NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
14. maijā, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Labklājība
1
20
1
20

Ārkārtas situācijā palielina bērna kopšanas pabalstu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Ārkārtējās situācijas laikā līdz 171 eiro palielināts bērna kopšanas pabalsts, ko maksā no bērna pusotra gada vecuma līdz divu gadu vecumam. Papildu mēnesī paredzētajam 42,69 eiro pabalstam šai laikā tiks izmaksāti 128,31 eiro mēnesī.

FOTO: Freepik

Valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā no šā gada 12. marta līdz 9. jūnijam personai, kura kopj bērnu vecumā no pusotra gada līdz diviem gadiem, bērna kopšanas pabalsts no 42,69 eiro mēnesī palielināts līdz 171 eiro mēnesī. Valdība arī nolēmusi izmaksāt 150 eiro vienreizējo piemaksu pie valsts pabalsta par bērnu invalīdu.

To nosaka valdībā atbalstītais grozījums Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 1609 “Noteikumi par bērna kopšanas pabalsta un piemaksas pie bērna kopšanas pabalsta un vecāku pabalsta par dvīņiem vai vairākiem vienās dzemdībās dzimušiem bērniem apmēru, tā pārskatīšanas kārtību un pabalsta un piemaksas piešķiršanas un izmaksas kārtību”.

Bērna kopšanas pabalsts no 42,69 eiro uz 171 eiro mēnesī tiek palielināts arī tām personām, kuras kopj dvīņus vai vairākus vienās dzemdībās dzimušus bērnus vecumā no pusotra gada līdz diviem gadiem, norāda noteikumu izstrādātāja Labklājības ministrija (LM).

Noteikumi parastā situācijā paredz, ka bērna kopšanas pabalsts par bērnu vecumā no pusotra gada līdz diviem gadiem ir  42,69 eiro mēnesī. Tātad papildu šim maksājumam tiks piešķirti 128,31 eiro.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) aprēķinās pabalstu noteiktajā apmērā un neizmaksāto starpību izmaksās ne vēlāk kā līdz 2020. gada 30. jūnijam.

Bērna kopšanas pabalstu pēc bērna pusotra gada vecuma vidēji mēnesī saņem 11 148 personas, norādīts grozījumu anotācijā.

“Esmu gandarīta par valdības atbalstu Labklājības ministrijas piedāvājumam celt bērnu kopšanas pabalstu bērniem vecumā no pusotra gada līdz diviem gadiem. Tā kā bērni šobrīd neapmeklē skolu, arī ārstniecības pakalpojumu pieejamība ir ierobežota un dienas centri nestrādā, vecākiem ir daudz lielāka slodze un pieaug izdevumi. Ņemot vērā jau citas līdz šim pieņemtās iniciatīvas, šis ir kārtējais solis, lai krīzes situācijā iedzīvotājiem palīdzētu,” iniciatīvu pamato labklājības ministre Ramona Petraviča.

Saskaņā ar Valsts sociālo pabalstu likuma 7. pantu un MK noteikumiem Nr. 1609 bērna kopšanas pabalstu piešķir personai, kura kopj bērnu līdz divu gadu vecumam:

  • vienam no bērna vecākiem;
  • aizbildnim vai adoptētājam;
  • faktiskajam bērna audzinātājam (arī audžuģimenei), kurš noteikts ar bāriņtiesas lēmumu.

Bērna kopšanas pabalstu ir tiesības saņemt gan tiem vecākiem, kuri nav sociāli apdrošinātās personas (nav darba ņēmēji vai pašnodarbinātie), gan tiem, kuri ir sociāli apdrošinātās personas.

Valdība ārkārtējās situācijā periodā arī noteikusi 150 eiro vienreizējo piemaksu pie valsts pabalsta par bērnu invalīdu.

Šāds lēmums pieņemts, lai sniegtu papildu finansiālo atbalstu ģimenēm, kuras audzina bērnu ar invaliditāti, laikā, kad visā valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ ir noteikti vairāki valsts līmeņa ierobežojumi, arī slēgtas izglītības iestādes, dienas aprūpes centri, kā arī ir ierobežota ārstniecības pakalpojumu pieejamība, informē LM.

Vienreizējās piemaksas izmaksu paredz otrdien, 12. maijā, valdības sēdē pieņemtais grozījums MK noteikumos Nr. 1517 “Noteikumi par ģimenes valsts pabalstu un piemaksām pie ģimenes valsts pabalsta”.

LM vērš uzmanību, ka tiesības uz vienreizējo piemaksu ir arī personām, kuru bērni ar invaliditāti ārkārtējās situācijas laikā jau ir sasnieguši vai sasniegs pilngadību.

Vienreizējās piemaksas izmaksu nodrošinās VSAA, izmaksājot to līdz 30. jūnijam uz personas kredītiestādes vai pasta norēķinu sistēmas kontu, uz kuru tiek vai tika izmaksāta piemaksa pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu ar invaliditāti.

Labs saturs
20
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi un mazinātu novēršamo mirstību, vienlaikus nodrošinot svarīgu valsts funkciju un pakalpojumu nepārtrauktību, no 11. oktobra līdz 11. janvārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija. Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Iedzīvotājiem ir saistoši Ministru kabineta rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU