NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
20. augustā, 2008
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Tuvplānā
1
1

Igaunijā dur jaunus caurumus jostas savilkšanai

Publicēts pirms 17 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
Igaunijas valdības pieņemtie lēmumi un turpmākās darbības plāni ne vienmēr pieņemami visai sabiedrībai un bieži sastopas ar aktīvu pretsparu no dažādu valsts iestāžu un pat politisko partiju puses.

Atsaka brīvpusdienas skolēniem

Šāds protests izteikts arī valdības plānam samazināt izdevumus skolēnu ēdināšanai. Igaunijas Centra partija uzrakstījusi atklātu vēstuli valdībai un premjerministram Andrusam Ansipam, kurā prasa saglabāt skolēnu ēdināšanas izdevumu segšanu. Vēstulē teikts: „Ir tiešām nepieņemami, ka Andrusa Ansipa valdība grib ietaupīt uz skolēnu vēderu rēķina, tajā pašā laikā attaisnojot nodokļu atvieglojumus sabiedrības bagātākajiem iedzīvotājiem. Nodokļu samazinājums vidēji Igaunijas darba cilvēkam varētu nozīmēt 200 EEK (8,98 LVL) ietaupījumu gadā, bet tam visam zūd jēga apstākļos, kad rēķins par viņu bērnu pusdienām tiek samazināts par līdzīgu summu.

"Igaunijas valdībai nākas atteikties no agrāk dotajiem solījumiem par Mākslas akadēmijas jaunās ēkas būvniecības finansēšanu."

Laikā, kad valdība katru savu neizdarību saista ar pasaules ekonomisko situāciju, Igaunijas pilsētas un pagasti turpina savu pienākumu pildīšanu. Līdz šim skolēnu ēdināšanas nodrošināšana bija valsts un pašvaldību kopīgi risināms jautājums. Tagad valdība vēlas no šī pienākuma pildīšanas atteikties. Mums nākas atgādināt valdībai par tās doto solījumu, ka budžeta ekonomijas pasākumi neskars izglītības nozari.”

Necels jauno Mākslas akadēmijas ēku

Igaunijas izglītības un zinātnes ministrs Toniss Lukass

Igaunijas valdības ieviestais taupības režīms liek sevi manīt ne tikai attiecībā uz skolēnu pusdienām, bet uz visu Izglītības un zinātnes ministriju. Ministrs Toniss Lukass nonācis neērtā situācijā, jo viņam nākas atteikties no agrāk dotajiem solījumiem par Mākslas akadēmijas jaunās ēkas būvniecības finansēšanu – 250 miljoniem EEK (11,23 milj. LVL). Pēc ministra teiktā, viņš lūdzis valdību atrast iespēju šos līdzekļus saņemt no ES struktūrfondu finansējuma: „Mākslas akadēmija ir viens no iespējamiem objektiem, kuru īstenošanai tika plānots šo finansējumu izmantot. Problēmas radās tad, kad bija jāparedz nepieciešamais līdzfinansējums no valsts budžeta. Pārējās mācību iestādes, kuras pretendēja uz struktūrfondu līdzekļiem, papildu finansējumu no valsts budžeta neprasīja.”

Šā gada aprīļa sākumā noskaidrojušies arī starptautiskā arhitektu konkursa rezultāti. Jaunās ēkas arhitektoniskā risinājuma autori ir dāņi Tue Heselbergs Fogeds, Ufe Leths Laursens, Karstens Gori un Siniuss Linge. Arhitektu konkursa izmaksas ir bijušas 2,5 miljoni EEK (0,11 milj. LVL). „Ja valdība mums būtu jau pagājušā gada beigās teikusi, ka tā jaunās ēkas celtniecībai neplāno dot naudu, mēs arī konkursu nebūtu izsludinājuši,” teica ministrs. Investīciju sadalījumu augstskolu mācību un praktisko nodarbību vajadzībām valdība apstiprinājusi 28. maijā.

Augs pievienotās vērtības nodoklis

Nākamais pasākums, ar kura palīdzību valdība cenšas īstenot taupības režīmu, ir doma paaugstināt pievienotās vērtības nodokli līdz 9% tām precēm un pakalpojumiem, kuriem tas līdz šim bija 5%, un šādi līdzsvarot valsts budžetu. Šis valdības lēmums nesīs daudz negaidītu pārsteigumu iedzīvotājiem, piemēram, radīs medikamentu cenu celšanos, ko visvairāk izjutīs maznodrošinātie iedzīvotāji un pensionāri. Igaunijas Aptieku apvienība nosaukusi šāda lēmuma pieņemšanu par neprātīgu un uzskata, ka cenas paaugstināšana zālēm neuzlabos finanšu situāciju valsts kasē. Aptieku apvienības galvenais provizors Kaidi Sarvs: „Man šķiet, ka no valsts nodokļu politikas viedokļa daudz izdevīgāk būtu palielināt nodokli parastajām precēm kaut vai par vienu procentu, nevis palielināt medikamentu cenu, kas negatīvi ietekmēs situāciju gan pacientiem, gan arī slimokasē.”

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI