kas vēlas strādāt par pasažieru vilciena konduktoriem.

Saskaņā ar Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 733 “Noteikumi par valsts valodas zināšanu apjomu, valsts valodas prasmes pārbaudes kārtību un valsts nodevu par valsts valodas prasmes pārbaudi” (MK noteikumi) 15. punktu valsts valodas zināšanu apjoms ir iedalīts trijos valodas prasmes līmeņos:

 • pamata līmenis – A;
 • vidējais līmenis – B;
 • augstākais līmenis – C.

Savukārt katram valsts valodas prasmes līmenim ir divas pakāpes:

 • zemākā – 1. pakāpe;
 • augstākā – 2. pakāpe.

Minētie MK noteikumi līdz šim noteica, ka pasažieru vilciena konduktoram (kontrolierim) ar profesijas kodu “5112 05” jābūt “C1” valsts valodas prasmes līmenim un pakāpei. Grozījums MK noteikumos, ko iniciēja Satiksmes ministrija un AS “Pasažieru vilciens”, paredz – turpmāk personai arī ar zemākām latviešu valodas zināšanām ir tiesības strādāt dzelzceļa jomā par pasažieru vilciena konduktoru (kontrolieri).

Grozījuma anotācijā skaidrots: izvērtējot šajā amatā veicamos darba pienākumus, konstatēts, ka konduktora amata pildīšanai nav nepieciešama valsts valoda tik augstā līmenī kā “C1”. Proti, tā kā MK noteikumos “C1” valodas prasmes līmeņa un pakāpes prasība ir noteikta tādiem amatiem kā uzņēmumu un struktūrvienību vadītājs, augsti kvalificēts speciālists, augstskolu mācībspēks un pedagogs, nepieciešams pasažieru vilciena konduktora (kontroliera) amatu pārcelt uz “B1” valsts valodas prasmes līmeni un pakāpi, kurā iekļautas arī citas profesijas un amati, kas saistīti ar pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem.

Kā norādīts grozījuma anotācijā, pasažieru vilciena konduktoram (kontrolierim), pildot savus darba pienākumus:

 • jārisina vienkārši dialogi par sadzīves un viņam zināmām profesionālām tēmām;
 • īsi jāformulē savs viedoklis;
 • jālasa un jāsaprot dažādi tematiski vienkārša satura teksti;
 • jāsagatavo tipveida dokumenti, piemēram, iesniegumi, akti u. tml.;
 • jālasa un jāsaprot vienkārši teksti par sadzīves tēmām vai tēmām, kas saistītas ar personas darbu;
 • jāuztver un jāsaprot dabiskā tempā runāti vienkāršas struktūras teksti par profesionālām vai sadzīves tēmām.

Līdzīgiem dzelzceļa jomas profesiju pārstāvjiem (dienesta vagona pavadoņiem ar profesijas kodu “5111 08” un pasažieru vilciena kontrolieriem (revidentiem) ar profesijas kodu “4323 25”) jau sākotnēji, proti, arī līdz šim, MK noteikumos prasītas “B2” līmeņa valsts valodas zināšanas.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU