E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 4990
Lasīšanai: 5 minūtes

UGF neizmaksā iekrājušos uzturlīdzekļu parādus

Publicēts pirms 10 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
13. augustā, 2014
Jolanta

Pieteikuma reģistrācijai Nr.4947 papildjautājums: "par katru bērnu no viņa piedzimšanas līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai izmaksā 71,14 eiro" - no iesnieguma iesniegšanas dienas tiesas kancelejā par uzturlīdzekļu piedzīšanu līdz tiesas datumam pagāja 9 mēneši. Tiesa atbildētājam piesprieda, ka alimenti aprēķināti no iesnieguma iesniegšanas dienas, taču Uzturlīdzekļu garantiju fondā man atbildēja, ka viņi neizmaksā parādus, bet gan no dienas, kad saņem manu iesniegumu, 10 dienu laikā pieņem lēmumu par piešķiršanu vai atteikšanu un tikai pēc tam viņi sāk izmaksāt uzturlīdzekļus par tekošo mēnesi. Tad kādā veidā uzturlīdzekļu fonds var piešķirt uzturnaudu no bērna piedzimšanas? Es kaut kā nevaru saprast. Lūdzu paskaidrojiet! Vai tad man tiešām nepienākas saņemt tos aprēķinātos alimentus, kas saskrēja pa tiem 9 mēnešiem, kamēr gaidīju tiesu?

A
atbild:
21. augustā, 2014
Edīte Brikmane
LV portāls

Jums pienākas saņemt uzturlīdzekļus no bērna tēva bērna uzturam tādā apmērā, kādu noteikusi maksāt tiesa, sākot ar iesnieguma tiesā iesniegšanas dienas.  

Ja bērna tēvs tiesas spriedumu nepilda, no pienākuma uzturēt savu bērnu izvairās un tiesu izpildītājs neko no parādnieka piedzīt nevar, Jums kā personai, kuras aprūpē ir bērns, ir tiesības sniegt iesniegumu Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) administrācijā ar lūgumu izmaksāt uzturlīdzekļus no fonda. Saskaņā ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma 8.panta septīto daļu iesniedzējam izmaksājamo uzturlīdzekļu apmēru no fonda aprēķina, skaitot no dienas, kad tiek iesniegts iesniegums UGF administrācijai par uzturlīdzekļu izmaksu

Jūs esat pārpratusi UGF funkciju. Šīs iestādes uzdevums nav nodrošināt uzturlīdzekļus bērniem no dzimšanas vai izmaksāt  bezatbildīgu vecāku uzkrājušos parādus savu bērnu uzturam. Gādāt par bērna uzturu joprojām saskaņā ar Civillikumu ir abu vecāku pienākums un fakts, ka tēva vietā uzturlīdzekļi tiek izmaksāti no fonda, šo pienākumu nemazina. Savukārt UGF ir  valsts budžetā paredzētais līdzekļu kopums bērna nodrošināšanai ar uzturlīdzekļiem, ja tiesas nolēmuma par uzturlīdzekļu piedziņu izpilde Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā atzīta par neiespējamu vai parādnieks tiesas nolēmumu par uzturlīdzekļu piedziņu pilda, bet nenodrošina to minimālo uzturlīdzekļu apmēru. 

Ja bērna tēva vietā uzturlīdzekļus sāk izmaksāt UGF, bērna tēvam krājas uzturlīdzekļu parāds pret valsti (UGF). Šādam parādam nav noilguma. Lai atgūtu no UGF izmaksātos uzturlīdzekļus un likumiskos procentus, piedziņa tiek vērsta uz jebkuru parādnieka kustamo un nekustamo īpašumu un ienākumiem visas dzīves garumā - tai skaitā no darba samaksas, stipendijām, pabalstiem, mantojuma un pensijas.  

Jautājums ir, kas notiek ar uzturlīdzekļu parādu, kas izveidojies līdz brīdim, no kura uzturlīdzekļu izmaksu sāk veikt  UGF administrācija, un starpību, kas veidojas starp tiesas nolēmumā noteikto uzturlīdzekļu apmēru un no UGF izmaksāto uzturlīdzekļu apmēru. Teorētiski šis parāds nekur nepazūd, taču ir jāsaprot, ka neviens parādnieka vietā uzkrājušos parādu nemaksās un šo starpību Jūsu labā piedzen tiesu izpildītājs no parādnieka, tiklīdz tas ir iespējams

Papildus informējam, ka, sākot ar 2015.gadu, ir atcelts ierobežojums no UGF izmaksājamajam uzturlīdzekļu apmēram. Līdz ar to no 2015.gada uzturlīdzekļi arī no UGF tiks izmaksāti tādā apmērā, kādu saskaņā ar Ministru kabineta 2013.gada 15.janvāra noteikumu Nr.37 „Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam” 2.punktu katram vecākam ir pienākums katru mēnesi nodrošināt katram savam bērnam:

  • 25% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēnešalgas katram bērnam no viņa dzimšanas līdz 7 gadu vecumam (uz šo brīdi tie ir 80 eiro) ;
  • 30% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēnešalgas katram bērnam no 7 gadu vecuma sasniegšanas līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai (uz šo brīdi tie ir 96 eiro).  
Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 111 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas