IIN par zemes pārdošanu būs jāmaksā, par māju – nē

J
jautā:
08. augustā, 2011
Līga

Ja pārdodu māju, kurā dzīvoju un esmu deklarēts no 1973.gada (māju privatizēju 2004.gadā, zemi - 2007.gadā), vai pārdodot šos īpašumus būs jāmaksā ienākuma nodoklis?

A
atbild:
12. augustā, 2011
Jadviga Neilande
sertificēta nodokļu konsultante

Likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9. panta pirmās daļas 33. punktā ir noteikts, ka gada apliekamajā ienākumā netiek ietverti un ar nodokli netiek aplikts ienākums no nekustamā īpašuma atsavināšanas, kas maksātāja īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir personas deklarētā dzīvesvieta (kas nav deklarēta kā maksātāja papildu adrese).

Līdz ar to attiecībā uz māju ar iedzīvotāju ienākuma nodokli tā nebūs apliekama pie pārdošanas, ja:

  1. no mājas ierakstīšanas zemesgrāmatā būs pagājuši 5 gadi un
  2. Jūs būsiet tajā deklarēts vismaz veselu gadu (vienalga kādā periodā).

Par zemi iedzīvotāju ienākuma nodoklis būs jāmaksā kā no kapitāla pieauguma atbilstoši šā likuma 11.9 pantam. Kapitāla pieaugumu nosaka, no kapitāla aktīva atsavināšanas cenas (pārdošanas cenas) atņemot iegādes vērtību (cenu par privatizācijas sertifikātiem) un kapitāla aktīvā veikto ieguldījumu vērtību kapitāla aktīva turēšanas laikā.

Kapitāla aktīva iegādes vērtībā tiek iekļauti arī izdevumi, kas saistīti ar tā iegūšanu: valsts nodeva par darījuma noformēšanu, valsts nodeva par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā, komisijas nauda un citi līdzīgi izdevumi.