E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 4632
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Ģimene

Lai piedzītu uzturlīdzekļus, vispirms jānosaka paternitāte

Publicēts pirms 10 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
18. jūnijā, 2014
sintija kopasova

Labdien, esmu laulībā, bet ar vīru kopā nedzīvojam jau sen, bet šķīrušies neesam, man ir otrs bērniņš, bet bērnam tēvs ir cits, bet dzimšanas apliecībā ierakstīts ir vīrs kā bērna tēvs. Kā es varu piedzīt alimentus no otrā bērna tēva, ja viņš nav bērnam dzimšanas apliecībā?

A
atbild:
30. jūnijā, 2014
Edīte Brikmane
LV portāls

Kamēr bioloģiskajam bērna tēvam nav noteikta paternitāte un viņš netiek ierakstīts bērna dzimšanas apliecībā, piedzīt alimentus tiesas ceļā no viņa nevar. Pašreizējā situācijā bērna juridiskais tēvs ir Jūsu vīrs un uz viņu gulstas pienākums gādāt par bērna uzturu. Vienīgais veids, kā šo situāciju mainīt, ir apstrīdēt paternitātes pieņēmumu tiesā saskaņā ar Civillikuma 148.pantu.  

Civilprocesa likuma 246.pants noteic personas, kuras var apstrīdēt paternitātes pieņēmumu -  bērna māte, bērna mātes vīrs un bērns pats pēc pilngadības sasniegšanas. Taču likumdevējs ir noteicis laika ierobežojumu, kad paternitātes pieņēmumu var apstrīdēt.  Civillikuma 149.pants noteic, ka paternitātes pieņēmumu bērna māte un bērna mātes vīrs var apstrīdēt divu gadu laikā no dienas, kad viņi uzzināja, ka bērns nav cēlies no mātes laulātā.  

Savā jautājumā neesat norādījusi, cik vecs ir Jūsu otrs bērns. Ja viņš ir vecāks par diviem gadiem, apstrīdēt paternitātes pieņēmumu būs grūti. Ja tomēr likumā noteiktais laiks, kurā iespējams apstrīdēt paternitātes pieņēmumu, vēl nav beidzies, pastāv iespēja saskaņā ar Civilprocesa likuma 249.panta ceturto daļu prasījumu par paternitātes pieņēmuma apstrīdēšanu apvienot ar paternitātes noteikšanu. Tādā gadījumā prasījumam būs divi atbildētāji – bērna juridiskais tēvs un bioloģiskais tēvs. Šādā gadījumā būs jāpierāda, ka konkrētais vīrietis ir bērna bioloģiskais tēvs. Iespējams, jārēķinās ar DNS ekspertīzes izdevumiem. 

Situācija ir gana sarežģīta un bez jurista palīdzības neiztikt.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 27 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas