NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
29. jūlijā, 2019
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Dienas fakts
TĒMA: Ārlietas
10
10

Ārlietu dienestam – 100

FOTO: Ārlietu ministrija

2019. gadā Latvijas ārlietu dienestam aprit 100. gadadiena. Mūsu diplomātu darbs allaž ir bijis cieši saistīts ar Latvijas valsts likteni. Jau nākamajā dienā pēc Latvijas Republikas proklamēšanas Latvijas Tautas padome apstiprināja pirmo Latvijas pagaidu valdību, kurā Zigfrīdam Annai Meierovicam bija uzticēts ārlietu ministra amats. Latvijas ārlietu dienests ir vienīgā Latvijas Republikas institūcija, kas bez pārtraukuma darbojusies kopš valsts dibināšanas.

Pēc Latvijas nodibināšanas valsts teritorijā sākās un vēl 1919. gada 1. pusgadā turpinājās Neatkarības karš. Ārlietas lielākoties tika īstenotas ārpus Latvijas, sūtot delegāciju uz Parīzes Miera konferenci, lai aizstāvētu Latvijas neatkarības ideju un panāktu starptautisku valsts  atzīšanu, kā arī dibinot pirmās diplomātiskās pārstāvniecības.

Savukārt par Ārlietu ministrijas izveides datumu tiek uzskatīts 1919. gada 29. jūlijs – diena, kad Z. A. Meierovics izdeva pirmo pavēli par četru vadošo darbinieku iecelšanu amatos Ārlietu ministrijā. Pēc tam pakāpeniski tika veidota ministrijas struktūra – departamenti un nodaļas.

Neskatoties uz smago militāro un iekšpolitisko situāciju valstī, Latvijas diplomātiem izdevās paveikt svarīgāko uzdevumu – 1921. gada 26. janvārī pasaules lielvalstis atzina Latviju de iure. Diplomātiskais un konsulārais dienests pilnā apjomā darbu turpināja līdz valsts okupācijai 1940. gada jūnijā. Tomēr arī okupācijas apstākļos Latvijas diplomātiskais un konsulārais dienests turpināja darbību rietumvalstīs, pusgadsimtu atgādinot pasaulei, ka Latvija nav zaudējusi de iure statusu.

Latvijas ārlietu dienests ir vienīgā Latvijas Republikas institūcija, kas bez pārtraukuma darbojusies kopš valsts dibināšanas.

Latvijas diplomāti vienmēr ir strādājuši mūsu valsts labā un interesēs. Ārlietu dienests nodrošina Latvijas kā neatkarīgas, demokrātiskas un drošas valsts tālāku attīstību. Latvijas diplomātiem ir jāspēj darboties dažādos apstākļos un jārod risinājumi sarežģītās situācijās. Konsulārie darbinieki diendienā sniedz atbalstu un dod padomus tūkstošiem Latvijas valstspiederīgo. Diplomāti stāsta par Latvijas panākumiem, kā arī palīdz dažādu Latvijas nozaru pārstāvjiem atrast un nodibināt kontaktus.

Atzīmējot Latvijas ārlietu dienesta simtgadi, tiek rīkoti vairāki pasākumi un informatīvas kampaņas. Tā 9. septembrī Rīgā plašsaziņas līdzekļu klātbūtnē tiks atklāta izstāde “Latvijas diplomātijai un ārlietu dienestam 100”, kas līdz 2021. gada janvārim – Latvijas starptautiskās atzīšanas 100. gadadienai – ceļos uz Z. A. Meierovica skolas gadu pilsētu Tukumu, kā arī uz Jelgavu, Ventspili, Bausku un citiem Latvijas novadiem. Tāpat tiek plānotas arī diplomātu vieslekcijas Latvijas augstskolās, ārlietām veltīta radio raidījumu sērija un vairāki citi pasākumi.

Kā informē Ārlietu ministrija, Latvijai ir 47 diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības visā pasaulē: 37 vēstniecības, 6 pastāvīgās pārstāvniecības, viens ģenerālkonsulāts, divi konsulāti un viena konsulārās nodaļas kanceleja.

Labs saturs
10
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU